Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProwincja Fujian

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maria Ryszkowska | 2015-11-26 07:08:06
fujian

charakterystyka

Położenie - Fujian jest częścią Chin od czasów dynastii Qin. Prowincja Fujian usytuowana jest w południowo-wschodnich Chinach nad cieśniną Tajwańską. Główny ośrodek administracyjny to Fuhou. Nazwa oficjalna prowincji to Fujiansheng. Fujian sąsiaduje z prowincjami Guangdong, Jiangxi, Zhejiang. Prowincję Fujian oddziela od tajwanu Cieśnina Tajwańska. Odległość do Tajwanu to 180 kilometrów.
Poniżej mapa Chin z zaznaczoną na czerwono prowincją Fujian.

Mieszkańcy i Powierzchnia - Według danych, uzyskanych na podstawie spisu powszechnego z roku 2010 w Fujian zarejestrowanych było 36 894 216 mieszkańców. W Fujian żyje 47 mniejszości etnicznych . Są to np: Hui, Miao i Manchu. Spośród nich She jest największą grupą etniczną prowincji. Prowincja Fujian rozciąga się na obszarze 121 400 kilometrów kwadratowych.
Poniżej znajduje się mapa prowincji, na której zaznaczone są poszczególne regiony.
Mapa Lp. Miasto Region
Siedziba


— Miasto zarządzane bezpośrednio przez władze prowincji —
2 Xiamen
Xiàmén Shì Dzielnica Siming

— Prefektury miejskie —
1 Fuzhou
Fúzhōu Shì Dzielnica Gulou

3 Longyan
Lóngyán Shì Dzielnica Xinluo

4 Nanping
Nánpíng Shì Dzielnica Yanping

5 Ningde
Nánpíng Shì Dzielnica Jiaocheng

6 Putian
Pútián Shì Dzielnica Chengxiang

7 Quanzhou
Quánzhōu Shì Dzielnica Fengze

8 Sanming
Sānmíng Shì Dzielnica Sanyuan

9 Zhangzhou
Zhāngzhōu Shì Dzielnica Xiangcheng

Klimat i Topografia - Fujian cechuje klimat subtropikalny monsunowy, Średnia temperatura roczna to 20.8°C, najwyższa temperatura 38.4°C, najniższa 2°C. Od czasu do czasu Prowincja jest w dużej mierze górzysta o dużym zalesieniu. Z tego względu prowincję cechuje czyste środowisko.
Ekonomia – Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu w Fujian jest stosunkowo niewiele powierzchni uprawnych. W Fujian uprawia się ryż, owoce oraz herbatę. W Fujien na szeroką skalę rozwinęło się rybołówstwo oraz produkcja i przetwórstwo żywności morskiej. 3 miasta Xiamen, Quanzhou oraz Zhangzhou odpowiadają za 40% udział w PKB całej prowincji. Wroku 2010 GDP Fujianu wyniosło 1,43 miliarda RMB (212 miliardów USD). Tym samym jest to wzrost o 12% względem roku poprzedniego . W zakresie przemysłu w Fujian rozwija się elektronika, przemysł maszynowy i chemiczny, handel, finanse, turystyka oraz nieruchomości. W ramach polityki reform o otwarcia gospodarki chińskiej na świat – miasto Xiamen zyskało status jednej z pierwszych stref ekonomicznych (1980). Ze względu na położenie geograficzne (bliskość morza) Fujian był tradycyjnie jedną z wiodących prowincji ChRL jeżeli chodzi o kontakty ze światem o prowadzenia handlu.
Ogólna wartość eksportu prowincji Fujian w roku 2010wyniosła 71,493 miliarda USD.
Wartość importu do Fujian w analogicznym okresie wyniosła 37,287 miliarda USD.
Strefy ekonomiczne w prowincji Fujian
W Fujianie znajduje się szereg dogodnych lokalizacji dla ulokowania inwestycji. Sa to np. strefy ekonomiczne. Poniżej lista najważniejszych stref ekonomicznych w prowincji Fujian
• Dongshan Economic and Technology Development Zone
• Fuzhou Economic & Technical Development Zone
• Fuzhou Free Trade Zone
• Fuzhou Hi-Tech Park
• Fuzhou Taiwan Merchant Investment Area
• Jimei Taiwan Merchant Investment Area
• Meizhou Island National Tourist Holiday Resort
• Wuyi Mountain National Tourist Holiday Resort
• Xiamen Export Processing Zone
• Xiamen Free Trade Zone
• Xiamen Haicang Economic and Technological Development Zone
• Xiamen Torch New & Hi-Tech Industrial Development Zone (Chinese Version)
• Xinglin Taiwan Merchant Investment Area
Charakterystyczne elementy – Ze względu na szereg procesów migracyjnych, które miały miejsce w obrębie prowincji zauważalna jest duża różnorodność kulturowa. Lokalne przysłowie mówi, iż „przemieszczając się 5 mil w prowincji Fujian można zauważyć inną kulturę. Natomiast przemieszczając się 10 mil można napotkać inny język.”
Współpraca z Polską – Eksport towarów i usług z Fujianu do Polski w 2010 wyniósł 453,88 miliona USD. Stanowi to wzrost względem 2009 roku o 31 milionów. Import towarów z Polski do Fujianu w roku 2010 wyniósł 124,42 miliona USD. Jest to wzrost o blisko 300% względem roku 2009. Obrazuje to dynamikę rozwoju wzajemnych stosunków gospodarczych.
Infrastruktura – W prowincji Fujian znajduje się około 60 tysięcy kilometrów autostrad i dróg ekspresowych. Istnieje także szereg dogodnych połączeń kolejowych. DO najważniejszych lotnisk należą: Fuzhou Changle International Airport, Xiamen Gaoqi International Airport, Quanzhou Jinjiang Airport, Nanping Wuyishan Airport oraz Longyan Airport.
Atrakcje i miejsca do zwiedzenia
Jedną z atrakcji Fujianu jest Fujian Tulou. Jest to rodzaj mieszkań dla dużej ilości rodzin. W roku 2008 zabytek ten został wpisany na listę UNESCO. Obraz znajduje się poniżej po lewej stronie.

Inna atrakcją jest wyspa Gulangyu, którą zamieszkuje 20 tysięcy osób. Gulangyu znana jest z pięknych widoków i bogactwa zabytkowych budowli. Nad wyspą góruje tzw. Sunlight Rock (Słoneczna Skała) o prawie 100 metrowej wysokości, z tarasem widokowym na szczycie. Powyżej po prawej strony znajduje się zdjęcie przedstawiające część wyspy.
W Prowincji Fujian znajduje się szereg świątyń. Do najbardziej znanych należą: Świątynia Guanghua w mieście Putian, Świątynia Kaiyuan w Quanzhou, Świątynia Nanshan w mieście Zhangzhou, Świątynia Yongquan w mieście Fuzhou.
W Fujian miłośnicy gór będą mieli możliwość podziwiać piękno między innymi góry Tailao w mieście Fuding, czy gór Wuyi, umieszczonych w roku 1999 na liście UNESCO. Poniżej zdjęcie gór Wuyi.

 

Galeria

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

DPM SOLID LTD Spółka komandytowa - Poland

DPMSolid Limited Sp. k. is a Polish company with almost 20 years of experience in the production ...
Polska - Kowanówko 2021-01-19 Dodał: Paweł Kosmowski Handel, Pozostały sprzęt elektryczny, Oświetlenie, Elektronika użytkowa Zobacz ofertę

Słomki Papierowe

Jesteśmy bezpośrednim importerem naczyń ekologicznych dla branży HORECA. Na aukcji oferujemy przy...
Polska - Konin 2021-01-19 Dodał: Małgorzata Musiał Handel Zobacz ofertę

Torby papierowe z nadrukiem

Firma Gesti oferuje torby papierowe z nadrukiem w dowolnym rozmiarze i nakładzie już od 100 sztuk...
Polska - MODLNICZKA 2021-01-06 Dodał: Magdalena Dach Sektor kreatywny Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert