Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuHangzhou

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maria Ryszkowska | 2015-11-26 07:08:45
hangzhou

charakterystyka

Położenie – Hangzhou to miasto leżące we wschodnich Chinach, nad zatoką o tej samej nazwie na wschodnio-chińskim wybrzeżu morskim. Miasto jest stolicą prowincji Zhejiang, usytuowanej na południe od Shanghaju, u ujścia rzeki Fuchun Jiang do zatoki Hangzhou. Miasto stanowi także południowy kraniec pierwszej gigantycznej inwestycji wodnej – Wielkiego Kanału, sztycznego szlaku wodnego prowadzgo do Pekinu (budowanego w Chinach od V wieku). Obszar miejski Hangzhou obejmuje osiem dzielnic, trzy powiaty miejskie i dwa powiaty wiejskie. Sześć centralnych dzielnic zajmuje 682 km². Dwie dzielnice podmiejskie rozciągają się na powierzchnii 2,642 km². Dzielnice miasta to: Gongshu, Shangcheng, Xiacheng, Jianggan, Xihu, Binjiang, Yuhang, Xiaoshan, Lin’an, Jiande, Tonglu, Chun’an, Fuyang.
Mieszkańcy – W Hangzhou mieszka około 6,723 milionów mieszkańców. Natomiast całą Prowincję Zhejiang, jedną z najmniejszych w Chinach, o powierzchni zaledwie 101,800 kilometrów kwadratowych, zamieszkuje 40 milionów mieszkańców. Pod względem gęstości zaludnienia stawia to ją na jednym z pierwszych miejsc w Chinach.
Klimat - Miasto cechuje klimat subtropikalny, z czterema charakterystycznymi porami roku. Występuje tu gorące lato, w okresie którego powierze jest bardzo wilgotne. Zima natomiast jest chłodna, czasem zimna i bardzo krótka. Średnia temperatura roczna wynosi 16.2°C. Odpowiednio, średnie roczne sumy opadów oscylują w granicy 1450 mm.
Główne branże przemysłu – Od otwarcia chińskiej gospodarki w latach 80 XX wieku, Hangzhou w pełni wykorzystuje swoje naturalne zalety – strategiczną pozycję w gospodarczym zagłębiu Delty Jangcy i bliskość Szanghaju. Obecnie Hangzhou jest w pierwszej dziesiątce największych gospodarek w Chinach i wciąż zdobywa liczne pochwały za przyjazny klimat inwestycyjny. Ulokowanych jest tu wiele nowoczesnych branż, m.in. przemysł medyczny, informatyczny, elektroniczny, chemiczny. Produkuje się tu również sprzęt AGD, maszyny przemysłowe, części samochodowe i artykuły spożywcze. Pięć najważniejszych branż, na których w głównej mierze opiera się gospodarka miasta to odzież i tekstylia, elektronika, farmaceutyka i chemikalia, maszyny oraz przemysł spożywczy.
Handel - Produkty najczęściej eksportowane z Hangzhou to elektronika, produkty high-tech, odzież, tekstylia, w tym głównie jedwab. Najwięksi odbiorcy to USA, Japonia, Niemcy, UK, Hong Kong, Włochy, Holandia i Francja. Największym dostawcą produktów i usług do Hangzhou jest Korea Południowa.
Inwestycje - Dla rozwoju miasta bardzo ważny jest napływ inwestycji zagranicznych, wspierany przez miejscowe władze. Powstają tu specjalne strefy ekonomiczne i technologiczne. Najważniejsi inwestorzy to Hong Kong, Wyspy Dziewicze, USA, Samoa i Japonia. W Hangzhou zainwestowały znane miedzynarodowe korporacje jak np. General Motors, Merck, Motorola, UT Starcom, Nokia, Bosch, Siemens, Liquid-Air, Shell, Toyota, JAL, Panasonic, Mitsubishi, Toshiba czy Samsung.
Charakterystyczne elementy - Hangzhou w pełni uosabia chińskie reformy gospodarcze i jest jednym z centrów chińskiej przedsiębiorczości. Ponad 60% produkcji pochodzi z sektora prywatnego. W mieście ulokowanych jest około 90 tysięcy prywatnych firm zatrudniących ponad 80% pracowników. Mimo, że Hangzhou pod względem produkcji i PKB mieści się w pierwszej dziesiątce miast chińskich, to równocześnie zachowane jest naturalne piękno miasta. Miasto jest laureatem szeregu krajowych i międzynarodowych nagród, takich jak National Garden City, National Environmental Protection Model City, the UN Habitat Prize i International Garden City. W Hangzhou do roku 2008 przez 17 lat utrzymywał się dwucyfrowy wzrost gospodarczy. Dochód na głowę mieszkańca należy do najwyższych w ChRL.
Infrastruktura - W ciągu ponad 50 lat po powstaniu Nowych Chin mieszkańcy Hangzhou uporządkowali i odrestaurowali dzielnice reprezentacyjne i starożytne budowle całego miasta, założyli nad jeziorem Xihu (Jezioro Zachodnie) wiele nowych parków, zbudowali spiralną szosę górską, sanatoria i hotele, które służą turystom. W mieście znajduje się duży węzeł kolejowy. Dla przykładu z Hangzhou do Szanghaju mozna dostać się szybkim połączeniem w godzinę i 45 minut. Pociągi na tej trasie rozwijają prędkość do 150 km na godzinę. W mieście znajduje się także Xiaoshan International Airport, lotnisko zaliczane do pierwszej dziesiątki w Chinach jeżeli chodzi o przepustowość. Miasto posiada także port rzeczny oraz bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową. Hangzhou przecina 5 autostrad oraz 11 dróg ekspresowych.
Atrakcje i miejsca do zwiedzenia - Hangzhou istniejące od dwóch tysięcy lat, słynie z piękna krajobrazu i dużej liczby zachowanych zabytków. Zalicza się do głównych ośrodków turystycznych w Chinach i przyjmuje przez cztery pory roku dziesiątki tysięcy chińskich i zagranicznych turystów. Od dawien dawna krąży po Chinach przysłowie, że w niebie jest raj, a na ziemi miasta Suzhou i Hangzhou. Główną atrakacją turystyczną jest Jezioro Zachodnie (chińska nazwa: Xihu). Leży ono na zachód od centrum miasta i otoczone jest z trzech stron górami. Zielone góry ze swoim odbiciem w szmaragdowej wodzie jeziora tworzą piękny obraz. Obszerne jezioro dekorują wyspy. Spacerując deptakiem rozciągającym się wokół jeziora wśród bujnej zieleni, mija się raz po raz altany, sklepiki oraz restauracje usadowione malowniczo nad samą taflą wody. Można tu posilić się oraz spróbować np. słynnej lokalnej zielonej herbaty Longjin. Spacerując brzegiem jeziora po drodze napotyka się także na zabytki historyczne. Jenym z nich jest Pagoda Baochu, świątynia wybudowana w 968 roku. Wiele razy burzono ją i odbudowywano. Budowla w formie wieży jest otwarta dla turystów. Wewnątrz można podziwiać piękne płaskorzeźby w baśniowy sposób przedstawiające określone wydarzenia historyczne. Można tu także zobaczyć część oryginalnych murów świątyni. Na poszczególnych kondygnacjach wieży ulokowane są tarasy z przepięknym widok na wszystkie cztery strony świata. Z tej perspektywy niezykle przyjemnie jest podziwiać malowniczy krajobraz Jeziora Zachodniego, za którym widać miasto z jego nowoczesnymi wysokimi budynkami. W Hangzhou można ponadto zwiedzić kilka wysp np. Wyspę Samotnego Wzgórza (Gushan Dao) czy Trzy Stawy, w Których Odbija się Księżyc (Santan Yinyue), wyspę usypaną w epoce Ming. W mieście można także zwiedzić Świątynię Lingyin, jeden z bardziej znanych klasztorów buddyjskich w Chinach. Jedną z tutejszych atrakcji, jest również tak zwany „pokaz wodny”, odbywający sie w porach wieczornych bezpośrednio nad jeziorem zachodnim. Podczas pokazu dziesiątki fontann „wystrzeliwuje” wodę w takt muzyki tworząc wspaniałe kompozycje wodne.
Ciekawostki – Jedną z ciekawostek jest fakt, iż w środku wyspy Samotnego Wzgórza (Gushan Dao) w roku 1752 powstał Zielony park Gushan, jako prywatny kurort cesarza z dynastii Tang. Inną jest fakt, iż na górze nazwanej Górą, Która Przyleciała z Daleka (Feilai Feng), mieści się 470 buddyjskich rzeźb w kamieniu, wykonanych za czasów dynastii Yuan, a także cztery święte jaskinie. W Hangzhou można również zwiedzić Muzeum Chińskiej Herbaty. Miasto to nazywane jest stolicą herbaty. Zznaduje się tu ponndto największy w Chinach Zakład Drukowania i Farbowania Jedwabiu (Hang Si Lian).
WPHiI KG RP Szanghaj (07.01.2010)