Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Chiny przyspieszą rozmowy ws. wolnego handlu z Bliskim Wschodem

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-18 08:41:05
  chiny, handel, eksport, import, gospodarka

  Chiny przyspieszą w rozmowy na temat umów o wolnym handlu z sześcioma krajami z półwyspu arabskiego. Pekin rozpocznie też negocjacje handlowe z Izraelem.

  Chiny i członkowie Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), czyli Arabia Saudyjska, Bahrajn, Kuwejt, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman, rozpoczęli rozmowy o wolnym handlu w 2004 roku. Porozumienie umożliwiłoby Chinom zmniejszenie kosztów importu energii z regionu - napisał pod koniec 2014 roku anglojęzyczny dziennik "China Daily".

   

   

  "Kraje GCC uważają Chiny za główny rynek dla swoich produktów petrochemicznych i porozumienie o wolnym handlu pomoże tym krajom w ich rozwoju przemysłowym" - powiedział przedstawiciel chińskiego ministerstwa handlu Zhang Shaogang.

  Zhang dodał, że resort zakończył już analizę możliwości rozpoczęcia rozmów o wolnym handlu z Izraelem i ma nadzieję na podpisanie porozumienia w ciągu najbliższych kilku lat.

  Chiny w tym roku podpisały umowy o wolnym handlu z Australią i Koreą Południową. Takie porozumienia Pekin wypracował już wcześniej m.in. z Kostaryką, Peru, Nową Zelandią i Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

  Źródło: PAP