Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRóżnice kulturowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marek Kubel-Grabau | 2015-11-18 09:28:23
chiny, kultura, obyczaje

W kontaktach z Chińczykami, zarówno w trakcie negocjacji, jak i spotkań o charakterze nieformalnym, istotne jest przestrzeganie zasad hierarchii.

Niezachowanie etykiety wynikającej z hierarchii jest postrzegane jako próba poniżenia partnera chińskiego, zwłaszcza jeśli ma to miejsce w obecności osób trzecich. Chińczycy są szczególnie wrażliwi na „utratę twarzy” w oczach podwładnych lub osób na tym samym szczeblu.

Nie należy krytykować Chińczyka w obecności innych osób, zwłaszcza Chińczyków, ani też żartować z Chińczyków w ich obecności. Niedozwolone jest traktowanie Chińczyka w sposób, który koliduje z jego miejscem w drabinie hierarchii służbowej w jego firmie.

 

Chińskie powitanie

 

Uścisk dłoni, nawet długi, jest akceptowaną formą przywitania się. Nie należy dłoni ściskać mocno i należy stronie chińskiej pozostawić inicjatywę w zakresie wyciągnięcia ręki, gdyż nie wszyscy stosują tę formę. W trakcie powitania dobrze jest nieco spuścić wzrok. Patrzenie prosto w oczy partnerowi może spowodować jego zakłopotanie. Typowym przywitaniem po chińsku jest „ni hao”, co oznacza „dzień dobry”.

Wymiana wizytówek jest istotnym elementem etykiety w relacjach z Chińczykami. Wręcza się je obiema rękami. Otrzymawszy wizytówkę od Chińczyka należy zapoznać się z jej treścią, trzymając ją w obu dłoniach. Dopiero po dłuższej chwili można ją odłożyć lub schować.

 

 

Przed spotkaniami lub wyjazdem biznesowym należy zadbać o wystarczająco duży zapas wizytówek. Najlepiej, gdy wizytówka zadrukowana jest dwustronnie - jedna strona z tekstem w języku angielskim, druga – po chińsku. Konieczne jest podanie na wizytówce zajmowanego stanowiska.

Dla Chińczyków procedura wymiany wizytówek jest ważna również dlatego, że pozwala im określić rangę poszczególnych osób i ich wpływ na podejmowanie decyzji. Jeśli firma, którą reprezentujemy wyróżnia się w jakiś wyjątkowy sposób (np. wielkością, rangą itp.), należy o tym napisać na wizytówce.

W Chinach jako pierwsze podaje się nazwisko a dopiero potem imię. Zwracając się w celach biznesowych do np. dr Zhang Tan, zawsze używa się formuły Mr. Zhang lub Dr Zhang. Jeśli przykładowy dr Zhang jest prezesem firmy, należy to szczególnie uszanować, zwracając się do niego przy każdej okazji w formie Chairman Zhang. Nie należy zbyt łatwo przechodzić na formę zwracania się po imieniu, ani nie nalegać, aby chiński partner zwracał się do nas w ten sposób.

Nasza wizyta w firmie, fabryce, szkole itp. może być nagrodzona oklaskami, jako znakiem powitania. Należy je odwzajemnić oklaskami. Chińczycy są bardzo oszczędni w wyrażaniu swych emocji.

 

Punktualne spotkania

 

Spóźnienie na umówione spotkanie jest uważane w Chinach za zachowanie obraźliwe. Uważa się, że najlepsze okresy w roku do spotkań to okres od kwietnia do czerwca oraz od września do października. W Chinach pracuje się 6 dni w tygodniu - od poniedziałku do soboty. W dużych miastach coraz popularniejszy staje się jednak 5-dniowy tydzień pracy, od poniedziałku do piątku. Urzędowe i biznesowe godziny pracy trwają od godz. 8 do 17.

Większość pracowników w Chinach przestrzega przerwy obiadowej w godz. od 12 do 14. Z reguły spotkania rozpoczynane są od mowy powitalnej ze strony chińskich gospodarzy. Przemawia szef delegacji, zwracając się do swego odpowiednika wśród gości. Później oczekuje się analogicznego zachowania się drugiej strony. Rozmowa najpierw koncentruje się na tematach zastępczych , aby wytworzyć przyjazną atmosferę i rozluźnić gości.

 

Konserwatywny ubiór

 

Obecnie styl ubierania się w Chinach zmienia się bardzo szybko i istnieje pod tym względem duża dowolność. Niemniej jednak pewien kanon ubioru biznesowego istnieje nadal. To styl konserwatywny – w ciemnych kolorach, zarówno garnitury i krawaty dla mężczyzn jak i suknie i kostiumy (również ze spodniami) dla kobiet. Wykluczone są szorty, krótkie spódniczki (nad kolana), duże dekolty i ostentacyjna biżuteria. Najbardziej preferowana wysokość obuwia dla kobiet to płaski lub niewysoki obcas. W lecie mężczyźni nie muszą wkładać marynarek i krawatów. Wystarczą ciemne spodnie i koszula z rozpiętym kołnierzykiem. Dżinsy uważane są przez Chińczyków obu płci za strój nieformalny.

 

Długie negocjacje

 

Negocjacje w Chinach zawsze prowadzone są przez szefów delegacji. Aby zapewnić sobie obecność w trakcie negocjacji wysokiej rangi przedstawicieli strony chińskiej należy zadbać o udział osób odpowiedniej rangi w delegacji gości. Szef delegacji powinien wkraczać do sali, gdzie odbywają się negocjacje, jako pierwszy. Powinny być przestrzegane zasady hierarchii.

Należy uważać, aby członkowie delegacji nie wyrażali sądów krytycznych na temat ich chińskich partnerów, aby nie spowodować przez nich „utraty twarzy” oraz opinii sprzecznych z wypowiedziami szefa delegacji. Na spotkanie dobrze udać się w obecności własnego tłumacza. Znajomość języka angielskiego wśród Chińczyków, choć wzrasta z roku na rok, nie jest powszechna. Dotyczy to w szczególności osób starszych.

Dla Chińczyków często od faktów ważniejsze są subiektywne opinie i doświadczenia, które stanowią podstawę do formułowania opinii i podejmowania decyzji. Warunkiem udanych negocjacji jest nawiązanie dobrych osobistych relacji pomiędzy obu stronami. Umowa ustna zawarta pomiędzy partnerami ma dla Chińczyków większe znaczenie niż dokument w formie pisemnej. Dlatego często zdarzają się sytuacje, gdy już po podpisaniu umowy strona chińska zgłasza do niej kolejne uwagi.

Podczas negocjacji z Chińczykami należy uzbroić się w cierpliwość i założyć, że rozmowy będą trwały długo i a ich wynik może być niepewny. Chińczycy bardzo rzadko w trakcie negocjacji będą wprost krytykować zgłaszane propozycje. Sygnałem, że stanowisko chińskich partnerów jest negatywne mogą być sformułowania: do propozycji wrócimy później; propozycja jest dobra, ale wymaga analizy; być może; zobaczymy. W ustach Chińczyków może to oznaczać po prostu nie. W trakcie negocjacji należy unikać tematów politycznych i religijnych.

 

Obfitość, czyli podejmowanie gości

 

Właściwe podejmowanie gości jest bardzo istotne dla powodzenia interesów w Chinach. Niektóre spotkania biznesowe mogą mieć miejsce w restauracjach i rozpoczynają się w porze obiadu (ok. 12) lub kolacji (ok. godz.18). Spotkania takie mogą trwać do dwóch godzin.

Powitanie gości następuje zwykle przy wejściu do restauracji. Pierwsza wchodzi osoba najwyższa rangą wśród gości i zajmuje przy stole honorowe miejsce, naprzeciwko lub obok najwyższego rangą przedstawiciela strony chińskiej. Należy zajmować miejsca zgodnie z instrukcjami gospodarza. Gospodarz zazwyczaj daje sygnał do rozpoczęcia konsumpcji Zwyczajowo, gospodarz zamawia potrawy w ilości znacznie przekraczającej możliwości konsumpcji osób przy stole. Chodzi bowiem o to, aby powstało wrażenie obfitości, tak aby dużo jedzenia pozostało po posiłku. W trakcie posiłku zwykle serwuje się ok. 10 – 20 dań. Każdego z nich należy skosztować. Goście sami nakładają sobie na talerze. Warto pochwalić smakowitość potraw.

Posługiwanie się pałeczkami nie jest konieczne. Jednak jeżeli się ich używa, należy pamiętać, aby po zakończeniu jedzenia ułożyć pałeczki obok talerza (na specjalnej podpórce). Nie należy pozostawiać ich ułożonych równolegle na talerzu czy miseczce, ponieważ uważa się, że może to przynieść nieszczęście. Sygnałem do zakończenia kolacji jest zazwyczaj podanie owoców.

Obecnie coraz częściej kolacje biznesowe mają przebieg dużo mniej formalny, co pozwala uczestnikom przy stole czuć się bardziej swobodnie.


 

Ostrożnie z upominkami

 

Wzajemne wręczanie upominków odgrywa w kulturze chińskiej rolę w budowaniu długotrwałych, przyjaznych relacji. Dlatego warto przywiązywać wagę do wyboru i zasad ich wręczania. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kontrahent może nie być przygotowany na tego rodzaju okoliczność i poczuć się skrępowany, jeśli nie będzie mógł się odwzajemnić.

Upominek powinien być zapakowany. Najbezpieczniejszym kolorem do opakowania jest kolor czerwony. Dobry jest również kolor złoty, srebrny czy różowy. Należy jednak unikać kolorów czarnego i białego. Zazwyczaj osoba obdarowywana początkowo odmawia przyjęcia upominku.

Ze względów kulturowych nie powinno się wręczać: zegarów, parasoli, białych kwiatów czy ostrych przedmiotów. To samo dotyczy jakiekolwiek przedmiotów pakowanych w zestawie po cztery sztuki. Czwórka uważana jest bowiem przez Chińczyków za przynoszącą nieszczęście. Właściwe będą drobne upominki, jak rękodzieło artystyczne, nagrania muzyczne (muzyka Chopina) lub alkohol, a dla żony gospodarza np. drobna biżuteria z bursztynu lub słodycze. Prezenty wręczamy w końcowej części przyjęcia.

 

http://www.paiz.gov.pl/files/?id_plik=21858

http://www.paiz.gov.pl/files/?id_plik=21859

 

źródlo: KE

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Eastchem Ltd, supplier of chemical raw materials, Potassium carbonate K2CO3, Potassium sulphate K...

Firma Eastchem Sp. z o. o. powstała w 2004r. w Zawierciu, spółka Eastchem jest bezpośrednim impor...
Polska - Zawiercie (miasto) 2020-11-24 Dodał: Pozostałe wyroby chemiczne, Wyroby chemiczne w formach podstawowych, Przemysł chemiczny i kosmetyczny Zobacz ofertę

Produkcja podzespołów i elementów miedzianych

Przedsiębiorstwo ELECTRIS świadczy usługi w zakresie produkcji elementów i części z miedzi dla m....
Polska - Maków Podhalański 2020-11-23 Dodał: Magdalena Sikora Transport i logistyka, Energia i surowce odnawialne, Produkcja i przetwórstwo metali, Górnictwo i przemysł wydobywczy Zobacz ofertę

Pellet - EnPlus A1 (6/8mm)

Wood pellets - wholesale
Polska - WROCŁAW 2020-11-23 Dodał: Albert Kerno Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert