Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPromocja polskich artykułów spożywczych w IV kwartale 2015 roku – WPHI Szanghaj /przegląd wydarzeń/

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maria Ryszkowska | 2015-12-29 02:11:39
targi, sektor spożywczy, 16+1, sial, fhc, nankin, hangzhou, fuzhou

W ślad za sporym sukcesem, jakim był udział ponad 100 polskich firm w targach artykułów spożywczych SIAL Shanghai 2015 (maj 2015 roku), czy ekspozycja naszego kraju („Country of Honour”) na targach 16 krajów Europy Centralnej i Wschodniej w Ningbo (czerwiec 2015), druga połowa bieżącego roku również obfitowała w szereg imprez wystawienniczych, w ramach których prezentowana była oferta eksporterów żywności znad Wisły.

W ślad za sporym sukcesem, jakim był udział ponad 100 polskich firm w targach artykułów spożywczych SIAL Shanghai 2015 (maj 2015 roku), czy ekspozycja naszego kraju („Country of Honour”) na targach 16 krajów Europy Centralnej i Wschodniej w Ningbo (czerwiec 2015), druga połowa bieżącego roku również obfitowała w szereg imprez wystawienniczych, w ramach których prezentowana była oferta eksporterów żywności znad Wisły. Targi, w których placówka organizowała stoiska wystawiennicze nie ograniczały się jedynie do Szanghaju, ale także obejmowały inne, wiodące aglomeracje miejskie regionu Chin obsługiwanego przez Placówkę, w tym m.in. Nankin czy Hangzhou tj. miasta tzw. drugiego rzędu, które od szeregu lat wzmacniają swoją pozycję jako istotne lokalne rynki konsumpcji, w tym żywności. Tempo rozwoju tych wiodących obszarów Wschodniego Wybrzeża ChRL, rosnący poziom dochodów, postępująca zmiana modelu konsumpcji (większa otwartość na „zachodnią żywność”) i świadomość chińskiej klasy średniej co do znaczenia racjonalnego i zdrowego odżywiania się powodują, iż tworzą się tu coraz korzystniejsze warunki do sprzedaży artykułów spożywczych z Polski.

We wrześniu 2015 roku placówka zorganizowała stoisko (100 m.kw.) na targach artykułów konsumpcyjnych w Nankinie, stolica prowincji Jiangsu. Obok bogatej kolekcji biżuterii z bursztynu czy wyrobów ceramicznych, jednym z istotnych elementów ekspozycji były artykuły spożywcze. Polskie stoisko odwiedzili przedstawiciele władz miasta, odbyły się także spotkania z lokalnymi mediami.

Wiodącą imprezą wystawienniczą w IV kwartale br. były targi FHC Shanghai tj. Food and Beverage, Hotel Industry and Catering. XIX edycja tej bardzo profesjonalnej, corocznej prezentacji oferty artykułów spożywczych wielu krajów odbyła się w terminie 11 – 13.11.2015 roku na terenach Shanghai New International Expo Centre w dzielnicy Longyang. W targach wzięło udział ponad 2.150 eksporterów z 66 krajów i regionów, a FHC gościło ponad 66.500 zwiedzających. Na powierzchni wystawienniczej 85.000 m.kw. swoje pawilony narodowe zorganizowało 39 krajów i regionów, w tym po raz pierwszy Polska. Bliższe informacje na temat profilu targów FHC znaleźć można korzystając z poniższego linka

http://www.fhcchina.com/download/FHC_post_show_report_en.pdf

Polski pawilon narodowy, który obejmował ekspozycję WPHI Szanghaj (18 m.kw.) i stoiska poszczególnych przedsiębiorców zorganizowane przez firmę ELTAR (wyłączny przedstawiciel w Polsce organziatorów targów tj. firmę All World Exhibitions) prezentował takie branże, jak mleko i przetwory artykuły mleczarskie (m.in. firmy Mlekpol i Łowicz), słodycze (Otmuchów), chrupki śniadaniowe, snacki, woda mineralna, cukierki, pieczywo cukiernicze, napoje. Ogółem w polskim pawilonie na targach FHC prezentowało swoje oferty czternaście firm z naszego kraju.

Targi FHC to druga co do wielkości, po SIAL Shanghai, impreza wystawiennicza w Szanghaju w branży artykułów spożywczych. Trzydniowe wydarzenie wystawiennicze przeznaczone jest jedynie dla gości/profesjonalistów z branży. Placówka zawczasu przygotowała szereg kontaktów na miejscu dla polskich eksporterów – uczestników targów.

Trzecim istotnym wydarzeniem były targi artykułów rolno-spożywczych w Fuzhou, /stolica prowincji Fujian/ w terminie 7.11 – 10.11.2015 roku. Była to największa impreza w historii wydarzeń targowych organizowanych w tym mieście. Warto wspomnieć, iż od szeregu tygodni w Fuzhou i w Xiamen działa druga, po Szanghaju, Pilotażowa Strefa Wolnego Handlu. Stoisko zorganizowane zostało przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy organizacyjnym wsparciu WPHI Szanghaj (kontakty na miejscu). W targach wzięli udział przedstawiciele kierownictwa dwóch departamentów w.w resortu, szef WPHI Szanghaj i Radczyni ds. Rolnych Ambasady RP w Pekinie. Głównym elementem promowanym na stoisku były polskie jabłka, w odniesieniu do których trwa obecnie proces certyfikacji w Chinach (wymóg dopuszczenia do rynku). Ponadto ekspozycja obejmowała prezentację soków, alkoholi, artykułów mleczarskich, słodyczy i chrupek/artykułów śniadaniowych. Przedstawiciele WPHI zaprezentowali m.in. oferty firm, które brały udział w targach SIAL 2015. Targi otwarte były dla szerokiej, chińskiej publiczności, która m.in. uczestniczyła w pokazach polskiej sztuki kulinarnej, dokonywanych przez kucharzy z naszego kraju i w degustacji polskich potraw. Stoisko naszego kraju wizytował wiceminister resortu rolnictwa ChRL, który parę tygodni wcześniej (wrzesień 2015) odwiedził Polskę, w tym targi branży rolno-spożywczej POLAGRA w Poznaniu. W czasie wizyty w Fuzhou szef WPHI spotkał się m.in. z przedstawicielami firmy zajmującej się dystrybucją polskich lodów (firma „Grycan”) i snacków/chrupek śniadaniowych („Bakalland”). W dniu 9.11.2015 roku placówka zorganizowała w Fuzhou, wspólnie z CCPIT z tego miasta, seminarium na temat polskiej oferty eksportowej, w ramach którego jednym z wiodących tematów było omówienie profilu polskiej branży spożywczej. Odbyły się także spotkania z przedstawicielami lokalnych mediów.

Początek listopada to także okres, w którym odbywają się targi w Hangzhou (stolica prowincji Zhejiang) p.n. „Zhejiang Leisure Fair”. To impreza prezentująca szeroki asortyment produktów używanych w czasie wypoczynku i rekreacji. Na polskim stoisku, zorganizowanym przez WPHI Szanghaj, prezentowane były m.in. wyroby mleczarskie (jogurty), jak i oferta wyrobów wędliniarskich (z przeznaczeniem „na grilla”) produkowanych w ChRL przez firmę z Polski w oparciu o recepturę z naszego kraju.

Kolejną imprezą w Szanghaju, w ramach której obecne były polskie artykuły, to European Food Festival (29.10 – 8.11.2015 roku). Ekspozycja, zorganizowana w prestiżowym miejscu miasta, nad brzegiem rzeki, nieopodal Bundu, miała charakter komercyjny, poszczególne firmy chińskie - dystrybutorzy artykułów spożywczych z Europy zorganizowali indywidualne stoiska prezentując swoje oferty i zapraszając do konsumpcji (m.in. wędliny produkowane w Chinach i artykuły mleczarskie oraz alkohole/piwo). W ceremonii otwarcia tego wydarzenia wzięli udział przedstawiciele szanghajskiej Komisji ds. Handlu, reprezentanci dyplomacji z krajów UE posiadających placówki w Szanghaju, jak i goście / przedstawiciele Komisji Europejskiej z Pekinu. Impreza była jednym z elementów uczczenia czterdziestej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych UE – ChRL.

Polska jest także aktywnym uczestnikiem programów finansowanych ze środków europejskich, w tym np. kampanii obejmującej prezentację oferty jabłek dwukolorowych. W dniach 19 – 21.11.2015 roku odbywały się w Szanghaju na terenach wystawienniczych INTEX targi IFresh, w ramach których zorganizowano stoisko prezentujące jabłka. Ceremonii otwarcia dokonali: Konsul Generalny RP w Szanghaju, Pan Piotr Nowotniak i szef WPHI Szanghaj Andrzej Pieczonka. Stoisko obsługiwali m.in. przedstawiciele Unii Owocowej prezentujący szerokie informacje nt. sektora sadowniczego. W tym samym dniu odbyła się także konferencja prasowa prezentująca wyjątkowe walory owoców z Europy, w tym z naszego kraju.

O oczekiwaniach związanych z możliwościami zwiększenia dostaw polskich artykułów spożywczych na rynek chiński mówił także Prezydent RP Pan Andrzej Duda w swoim wystąpieniu na Forum Gospodarczym w Szanghaju w dniu 23.11.2015 roku.

Promocja oferty eksportowej polskiego przemysłu spożywczego będzie istotnym kierunkiem działań WPHI Szanghaj w kolejnych dwunastu miesiącach. W maju 2016 roku Polska będzie krajem partnerskim w ramach targów Shanghai SIAL, także w ramach Expo krajów Europy Centralnej i ChRL w Ningbo (czerwiec 2016) zamierzamy zaprezentować możliwie bogaty zakres produktów z naszego kraju.

Zachęcamy eksporterów żywności zainteresowanych podjęciem sprzedaży na rynek chiński do kontaktu z WPHI Szanghaj i przesyłania ofert na adres mailowy: shanghai@trade.gov.pl

Informujemy jednocześnie, iż zapytania od chińskich importerów otrzymane m.in. w czasie imprez opisanych w niniejszym przeglądzie wydarzeń, wprowadzane są do Portalu Polskiego Eksportu. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami korzystając z adresu: www.trade.gov.pl, natomiast pod adresem: www.china.trade.gov.pl eksporterzy znaleźć mogą szereg publikacji na temat uwarunkowań i wymogów formalnych związanych ze sprzedażą artykułów spożywczych do ChRL.

Pliki do pobrania

Fuzhou1
image | 3.16 MB
Pobierz
Fuzhou3
image | 2.59 MB
Pobierz
Fuzhou4
image | 2.64 MB
Pobierz
Fuzhou5
image | 2.61 MB
Pobierz
IFresh
image | 89.13 KB
Pobierz
IFresh1
image | 119.65 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert