Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDziałalność WPHI w zakresie zapobiegania oszustwom i odzyskiwania należności

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Artur Siejka | 2017-08-07 06:29:08
oszustwa

Zachęcamy polskie firmy do przesyłania do jednostek WPHI w Chinach informacji o firmach chińskich w celu sprawdzenia ich danych rejestracyjnych w Państwowej Administracji Przemysłu i Handlu (SAIC, http://www.saic.gov.cn).

  • Zapobieganie oszustwom

Zachęcamy polskie firmy do przesyłania do jednostek WPHI w Chinach informacji o firmach chińskich w celu sprawdzenia ich danych rejestracyjnych w Państwowej Administracji Przemysłu i Handlu (SAIC, http://www.saic.gov.cn).

Do odnalezienia firm w rejestrze potrzebny jest numer tzw. business license lub nazwa firmy w j. chińskim. W celu ich uzyskania polskie firmy mogą zażądać, aby chiński kontrahent przesłał skan Enterprise Judical Personal Business Licence (企业法人营业执照) oraz Tax Registration Certificate (税务登记证).

Z danych w Państwowej Administracji Przemysłu i Handlu można dowiedzieć się, czy firma jest rzeczywiście zarejestrowana, kiedy to nastąpiło, kto jest prawnym przedstawicielem firmy oraz jaki jest zakres jej działalności. Bardziej szczegółową weryfikacje firm prowadzą odpłatnie kancelarie prawne oraz firmy konsultingowe. Dane kontaktowe wybranych kancelarii i firm konsultingowych zamieściliśmy w oddzielnych zakładkach.

Oprócz sprawdzenia danych rejestracyjnych danej firmy, nasz wydział sprawdza również, czy znajduje się ona na tzw. czarnej liście, gdzie odnotowane są firmy podejrzane o stosowanie nieuczciwych praktyk.

  • Odzyskiwanie należności

Przy podejrzeniu oszustwa ze strony firmy chińskiej sprawę należy zgłosić na policję w miejscu rejestracji danej firmy w Chinach. Można to zrobić bezpośrednio w Chinach lub za pośrednictwem kancelarii prawnej, która otrzymała stosowne upoważnienie.

Zachęcamy do zgłaszania takich spraw do wiadomości naszego wydziału. Nasi pracownicy podejmą próbę kontaktu z firmą chińską w celu wyjaśnienia sytuacji. Po zgłoszeniu zawiadomienia o oszustwie na chińskiej policji, nasz wydział może także wysyłać oficjalne zapytania do policji chińskiej o postępy w danej sprawie.

Podobnie jak w przypadku weryfikacji firm, odzyskiwaniem należności zajmują się także odpłatnie wyspecjalizowane w tym firmy.

  • Podział Chin na jednostki WPHI w Pekinie i Szanghaju

Prosimy o kontakt w wyżej opisanych sprawach z jednostkami WPHI w Pekinie lub Szanghaju w zależności od miejsca rejestracji danej firmy chińskiej. Większość część terytorium ChRL podlega WPHI w Pekinie (beijing@trade.gov.pl), natomiast prowincje Delty Rzeki Jangcy (Szanghaj, Jiangsu, Zhejiang, Fujian i Anhui) obsługuje WPHI w Szanghaju (shanghai@trade.gov.pl).

Ponieważ jednostki WPHI w Chinach wymieniają między sobą sprawy w zależności od kompetencji terytorialnych, bezpośrednie przesłanie sprawy do odpowiedniej jednostki pozwoli zaoszczędzić czas, który jest szczególnie ważny w sytuacji wystąpienia sporu lub podejrzenia oszustwa.