Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKiedy branża węglowa w Chinach wyjdzie na prostą?

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2014-09-29 08:59:10
analizy rynkowe

Polscy producenci węgla oraz maszyn górniczych powinni uważnie obserwować sytuację w branży wydobywczej w Chinach. Niska cena węgla w Polsce i straty ponoszone przez spółki węglowe to także pośredni skutek zwiększenie wydobycia w Chinach, największym producencie „czarnego złota” na świecie.

Kiedy chiński przemysł węglowy w Chinach wyjdzie na prostą?

Od 2012 r. przemysł węglowy w Chinach przechodzi ciężki okres. Spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, osłabienie popytu na węgiel oraz błędy w zarządzaniu powodują, że górnictwo węglowe dalej znajduje się „w dołku”. Najpoważniejszym czynnikiem ograniczającym rozwój przemysłu węglowego w Chinach pozostaje nadmierna produkcja, która doprowadziła do znaczącego spadku cen. W celu wywołania wzrostu cen w lipcu br. Wang Xianzheng, przewodniczący Chińskiego Stowarzyszenia Węglowego (中国煤炭工业协会), wezwał firmy górnicze do zmniejszenia produkcji o 10%. Lider na rynku, China Shenhua Group, obniżył już tegoroczne plany wydobycia o 4%, a jego główny rywal, China Coal Energy, o 10%. Zgodnie z danymi tego stowarzyszenia produkcja węgla w Chinach w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku spadła o 1,44% w ujęciu rocznym do 2,52 mld. ton, a sprzedaż o 1,62% do 2,4 mld. ton. Zapasy węgla w zeszłym miesiącu pozostały na poziomie ponad 300 mln ton.

Zdaniem niektórych chińskich analityków, dla ograniczenia mocy produkcyjnych nie wystarczy tylko, by przedsiębiorstwa węglowe zmniejszyły wydobycie. Z powodu zaciągniętych kredytów bankowych i dużych inwestycji kapitałowych w rozbudowę mocy produkcyjnych, chińskie przedsiębiorstwa węglowe poddane są dużej presji finansowej. Mimo niskich cen przedsiębiorstwa będą zmuszone zwiększać produkcję, aby spłacać zaciągnięte kredyty. Według szacunków analityków giełdy Changjiang (长江证券), podobna sytuacja utrzyma się jeszcze prawdopodobnie przez około dwa lata. Należy też oczekiwać, że w tym czasie cena węgla będzie dalej spadać.

Chińscy analitycy są zdania, że dla budowy dojrzałego i nowoczesnego przemysłu węglowego w Chinach, opierając się na doświadczeniu spółek węglowych w innych krajach, konieczna będą fuzje i przejęcia wśród przedsiębiorstw węglowych, zwiększenie poziomu konsolidacji branży oraz promocja integracji poziomej. Poziom konsolidacji przemysłu węglowego w Chinach pozostaje stosunkowo niski. Zgodnie z danymi portalu Meitan Yingcai (煤炭英才网) produkcja dziesięciu największych przedsiębiorstw węglowych w Chinach w 2013 r. odpowiadała ok. 40% krajowej produkcji (dla porównania produkcja czterech największych przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych stanowiła ok. 70% rynku. Podobnie jest w Australii.

Zgodnie z wyliczeniami chińskiego rządu na koniec XI planu pięcioletniego (realizowanego w latach 2006-2010), liczba przestarzałych przedsiębiorstw węglowych, czyli źle zarządzanych i słabo wyposażonych, stanowiła około 80% rynku. W dokumencie dotyczącym rozwoju tej branży w kolejnym planie pięcioletnim założono, że poprzez fuzje i przejęcia liczba przedsiębiorstw węglowych do 2015 r. zmniejszy się do przynajmniej 4 tysięcy, a średnia wielkość produkcji wśród przedsiębiorstw wzrośnie do ponad 1 mln. ton rocznie. Jednakże nawet przy takiej liczbie przedsiębiorstw węglowych poziom konsolidacji rynku wciąż będzie stosunkowo niski.

Od 1978 r. produkcja węgla w Chinach wzrosła z 620 milionów ton do obecnych 3,68 mld. ton, osiągając średnie tempo wzrostu 5,2% rocznie. Chociaż udział węgla w strukturze zużycia energii pierwotnej zmniejszył się z 70,7% do 66,6%, węgiel pozostaje najbardziej obfitym i najtańszym w eksploatacji źródłem energii w Chinach. Na koniec 2012 r. zasoby węgla kamiennego w płytkich pokładach (do 2000 m.) oceniano na 5,9 bilionów ton. Natomiast relacja cen wydobycia węgla w stosunku do gazu ziemnego i ropy naftowej w Chinach wynosi 1:2:11. Zgodnie z szacunkami Chińskiego Stowarzyszenia Węglowego do 2020 r. wydobycie węgla w Chinach w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrośnie o około 1,2 mld ton i wyniesie 4,8 mld ton.

Polscy producenci węgla oraz maszyn górniczych powinni uważnie obserwować sytuację w branży wydobywczej w Chinach. Niska cena węgla w Polsce i straty ponoszone przez spółki węglowe to także pośredni skutek zwiększenie wydobycia w Chinach, największym producencie „czarnego złota” na świecie. Jednocześnie niska rentowność firm górniczych w Chinach wpłynie negatywnie na bieżące zamówienia maszyn i sprzętu górniczego z Polski. W tej sytuacji konieczne jest kontynuowanie wysiłków na rzecz trwałej obecności na chińskim rynku. Sytuacja powinna ulec istotnej zmianie w momencie pojawienia się pierwszych efektów konsolidacji, które zapowiada Chińskie Stowarzyszenie Węglowe.

Na podstawie: dane Chińskie Stowarzyszenie Węglowego, publikacje The Economic Observer (经济观察报) i South China Morning Post