Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Ponad 82 mln Chińczyków żyje za mniej niż dolara dziennie

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-17 16:23:32
  chiny, pekin, ludność

  Ponad 82 mln Chińczyków żyje za mniej niż dolara dziennie, mimo dziesięcioleci niebywałego wzrostu, którzy z Chin uczynił drugą największą gospodarkę świata - poinformował wysoki przedstawiciel rządu ds. rozwoju Zheng Wenkai.

   

   

  Według definicji chińskiego rządu ubóstwo w chińskim wydaniu charakteryzuje roczny dochód poniżej 2300 juanów (375 dolarów, czyli 295 euro), co odpowiada ok. 1 dol. dziennie.

  W końcu 2014 roku za taką kwotę utrzymywało się ponad 82 mln Chińczyków w Chinach - podał na konferencji prasowej Zheng.

  Bank Światowy ustalił natomiast granicę ubóstwa na 1,25 dolara dziennie. Według tej definicji ubóstwo cierpi około 200 mln Chińczyków - jeśli wziąć pod uwagę "standardy międzynarodowe" - zaznaczył Zheng, który jest zastępcą dyrektora komisji rządowej do walki z ubóstwem.

  "Ludność dotknięta ubóstwem cierpi nie tylko z powodu nadzwyczaj niskich dochodów, ale musi również stawiać czoło trudnościom z dostępem do wody pitnej, brakiem prądu, dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej i kredytów bankowych" - dodał.

  "Większość biedaków mieszka w rejonach sejsmicznych lub z bardzo słabą infrastrukturą, co "utrudnia wysiłki w celu uniknięcia ubóstwa" - powiedział.

  W ciągu trzech dekad otwarcia na świat i reform liberalizujących gospodarkę, Chiny odnotowały niebywały wzrost gospodarczy, który w 2010 roku pozwolił im na zdetronizowanie Japonii jako drugiej potęgi gospodarczej świata.

  Ale w najbardziej zaludnionym kraju świata (1,36 mld ludności) PKB per capita wyniósł w zeszłym roku, według oficjalnego dziennika chińskiego "Global Times", 6767 dolarów - 13 proc. wysokości PKB per capita w Stanach Zjednoczonych.

  Coraz bardziej drastyczne nierówności w kraju niepokoją ekspertów i liderów komunistycznego reżimu.

  Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Pekiński, 1 proc. najbogatszych gospodarstw w Chinach kontroluje ponad jedną trzecią bogactwa kraju. Z kolei do 25 proc. gospodarstw domowych o niskich dochodach należy zaledwie 1 proc. bogactwa Chin.

  Źródło: PAP