Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNantong Economic-Technological Development Area

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Daniel Matusiak | 2015-12-22 10:24:43
polska, chiny

Informacja na temat funkcjonowania strefy ekonomicznej Netda w Nantongu

Nantong Economic-Technological Development Area
-
Informacja na temat funkcjonowania strefy ekonomicznej Netda w Nantongu

Strefa ekonomiczna Netda zlokalizowana jest w Nantongu, w prowincji Jiangsu. Miasto Nantong leży przy ujściu rzeki Jangcy do Morza Wschodniochińskiego. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta Nantong wynosiła 669 054. W Nantongu ze względu na klimat występują cztery charakterystyczne pory roku. Generalnie klimat jest łagodny. Miasto Nantong posiada bardzo dogodne połączenia drogowe i kolejowe z Szanghajem. Most łączący Nantong z Szanghajem i wpływa na wzrost atrakcyjności lokalizacyjnej tego miasta, uznawanego za jedno z wiodących w prowincji Jiangsu.
Jiangsu jest jedną z najbardziej rozwiniętych prowincji Chin. Pod względem PKB zajmuje drugie miejsce w Chinach, po prowincji Kanton Jiangsu graniczy od północy z prowincją Szantung, od zachodu z prowincją Anhui, oraz od strony południowej z prowincjami Zhejiang i Szanghaj. Prowincja leży na dolnym biegu pięciu rzek, a mianowicie, rzeki Jangcy, rzeki Huai, rzeki Yi oraz rzeki Su. Rzeka Jangcy przecina południową część prowincji. W Jiangsu na areale 102,6 tysięcy kilometrów kwadratowych, mieszka 77,245 miliona mieszkańców
W Nantongu z powodzeniem rozwija się przemysł bawełniany, elektroniczny, spożywczy, chemiczny, jak i przemysł maszyn włókienniczych. Miasto Nantong znane jest ze stosunkowo niedrogiej lecz wykwalifikowanej siły roboczej. Jak wskazał dyrektor strefy ekonomicznej Netda, „prowincja Jiangsu słynie z najlepszej edukacji w Chinach, natomiast Nantong jest miastem wiodącym w tym zakresie w całej prowincji.”
W Nantongu, jak i w szczególności w strefie Netda, z powodzeniem rozwijany jest, między innymi, przemysł stoczniowy, inżynieria oceaniczna, produkcja sprzętu morskiego, nowoczesna energetyka, nowe materiały, produkty zdrowotne, medycyna, farmacja czy chemia. W strefie działalność gospodarczą prowadzi wiele znanych międzynarodowych przedsiębiorstw, jak np. GE Plastics, Ticona, Celanese, Cargill, Sandia Polymers,Toray Industries, Toray Polytech, SPC,Syngenta, Reilly Industries, Air Liquide, Pollrich, UGI-ETG, Toshiba, Polyplastics, Kureha Chemical, Teijin Limited, Dainippon Ink, Mitsubishi Rayon, Mitsubishi Gas Chemical, Oji Paper, Taiwan Synthetic Rubber Corp, Formosa Plastics, Arcelor-Kiswire, Novast Lab, Bio Engineering, Dongyang. W strefie tej funkcjonuje także polska firma Selena.

Strefa Ekonomiczna NETDA jest jedną z pierwszych, spośród 14 rządowych stref przemysłowych, które powstały w Chinach. Oferuje ona firmom wchodzącym na rynek chiński i pragnącym zlokalizować swoje inwestycje w Nantongu dostęp do kompletnej infrastruktury i szeregu udogodnień dla rozpoczęcia działalności biznesowej. Preferowanymi inwestycjami są projekty średnio- i długookresowe. Stefę NETDA charakteryzują względnie niskie koszty komparatywne działalności. Nantong posiada tytuł „the Best Manufacturing Site” ze wzglądu na dostęp do surowców naturalnych, bardzo dobrą infrastrukturę przemysłową i usługi logistyczne.
Zaletą Nantongu jest dobre zaplecze edukacyjne. Liczący 7,66 mln mieszkańców Nantong dostarcza na lokalny rynek 90% pracowników, dobrze wykształconych, pracowitych, których charakteryzuje niska mobilność, lojalność, skłonność do ciężkiej, i efektywnej pracy, a także umiejętność kooperacji. Oprócz szkół średnich i uniwersytetów, w regionie dostępne są centra kształcenia ustawicznego i doszkalania dla profesjonalistów, pragnących podnieść swoje umiejętności. Dominującymi specjalizacjami są kierunki chemiczno-farmaceutyczne, tekstylne, logistyczno-transportowe i handlowe.
Strefa NETDA oferuję dostęp do stabilnego rynku pracowników. Umożliwia firmom wynajem/dzierżawę w pełni wyposażonych mieszkań i akademików spośród specjalnie wyznaczonych budynków. Przedstawiciele strefy w materiałach informacyjnych przekonują, iż Nantong jako miejsce lokalizacji inwestycji na bardzo wiele zalet. Pierwszą z nich są niskie koszty pracy. Średnie wynagrodzenie to 2/3 stawki w stosunku do południowych miast prowincji Jiangsu i ½ w stosunku do Szanghaju. Liczba mieszkańców w wieku produkcyjnym wynosi 2,94 mln. Są to osoby wysoko zmotywowane. Corocznie 25 tys. maturzystów wstępuje na najlepsze chińskie uniwersytety, a znaczący odsetek absolwentów wraca później by zasilić rynek pracy w Nantongu. Ze względu na lokalny charakter pochodzenia pracowników współczynniki mobilności i fluktuacji są bardzo niskie.
Środowisko w Nantongu jest bardzo przyjazne dla mieszkańców. Region oferuje dostęp do 275 szpitali, jak i sieci międzynarodowych supermarketów. Region wolny jest od katastrof naturalnych takich jak powodzie, trzęsienia ziemi, susze. Przeważa łagodny klimat.
Firmy inwestujące ponad 10 mln USD w strefie mogą liczyć na wsparcie i możliwości skorzystania z systemu zachęt od lokalnego rządu. Inwestorzy mogą otrzymać około 7 mln RMB subsydiów i ziemię w niższej cenie, a także preferencje podatkowe.
Strefa NETDA jest świetnie skomunikowana siecią dróg ekspresowych iautostrad. Port w Nantong należy do Shanghai Shipping Center i jest jednym z 10 największych portów w Chinach, dobrze połączonym siecią kanałów, z rzeką Jangcy i morzem. Krajowe lotnisko Nantong Airport położone jest 16 km od strefy i oferuje przewóz osób i towarów. W odległości 85km i 125km położone są lotniska w Szanghaju. Miasto jest także bardzo dobrze skomunikowane gęstą siecią kolejową.
NETDA oferuje dostęp do dwóch stacji generujących parę pod ciśnieniem, darmowe przyłącze do systemu kanalizacji, audytowany system gospodarki odpadami, dostęp do gazu przemysłowego, międzynarodowe przyłącza teleinformatyczne, w tym system telewizji satelitarnej. Strefa Ekonomiczna NETDA szczyci się faktem, iż dysponuje nadwyżką energii elektrycznej pochodzącej z dwóch elektrowni o całkowitej mocy 680MW. Zarówno ceny energii, wody jak i gazu są bardzo atrakcyjne dla inwestorów. Strefa oferuje także darmowe przyłącze do zintegrowanego systemu oczyszczania wody.

 

 


Opracowanie na podstawie informacji pozyskanej ze strefy Netda, w tym między innymi dokumentu:
Zhang-Wenchun Robert, “NETD国家级南通经济技术开发区 - Professional Industrial Park Introduction”, State-Level Nangtong Economic and Technological Development Area (NETDA) Investment Promotion Bureau