Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProcedury i sposoby dochodzenia należności przez importerów, którzy zostali oszukani przez chińskich eksporterów na portalach handlowych e-commerce

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Artur Siejka | 2017-02-16 09:44:41
oszustwo, policja, zgłoszenie, procedury, prawnik, kancelaria, e-commerce, alibaba

Niestety, tak jak w przypadku wszystkich transakcji handlowych, na popularnych portalach e-commerce również istnieje ryzyko oszustwa. Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Pekinie zamieszcza artykuł, który został opublikowany przez chińską kancelarię prawną DeHeng Law Offices opisujący procedury oraz sposoby dochodzenia należności przez zagranicznych importerów, którzy zostali oszukani przez chińskich eksporterów na portalach handlowych e-commerce (Alibaba etc.). Artykuł zawiera także opinię prawnika Dana Harrisa, który prowadzi popularny blog Chinalawblog poświęcony tematyce prawnej i gospodarczej w Chinach.

Pierwszy krok: przygotowanie raportu do zgłoszenia na policję

Na etapie wstępnym ważne jest dokonanie rozróżnienia pomiędzy naruszeniem umowy a oszustwem. Przy naruszeniu umowy klient uważa, że produkty dostarczone przez sprzedającego nie są zgodne z warunkami umowy. Można wówczas sięgnąć po środki prawne przewidziane w ramach postępowania cywilnego lub przy pomocy agencji odpowiedzialnej za regulowanie długów. Do oszustwa dochodzi natomiast, gdy sprzedawca celowo doprowadził klienta do strat finansowych np. poprzez wysłanie bezwartościowych przedmiotów, a jedynym możliwym środkiem jest zgłoszenie przestępstwa na policję.

Należy być wyjątkowo czujnym podczas konfrontacji ze sprzedającym, gdyż będzie on próbował pokierować sprawą tak, by przestępstwo zostało uznane za spór handlowy i dzięki temu uniknąć postępowania karnego, co nie zawsze będzie opłacalne dla poszkodowanego.

Zgłaszanie przestępstwa na policję

Najważniejszą kwestią, o której należy wiedzieć jest to, że przy jakichkolwiek kontaktach z policją kluczowa będzie możliwość możliwość do porozumiewania się w języku chińskim, dlatego też wskazane jest skorzystanie ze współpracy z chińskim doradcą.

Przy zgłaszaniu oszustwa na policję ogromnie ważną rolę odgrywa czas. Im szybciej sprawa będzie zgłoszona, tym większe prawdopodobieństwo na odzyskanie straconych środków finansowych. Należy zebrać wystarczającą ilość dowodów oraz ustalić lokalizację przedsiębiorstwa zarejestrowanego przez oszusta w celu udania się do odpowiedniego oddziału policji.

Lista rzeczy niezbędnych do przygotowania przed złożeniem zgłoszenia na policję

 • Pełnomocnictwo pisemne
 • Akt ustanowienia spółki lub licencja na prowadzenie działalności gospodarczej strony poszkodowanej

Lista przykładowych dowodów

 • Korespondencja z oszustem (wiadomości e-mail)
 • Zlecenie zakupu
 • Umowa kupna-sprzedaży
 • Faktura pro forma
 • Faktura handlowa
 • Polisa ubezpieczeniowa
 • Świadectwo pochodzenia towaru
 • Konosament
 • List załadunkowy
 • Deklaracja wagi kontenera
 • Deklaracja zawartości paczki

Opis procedury karnej przy współpracy z kancelarią prawną

Po przyjęciu zlecenia i zebraniu materiału dowodowego, przedstawiciel ustawowy sporządzi raport pisemny oraz skontaktuje się ze współpracującym z danym wydziałem policji lokalnym prawnikiem, który spotka się z policją osobiście w celu dopilnowania szybkiego wniesienia sprawy karnej przeciwko oszustowi. Po złożeniu wszystkich materiałów dowodowych oraz osobistym spotkaniu prawnika z lokalną policją, dokumenty mogą zostać uznane za wystarczające. Niemniej, akceptacja materiałów nie jest równoznaczna z natychmiastowym rozpoczęciem śledztwa. Jest to jedynie warunek wstępny, po spełnieniu którego policja podejmie decyzję, czy należy sporządzić raport o dokonaniu przestępstwa. Zanim decyzja zostanie podjęta, policja zbada otrzymane materiały dowodowe i może również przeprowadzić wstępne śledztwo. Następnie policja złoży sprawę karną o ustanowienie jurysdykcji nad przestępstwem oraz zebranie wystarczających dowodów, by rozpocząć śledztwo w sprawie przestępstwa karnego. Na tym etapie, rola lokalnego prawnika w przekonywaniu policji do podjęcia kolejnych działań jest szczególnie istotna. Po złożeniu sprawy, policja rozpocznie śledztwo i będzie mogła prosić o wsparcie zagraniczne wydziały policji. W trakcie prowadzenia śledztwa policja bada materiał dowodowy i może przesłuchać, zatrzymać lub aresztować podejrzanych. Policja może zamknąć sprawę nie podejmując dalszych kroków lub przekazać sprawę do prokuratury w obrębie tej samej jurysdykcji w celu uzyskania decyzji w kwestii oskarżenia nieuczciwego sprzedawcy. Gdy dostarczone zostaną niezbite dowody, pozwalające na skazanie oszusta, prokurator wystawi akt oskarżenia. W praktycznie każdej sprawie, oskarżenie nieuczciwego sprzedawcy prowadzi do skazania go przed sądem.

Alternatywna metoda: negocjowanie ugody z podejrzanym

Alternatywą jest negocjowanie ugody pomiędzy stronami. Zatrzymanie i przesłuchiwanie przez policję nieuczciwego sprzedawcy to dla niego silny impuls do spełnienia roszczeń kupującego. Zgodnie z prawem Chińskiej Republiki Ludowej, jeżeli oskarżony zwróci część lub całość zdefraudowanej sumy oraz wystosuje pisemne przeprosiny, jego odpowiedzialność karna może zostać złagodzona, dlatego też nieuczciwi sprzedawcy często idą na ugodę z klientem w celu złagodzenia kary lub wyjścia z aresztu. Jedyną rzeczą stanowiącą wyzwanie dla klienta jest maksymalizacja kwoty porozumienia. Oszust mógł już pozbyć się części skradzionych pieniędzy i będzie oświadczał, że nie posiada wystarczających środków finansowych na pełną rekompensatę. W trakcie negocjacji, doświadczony prawnik może oszacować sytuację finansową oszusta i określić czy oferowana przez niego kwota stanowi maksymalną wartość dostępnych środków. Znakiem, że oszust wykorzystał wszystkie dostępne środki może być sytuacja, w której rodzina oskarżonego przesyła mu dodatkowe środki finansowe. W momencie, w którym członek rodziny oskarżonego zaciąga kredyt pod zastaw nieruchomości lub sprzedaje nieruchomość w celu wypłacenia odszkodowania, prawdopodobnym jest, że nieuczciwy sprzedawca zebrał maksymalną możliwą ilość środków finansowych do uregulowania długu. Decyzja o zakończeniu dochodzenia zostaje podjęta przez policję. Jeżeli sprawa została przekazana do prokuratury, to wówczas ten organ decyduje o jej zakończeniu lub kontynuowaniu. System prawny nie ma obowiązku dostosowania się do ugody zawartej pomiędzy stronami, policja oraz prokuratura mogą kontynuować dochodzenie pomimo prywatnych ustaleń pomiędzy sprzedawcą a klientem. Niemniej, gdy sprawa, w której strony zawarły ugodę, zakończy się skazaniem oszusta, sąd może uznać wypłatę odszkodowania za czynnik łagodzący karę.

Podsumowanie

Dla firm, które zostały oszukane przez sprzedawcę portalu e-commerce, bądź przez jakiegokolwiek innego sprzedawcę chińskiego, kluczowe jest, by jak najszybciej zgłosić sprawę na policję i próbować prowadzić negocjacje dotyczące rekompensaty. Im szybciej podjęte zostaną te kroki, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że odzyskana zostanie co najmniej część utraconych pieniędzy.

Zdaniem prawnika Dana Harrisa, współautora blogu Chinalawblog, przy szybkim rozpoczęciu śledztwa po oszustwie , szanse na odzyskanie połowy utraconej kwoty wynoszą niecałe 50%. Dla przykładu, przy stracie 300 tysięcy USD, istnieje około 50% szans na odzyskanie 150 tysięcy USD. W tym przypadku warto jest wydać 10 tys. USD na usługi prawne, co pozwoli na przeprowadzenie rutynowych działań, na podstawie których będzie można ocenić, czy kontynuować proces, czy nie. Dla porównania, po stracie 30 tys. USD prawdopodobnie nie będzie opłacalne wydanie kwoty 10 tys. USD w celu ewentualnego odzyskania 15 tys. USD.

Tekst kancelarii DeHeng Law Offices jest dostępny na stronie: www.lexology.com/library/detail.aspx?g=91cf70ed-2471-4500-b8fe-22b83c06396f

Komentarz Dana Harrisa z Chinalawblog jest dostępny na stronie:

www.chinalawblog.com/2017/01/defrauded-by-an-alibaba-seller-heres-what-to-do.html

Lista kancelarii prawnych jest dostępna na poniższej stronie: