Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuŚciąganie wierzytelności w Chinach przez przedsiębiorstwa zagraniczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Artur Siejka | 2017-11-09 08:10:43
wphi, pekin, dług, należności, windykacja, prawo, oszustwa, ściągalność

W najnowszym raporcie przygotowanym grupę ubezpieczeniowo-finansową Euler Hermes Chiny uznane są za rynek, gdzie niezwykle trudno ściąga się wierzytelności. Terminy wymagalności w Chinach różnią się w zależności od sektorów działalności i wynoszą odpowiednio od 30 do 120 dni. Najnowsze analizy wykazują, że wskaźnik regulowania należności wzrósł ze średnio 73 dni w 2012 r. do obecnych 82 dni.

Odsetki za opóźnienie w płatnościach naliczane są zwykle w Chinach dopiero od momentu, w którym sprawa toczona jest na drodze sądowej i obliczane są na podstawie stopy kredytowej ustalonej przez People’s Bank of China plus od 30 do 50 procent. Najczęściej jednak odsetki służą jako rodzaj narzędzia negocjacyjnego z dłużnikiem i w konsekwencji, gdy sprawa zostaje załatwiona w sposób polubowny, nie zostają uwzględniane w żądaniu głównym.

 

Ponaglenia do zapłaty nie są najskuteczniejszą formą zwrócenia uwagi nierzetelnych kontrahentów, a zatem kluczem do skutecznego odzyskania zaległości w Chinach jest znajomość rynku i zachowań przedsiębiorców, a także wcześniejsza ocena aktywów dłużnika. Ponadto istotne jest, aby mieć świadomość stanu wypłacalności dłużnika: jeśli postępowanie upadłościowe zostało wszczęte, to rzeczywiste szanse na wyegzekwowanie długu są nikłe.

 

Gdy sprawy nie udaje załatwić się polubownie, a dług jest niekwestionowany można rozpocząć procedurę na drodze sądowej występując o wydanie nakazu zapłaty, który staje się wykonalny po 15 dniach od doręczenia dłużnikowi, gdy ten nie podnosi zarzutów. Gdy jednak dłużnik wniesie roszczenie wzajemne sprawę należy rozpoznać w zwykłym trybie.

 

Do złożenia pozwu wymagane są konkretne informacje, imiona i nazwiska oraz adresy stron i świadków, a także sprecyzowane żądanie. W uproszczonej procedurze sąd powinien rozpoznać sprawę w ciągu trzech miesięcy od złożenia dokumentów. Zwykła procedura trwa do sześciu miesięcy.

 

Jeżeli dłużnik nie wypełnia obowiązków z nadanego tytułu egzekucyjnego sąd ludowy jest upoważniony do przeprowadzania postępowań z bankami i innymi wierzycielami, którzy zajmują się oszczędnościami osoby poddanej egzekucji i tym samym może doprowadzić do zamrożenia lub przeniesienia środków. Jeżeli dłużnik nie postępuje zgodnie z wyrokiem sądowym może to skutkować dalej idącymi konsekwencjami takimi jak: zamrożenie, sprzedaży w drodze aukcji publicznej lub sprzedaży części majątku osoby podlegającej egzekucji, by pokryć zaległe zobowiązania dłużnika.

 

Regułą jest, że strona wygrana może zwrócić się do sądu z prośbą o to, aby strona przegrana pokryła koszty sądowe i koszty związane z dochodzeniem zaległych wierzytelności (powszechnie jednak uznaje się zapłatę wierzytelności za wystarczającą rekompensatę), koszty prawne i egzekucyjne od 2% do 15%. Opłaty sądowe pobierane są w momencie składania wniosku, a stawka wynosi od 2,5% przy kwocie żądania od 10 tyś. do 100 tyś. RMB i 0,5% powyżej 20 milionów RMB, przy minimalnej opłacie 50 RMB.

 

Jeżeli chodzi o zainteresowanie ściągalnością wierzytelności przez przedsiębiorstwa z Chin i innych krajów z regionu Azji i Pacyfiku, to zauważalne jest coraz bardziej aktywnie starania firm w tym zakresie. Przedsiębiorstwa z regionu coraz częściej korzystają z różnych metod, także innych niż polubowne, aby osiągnąć rezultat. Firmy chińskie coraz częściej też współpracują z agencjami windykacyjnymi w celu wszczynania postępowań sądowych przeciwko ich dłużnikom, co wyróżnia je w porównaniu do firm z innych krajów regionu.

 

Opracowanie: praktykanta Anita Comber na podstawie raportów Euler Hermes i Atradius Collections.

Więcej:

Raport “China Collection Profile” przygotowany przez Euler Hermes: http://www.eulerhermes.com/products-solutions/debt-collection/Land-of-payment/Pages/china-collection-profile.aspx

Raport “Debt Collections Handbook” przygotowany przez Atradius Collections https://atradiuscollections.com/ie/

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Centrum likwidacji szkód powypadkowych

Miałeś wypadek albo stłuczkę i nie wiesz co zrobić? Nic straconego! Nasz zespół zajmie się Twoim ...
Polska - Pilzno 2021-10-21 Dodał: Omega Trucks Transport i logistyka, Pozostały sprzęt transportowy, Części i akcesoria samochodowe Zobacz ofertę

Zlewy i zlewozmywaki do twojej kuchni - SINK Quality

Nowoczesny design oraz najwyższa jakość zlewów granitowych – poznaj markę Sink Quality. Pasują on...
Polska - Siekierki Wielkie 2021-10-19 Dodał: Sink Quality Wyposażenie wnętrz Zobacz ofertę

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosława Baraniaka służy pomocą w zakresie usług prawnych. Każda spraw...
Polska - ŁÓDŹ 2021-10-18 Dodał: Jarosław Baraniak Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert