Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Chiny otwierają rynek dla polskich skór zwierzęcych i produktów rybnych

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-18 08:45:39
  chiny, handel, eksport, import, gospodarka, rolnictwo

  Polscy producenci skór zwierzęcych oraz ryb mogą sprzedawać swoje produkty na chińskim rynku. Umożliwia to porozumienie zawarte między chińskimi i polskimi władzami weterynaryjnymi. Rozmowy w tej sprawie trwały kilka lat - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

  Podczas wizyty głównego lekarza weterynarii Marka Pirsztuka w Pekinie, która miała w tym roku, ostatecznie uzgodniono polsko-chiński protokół określający wymogi weterynaryjne dla eksportu z Polski skór bydlęcych, owczych i kozich. Protokół w tej sprawie parafował Generalny Urząd Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej (AQSIQ) oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej - podał resort rolnictwa.

  Jak powiedziała PAP wiceszefowa Inspekcji Weterynaryjnej Aleksandra Porada, oznacza to, że nie ma już formalnych przeszkód dla eksportu skór. Rozmowy w tej sprawie rozpoczęto w 2010 r.

   

  Produkty rybne do Chin chce eksportować kilka firm z Polski, PAP/Tomasz Waszczuk

   

  Porada wyjaśniła, że Inspekcja podejmuje działania otwarcia danego rynku dla eksportu wtedy, gdy zgłoszą się firmy zainteresowane takim handlem. W przypadku skór były to dwa podmioty, zaś produkty rybne chciało eksportować kilka firm. Stąd podjęcie rozmów nt. uzgodnienia świadectw weterynaryjnych.

  Strona chińska przekazała ponadto polskiej delegacji pismo, w którym akceptuje wzór świadectwa zdrowia dla produktów rybołówstwa pochodzących z Polski.

  Porada wyjaśniła, że w tym przypadku sprawa wymaga dalszych kroków, ale najważniejsza bariera umożliwiająca handel rybami została już zdjęta.

  Poinformowała, że władze chińskie przekazały dokument informujący o obowiązujących wymaganiach weterynaryjnych. Dodała, ze zainteresowane sprzedażą ryb do Chin firmy muszą wypełnić ankietę przed wysyłką. W ocenie Inspekcji, eksport będzie mógł ruszyć w końcu tego roku.

  "W związku z uzgodnieniem świadectwa dla produktów rybołówstwa zostaje otworzona możliwość rozpoczęcia procesu rejestracji polskich zakładów przetwórstwa rybnego przez władze Chińskiej Republiki Ludowej i eksportu tych towarów na ten rynek" - czytamy w komunikacie resortu rolnictwa.

  Obecnie Polska ma uzgodnione świadectwa weterynaryjne z Chinami na eksport do Chin produktów mięsnych oraz mleczarskich. Jednak z powodu wystąpienia w Polsce choroby afrykańskiego pomoru świń, które wykryto w połowie lutego 2014 roku, Chiny wstrzymały import polskiej wieprzowiny. Chiny w 2013 roku były jednym z większych importerów tego mięsa, wówczas Polska wyeksportowała do Chin ok. 52 tys. ton wieprzowiny o wartości 67,7 mln euro.

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zwierząt (OIE) import mięsa z kraju, w którym wykryto ASF, nie może nastąpić wcześniej niż po roku od likwidacji takiej choroby.

  Źródło: PAP
  Wybrane
  oferty polskich przedsiębiorstw

  Work trousers Jordan

  Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
  Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Produkcja mebli, Produkcja pozostałych maszyn, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

  Work trousers Jordan

  Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
  Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Produkcja mebli Zobacz ofertę

  Leather Gloves Tokyo

  Our soft grain Leather Driving Gloves to provide protection during a variety of activities incl...
  Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Handel, Transport i logistyka, Budownictwo, Energia i surowce odnawialne, Meble Zobacz ofertę

  Zobacz więcej ofert