Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Wymiana handlowa

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-18 08:36:25
  chiny, handel, eksport, import, gospodarka

  W 2013 roku eksport do Chin wzrósł o 7,9 proc., natomiast import o 7,3 proc. Dodatni bilans handlowy wyniósł 259,8 mld dol. i był wyższy niż w 2012 r. o 12,4 proc. Takie wyniki, mimo iż są niższe od oczekiwań, pozwoliły Chinom osiągnąć najwyższe obroty handlowe na świecie, po raz pierwszy w nowożytnej historii.

  Łączna wartość eksportu i importu w 2013 r. wyniosła 4,16 bln dol., czyli o 7,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Przedstawiciele chińskiej administracji spodziewają się, że 2014 r. będzie jeszcze lepszy, ze względu na ożywianie się światowego popytu i reformy strukturalne przeprowadzane przez Pekin.

  Handel z Unią Europejską, największym partnerem handlowym Chin, wzrósł w 2013 r. o 2,1 proc. do 559,1 mld dol. Eksport wyniósł 339 mld dol., a import 220 mld dol. Wśród krajów członkowskich UE największy poziom obrotów handlowych z Chinami odnotowały Niemcy (175,5 mld dol.), Holandia (74,6 mld dol.), Wielka Brytania (69,2 mld dol.), Francja (55,6mld dol.) i Włochy (45,5 mld dol.).

   

   

  Wymiana handlowa ze Stanami Zjednoczonymi wzrosła w 2013 r. o 7,5 proc. do 521 mln dolarów, a z krajami należącymi do Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) - o 10,9 proc. do 443,6 mld dolarów.

  Jednocześnie Chiny stały się największym na świecie importerem ropy, a zwiększanie ich handlu z innymi krajami Azji i Bliskiego Wschodu oznacza słabnięcie Stanów Zjednoczonych, które wciąż są największą gospodarką na świecie.

  Państwo Środka bardzo dynamicznie rozwija swój handel - w ciągu ostatnich trzech dekad mniej więcej co cztery lata podwajało jego wartość. W 2009 r. Chiny stały się największym eksporterem na świecie. Ich import wraz z eksportem odpowiada za około 10 proc. globalnego handlu. W 2000 roku było to około 3 procent.

  W ostatnich latach zmienił się też charakter chińskiego eksportu. Tamtejsi producenci przestawili się ze sprzedawania odzieży i produktów naftowych na maszyny wysokiej technologii i elektronikę.

  Od momentu światowego krachu finansowego Chiny starają się o internacjonalizację własnej waluty, proponując niektórym krajom dokonywanie dwustronnych rozliczeń z pominięciem dolarów. Głównym rynkiem, na którym dokonuje się internacjonalizacji juana jest Hongkong (specjalny region administracyjny ChRL, samodzielny pod względem gospodarczym, z własną walutą), ponadto pewną rolę odgrywają kraje ASEAN-u. Współpracę w zakresie swapów walutowych z użyciem juana podjęła z Chinami w 2013 r. W. Brytania, a w lipcu 2014 r. Francja.

  Wybrane
  oferty polskich przedsiębiorstw

  Derma tapicerska

  Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
  Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

  Tkanina Kronos

  Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
  Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

  KODURA - tkanina wodoodporna

  Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
  Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

  Zobacz więcej ofert