Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWuxi

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maria Ryszkowska | 2015-11-26 07:11:01
wuxi

charakterystyka

Położenie – Wuxi to miasto w prowincji Jiangsu. Usytuowane jest ono w południowowschodniej części tej prowincji. Na wschodzie od miasta leży Szanghaj, na południu jezioro Tai. Z kolei na północ od miasta płynie rzeka Jangcy.
Mieszkańcy – W Wuxi, na areale 4,788 kilometrów kwadratowych, mieszka 6,19 miliona mieszkańców.
Klimat - Miasto cechuje klimat subtropikalny, oceaniczny, monsunowy. Wuxi usytuowane jest na terenach nizinnych, z czterema charakterystycznymi porami roku. Klimat jest tu łagodny. Występują obfite opady.
Ekonomia – Wuxi jest jednym z najbardziej rozwiniętych miast prowincji Jiangsu. W roku 2009 było ono w pierwszej dziesiątce miast chińskich jeżeli chodzi o wzrost PKB, który osiągnął 500 miliardów RMB. PKB na głowe mieszkańca wyniósł 81 tysięcy RMB. Miasto słynie z rozwoju branży odnawialnych źródeł energii, przemysłu włókienniczego, maszynowego, odzieżowego, spożywczego i wysokich technologii. Znane jest także z wyrobu figurek z gliny. Największą firmą jest Suntech, produkująca sprzęt do pozyskiwania energii słonecznej. Sektor prywatny stanowi 62,1% całości. Miasto jest w dynamicznym trendzie rozwojowym. Dla przykładu branża budowlana wzrosła w roku 2009 o 21%.
Handel - Ogólna suma sprzedaży detalicznej w roku 2009 wyniosła 165,14 miliarda RMB, co stanowi wzrost o 45,4%. W roku 2009 nastąpił także wzrost sprzedaży paliw o 26,3% oraz odzieży, butów i tekstyliów o 14%.
Handel zagraniczny – Ogólna wartość handlu zagranicznego osiągnęła w roku 2009 wartość 43,95 miliarda dolarów, z czego export stanowił 26,01 miliarda USD, natomiast import 17,93 miliarda USD.
Inwestycje – W roku 2009 nastąpił wzrost inwestycji o 27,2%. Ogólna suma zainwestowanego kapitału to 238,756 miliardów RMB. Odnotowano także wzrost sprzedaży nieruchomości. Wzrost ten osiągnął 23,2%. W roku 2009 w Wuxi zakończono 30 zagranicznych projektów inwestycyjnych na ogólną wartość przekraczającą 30 milionów USD. W mieście tym swoje inwestycje uplasowały takie firmy jak General Electric, IBM, Siemens czy Toyota.
Charakterystyczne elementy – Wuxi posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć powiązań innowacyjnych. Działa tu prężnie strefa rozwoju Wuxi National Hi – Tech Development Zone oraz działający w ramach Wuxi New District, park technologiczny powstały w roku 1992. W ramach parku utworzyło się szereg klastrów technologicznych, między innymi klaster elektroniczny, klaster technologii informacyjnych, inżynierii precyzyjnej, bio-farmaceutyczny itd. W ramach parku funkcjonuje, jedno z największych na świecie przedsiębiorstw produkujących kolektory słoneczne, firma Suntech.
Infrastruktura – Wuxi jest miejscem bardzo dobrze skomunikowanym. Posiada dogodne połączenia kolejowe z Szanghajem, Suzhou oraz Nankinem. Budowane jest metro, które połączy Wuxi z miastem Suzhou. Miasto posiada lotnisko Wuxi Shuafang Airport. Wuxi to ośrodek kultury i szkolnictwa wyższego. Miasto posiada także uzdrowiska i ośrodki wypoczynkowe.
Atrakcje i miejsca do zwiedzenia – W mieści znajduje się piękny ogród tzw. Ogród Przyjemności Jichuan Yuan. Jest on przykładem prawdziwej finezji. Ogród skomponowany jest z olśniewającą precyzją. Atrakcją jest także pobliskie jezioro Tai. Inną atrakcją jest tzw. Wielki Kanał. W Wuxi można zobaczyć ponadto Buddę Lingshan, przespacerować się po parku Xihui, czy pogłębić wiedzę historyczną, zwiedzając tzw Miasto Trzech Królestw.
Ciekawostki – Wuxi początkowo nazywało się Youxi, co znaczy dosłownie "posiadające cynę". Rezerwy cyny wyczerpały się w jednak epoce Han i od tamtej pory miasto nosi nazwę Wuxi, co oznacza dosłownie "bez cyny". Wielki Kanał w Wuxi jest najstarszym i najdłuższym kanałem na świecie. Budowa kanału rozpoczęła przed 2400 laty.


WPHiI KG RP Szanghaj