Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSuzhou

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maria Ryszkowska | 2015-11-26 07:11:39
suzhou

charakterystyka

Położenie – Suzhou to jedno z najważniejszych miast Delty Rzeki Jangcy. Miasto leży na południowym wschodzie prowincji Jiangsu. Miasto graniczy od wschodu z Szanghajem, natomiast na południu z prowincją Zhejiang. Na zachodnim krańcu miasta znajduję się jezioro Taihu. Z kolei rzeka Jangcy okala północną część miasta.
Mieszkańcy – W Suzhou, na areale 8,488 kilometrów kwadratowych mieszka 5,91 miliona mieszkańców. Miasto charakteryzuje wysoki standard życia mieszkańców, dochód na głowę wynosi ponad 10.000 USD, co lokuje Suzhou na 5 miejscu wśrod najazamożniejszych chińskich miast.
Klimat - Miasto cechuje klimat subtropikalny, oceaniczny, monsunowy. Suzhou usytuowane jest na terenach nizinnych, z czterema charakterystycznymi porami roku. Klimat jest tu łagodny. Występują obfite opady.
Główne branże przemysłu – Suzhou jest drugim, po Szanghaju, miastem o największym przemyśle produkcyjnym. W Suzhou prężnie rozwijajają się przedsiębiortwa działające w dziedzinie informacji elektronicznej, przemyśle elektromaszynowym, biomedyce, w zakresie nowych urządzeń i materiałów, a także podmioty gospodarcze z branży energetyki, stali i żelaza, inżynierii chemicznej, produkcji papieru, przemysłu samochodowego oraz części samochodowych. Wiodąca branża przemysłu miasta - elektronika wytwarza ponad 37% wielkości produkcji tego miejsca.W Suzhou prężnie rozwija się także sektor bankowości, logistyka, nieruchomości, turystyka, outsourcing a także handel hurtowy oraz detaliczny.
Handel - Ogólna suma wymiany handlowej Suzhou w roku 2008 wyniosła 228,5 miliardów dolarów. Głównymi kierunkami eksportu są rynki państw członkowskich Unii Europejskiej, następnie USA, później Japonia. Sprzedaż na te rzy rynki stanowi ponad 63% ogólnej wartości eksportu z Suzhou. Wiodącymi branżami eksportowymi miasta są: elektronika i przemysł maszynowy.
Inwestycje – Ogólna suma zainwestowanego w roku 2008 kapitału to 8.13 miliarda dolarów. W roku 2008 inwestycje zagraniczne do przemysłu usługowego miasta Suzhou wyniosły 1,99 miliarda USD. Stanowi to wzrost o 109,3 procent w stosunku do roku poprzedniego. W Suzhou zainwestowało ogólnie ponad 18 tysięcy zagranicznych przedsiębiorstw. Firmy z Suzhou (glównie w zakresie elektroniki) są również istotnymi inwestorami na polskim rynku.
Charakterystyczne elementy – Suzhou Industial Park powstał w maju 1994 roku jako Chińsko-Singapurskie Joint Venture. Jesto to największy projekt ekonomiczny obu państw. Suzhou Industrial Park oferuje przedsiębiorstwom nowoczesną infrastrukturę oraz usługi wspierające biznes. W parku przemysłowym przedsiębiorstwa mogą liczyć także na szereg udogodnień. W ramach parku utworzyło się szereg klastrów technologicznych, między innymi klaster elektroniczny, klaster technologii informacyjnych, inżynierii precyzyjnej, bio-farmaceutyczny itd. Na koniec 2008 roku w SIP zainwestowało ponad 2600 międzynarodowych przedsiębiorstw, z czego 49% firm z USA i Europy, 18% z Japonii i Korei, 6% z Singapuru, natomiast 22 % z Hong Kongu, Macao i Tajwanu.
Infrastruktura – Stopień zurbanizowania miasta wynosi 63,5%. Suzhou jest miejscem bardzo dobrze skomunikowanym. Na koniec 2008 roku Suzhou posiadało 12 tysięcy kilmetrów autostrad. Najważniejsze z nich to autostrady Jiangsu-Shanghai, Yangtze Riverine czy Suzhou-Jiaxing-Hangzhou. Suzhou posiada dogodne połączenia kolejowe z Szanghajem, do którego można obecnie dojechac w 45 minut oraz Nankinem. W roku 2010 planowana jest budowa nowoczesnej super szybkiej kolei, która umożliwi dojazd do Szangahju w ciągu 20 minut. Sukcesywnie rozbudowywane jest miejskie metro. W niedalekiej przyszłości planuje się budowę linii metra łączącego Suzhou z miastem Wuxi, posiadającym lotnisko Wuxi Shuafang Airport. Połączeniami wodnymi Suzhou skomunikowane jest z Zhangjiagang, Luzhi, Liujia oraz Changshou.
Atrakcje i miejsca do zwiedzenia - Suzhou słynie z ogrodów i kanałów. Wiąże się to z lokalizacją miasta. Suzhou leży w pobliżu Wielkiego Kanału, arterii komunikacyjnej i handlowej, która przez setki lat łączyła żyzne południe kraju z centrum administracyjnym na północy. Kupcy, którzy dorobili się na handlu luksusowymi artykułami, rozmiłowali się w pięknych, przestrzennych ogrodach. Najbardziej znany z nich to Ogród Mistrza Sieci. Jest to najmniejszy, lecz uznawany za najpiękniejszy ze wszystkich ogrodów Suzhou. Pierwszy obiekt powstał tu w XII wieku. Ten klasyczny przydomowy ogród, zajmujący około 0,5 ha, zadziwia przede wszystkim precyzją zagospodarowania przestrzeni. Jest przykładem prawdziwej finezji. Trzy jego części skomponowano harmonijnie, w piękno wykreowanego krajobrazu wkomponowano pawilony, maleńkie dziedzińce, korytarze. W tafli stawu odbijają się okalające go pawilony, tworząc obrazy jak z najznamienitszych akwarel. Z kolei Ogród Pokornego Zarządcy jest największym ogrodem w mieście. Pochodzi z XVI wieku. Podobnie jak inne ogrody w Suzhou, stanowi prawdziwą perłę wśród klasycznych chińskich ogrodów. Wszystko jest tu skomponowane z olśniewającą precyzją. Innym miejskim ogrodem jest Lwi Zagajnik. Ogród ten jest najbardziej "surowym" w swoim wyrazie. Wpływa na to większa niż w innych ogrodach ilość formacji skalnych, jaka tu się znajduje. Wszystkie pochodzą znad pobliskiego jeziora Tai Hu.Ogród Pawilonu Błękitnych Fal - jest jednym z najstarszych ogrodów Suzhou, jego historia sięga 1044 roku. W trakcie projektowania tego założenia ogrodowego wykorzystano rzadko spotykaną technikę, która sprawia, że zagospodarowywana powierzchnia wydaje się być znacznie większa. Dzięki płynnemu "zacieraniu granic" powstaje wrażenie, że ogród połączony jest z otaczająca go scenerią. Warte zwiedzenia sa także inne ogrody np. Ogród Pokornego Zarządcy czy Ogród Umiarkowanej Polityki. Godny polecenia jest także spacer po Tygrysim Wzgórzu, parku, w którym znajduje się krzywa pagoda będąca symbolem miasta. Warta zwiedzenia jest także ulica Guanqianjie w starej części miasta. Jedną z atrakcji jest możliwość złożenia wizyty w fabryce jedwabiu. Można tu zobaczyć, jak w tradycyjny sposób wytwarza się jedwab. W miescie znajduje się równiez instytut haftu. Inną atrakcją turustyczną jest powstała w czasach dynastii Song w roku 1035 Świątynia Konfujsza.

Ciekawostki – W Suzhou zwiedzić można Bramę Panmen stanowiącą jedyny zachowany w Chinach przykład bramy wodno-lądowej, jaka pojawiała się w dawnych czasach w fortyfikacjach miast, do których prowadził oprócz drogi lądowej także szlak wodny. Brama znajduje się na jedynym zachowanym fragmencie murów, pochodzącym z okresu dynastii Ming (1368-1644). Obok fortyfikacji znajduje się zagospodarowany niedawno teren, utrzymany w stylu klasycznego chińskiego ogrodu. Z tego miejsca widać również liczącą ponad tysiąc lat Pagodę Pomyślnego Światła.
Inna ciekawostką jest fakt, iż największa spośród skał, które można zobaczyc w ogrodzie „Lwi Zagajnik” przypomina swoim kształtem króla zwierząt. To od niej właśnie ogród wziął swoją nazwę.
http://www.suzhou.gov.cn/english/Survey/pic/a.jpg


WPHiI KG RP Szanghaj


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

DPM SOLID LTD Spółka komandytowa - Poland

DPMSolid Limited Sp. k. is a Polish company with almost 20 years of experience in the production ...
Polska - Kowanówko 2021-01-19 Dodał: Paweł Kosmowski Handel, Pozostały sprzęt elektryczny, Oświetlenie, Elektronika użytkowa Zobacz ofertę

Słomki Papierowe

Jesteśmy bezpośrednim importerem naczyń ekologicznych dla branży HORECA. Na aukcji oferujemy przy...
Polska - Konin 2021-01-19 Dodał: Małgorzata Musiał Handel Zobacz ofertę

Torby papierowe z nadrukiem

Firma Gesti oferuje torby papierowe z nadrukiem w dowolnym rozmiarze i nakładzie już od 100 sztuk...
Polska - MODLNICZKA 2021-01-06 Dodał: Magdalena Dach Sektor kreatywny Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert