Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWątpliwości dotyczące firm Roybridge i Norbeck, które oferują polskim producentom usługi certyfikacji produktów w Chinach

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maria Ryszkowska | 2015-11-27 04:59:22
ostrzeżenie dla firm, oszustwa, biznes, certyfikacja

Od kliku miesięcy WPHI w Pekinie i Szanghaju otrzymują liczne zapytania od polskich firm z różnych branż dotyczące wiarygodności firm Norbeck i Roybridge, które oferują usługi rejestracji i dystrybucji towarów w Chinach. Według pracowników WPHI w obu przypadkach może chodzić o próby wyłudzenia środków od polskich firm.

Od kliku miesięcy WPHI w Pekinie i Szanghaju otrzymują liczne zapytania od polskich firm z różnych branż dotyczące wiarygodności firm Norbeck i Roybridge, które oferują usługi rejestracji i dystrybucji towarów w Chinach. Według pracowników WPHI w obu przypadkach może chodzić o próby wyłudzenia środków od polskich firm.

Roybridge i Norbeck nawiązują kontakt z polskimi firmami poprzez swój oddział na Ukrainie, proponując głównie usługę rejestracji towarów na rynek chiński, a czasami również i dystrybucji. Perspektywa wejścia na nowy, tak duży rynek wydaje się polskim firmom szczególnie kusząca, zwłaszcza iż relacja kosztów certyfikacji do ilości/wartości towaru jaki obie firmy deklarują się zamówić i rozprowadzić jest bardzo korzystna. Obie chińskie firmy rozsyłają mailem oferty na szeroką skalę i docierają do polskich (i nie tylko) firm z różnych branż.

Strony internetowe obu firm sprawiają wrażenie, jakby były stworzone na użytek zagranicznych firm w celu rozwiania ich wątpliwości dotyczących wiarygodności Roybridge i Norbeck. Strony nie mają jednak typowo chińskiego układu, nie posiadają nazw firm w j. chińskim ani numerów tel. do siedzib firm w Chinach, ew. tylko numery do Hong Kongu. Podjęta przez WPHI Pekin próba bezpośredniego kontaktu z obiema firmami zakończyła się niepowodzeniem. Ponadto, według posiadanych przez WPHI Pekin informacji, obie firmy mają negatywne oceny w wywiadowniach gospodarczych w Polsce oraz w ambasadach innych krajów w Chinach. Firma doradcza Eximcon, która także świadczy usługi weryfikacji chińskich parterów, przekazała do WPHI Szanghaj raport z odwiedzin obu firm (w załączeniu). Raport potwierdza obawy obu Placówek o braku wiarygodności firm Roybridge i Norbeck.

Zarówno WPHI Pekin jak i WPHI Szanghaj sugerują nie kontaktowanie się z ww. firmami samodzielnie, ale za pośrednictwem obu Placówek w celu zweryfikowania, czy firmy oferują usługi rejestracji na towary, które faktycznie jej wymagają. Wedle posiadanej wiedzy, obie firmy wymagają opłaty między 2500 a 5000 Euro w zależności od ilości rejestrowanych produktów. Rejestracja oraz zapłata za usługę są warunkiem rozpoczęcia deklarowanych zamówień. WPHI Szanghaj otrzymał jednak informację, iż zamówienia takie nie następują.

Mając na uwadze bezpieczeństwo polskich firm przy zawieraniu transakcji handlowych z potencjalnymi dystrybutorami i pośrednikami oferującymi usługi dystrybucji towarów w Chinach WPHI w Pekinie i Szanghaju zwracają się z prośbą o przekazywanie informacji o wszelkich podejrzeniach dotyczących powyższych firm na adres beijing@trade.gov.pl lub shanghai@trade.gov.pl. Pracownicy WPHI są gotowi sprawdzić, czy dane produkty wymagają rejestracji w Chinach i jak ją ewentualnie prowadzić.

Pliki do pobrania

raport
pdf | 1.02 MB
Pobierz