Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSzanghaj

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maria Ryszkowska | 2015-11-22 02:43:44
szanghaj

charakterystyka

Położenie - Szanghaj to największe miasto w ChRL, jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców. Położone jest przy ujściu rzeki Jangcy do Morza Wschodniochińskiego (część Oceanu Spokojnego). Miasto dzieli na dwie części rzeka Huangpu. Szanghaj jest największym chińskim ośrodkiem gospodarczym, finansowym i komunikacyjnym, a także trzecim co do wielkości (po Rotterdamie i Singapurze) portem morskim na świecie. Miasto dzieli się na 19 dzielnic. Szanghaj jest miastem na prawach prowincji, sąsiadującym z prowincjami Jiangsu i Zhejiang.
Mieszkańcy - Szanghaj jest najludniejszym miastem Chin (Chongqing jako miasto wydzielone ma większą populację, ale na znacznie rozleglejszym obszarze). W końcu 2007 wg szacunków oficjalnych ludność miasta wydzielonego wynosiła 18,58 mln osób, w tym 13,79 mln miało zameldowanie na pobyt stały, 4,79 mln miało zameldowanie na pobyt tymczasowy z terminem 6 miesięcy i dłużej. Osoby starsze, tj. powyżej 60 roku życia) stanowiły w końcu 2007 roku 20,8% ogólnej liczby mieszkańców miasta.
Klimat - W Szanghaju występują wszystkie cztery pory roku. Latem temperatury osiągają 37 stopni Celsjusza, a czasem przekraczają nawet 40 stopni. Zimą występuje duże zachmurzenie, natomiast latem jest wilgotno. Jesień i wiosna w mieście są ciepłe i zwykle są to najlepsze pory do zwiedzania miasta. Zima zaczyna się w połowie grudnia, a kończy z końcem lutego. Od połowy czerwca do lipca pada najwięcej deszczy. Około 50% wszystkich opadów w roku przypada na okres od maja do września.
Gospodarka – Szanghaj odgrywa kluczową rolę jako dostawca towarów i usług dla Chin oraz licznych odbiorców za granicą. Gospodarka Szanghaju w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. Plany chińskiego rządu, zakładają, iż Szanghaj zdetronizuje do 2020 roku Hongkong w roli chińskiego centrum finansowego. Burmistrz Szanghaju Han Zheng zapowiedział zmiany podatkowe i zachęty dla inwestorów zagranicznych, tak, by miasto wyrosło na nowe centrum finansowe regionu. W roku 1990-tym PKB per capita osiągnęło wartość 1.000 USD. W roku 1995 było to już 2.000 USD. W roku 1999 wartość ta przekroczyła 3.000 USD. Według danych za rok 2006 wartość PKB na głowę mieszkańca osiągnęła 7.189,- USD. W II kwartale roku 2009 tempo rozwoju gospodarczego Szanghaju wyniosło 7,9 procent. W ciągu ostatnich 30 lat wielkość PKB chińskiego miasta, powiększyła się 50-krotnie. W strukturze gospodarczej Szanghaju zaczyna dominować sektor usług, który wytwarza ponad 51% wartości produktu brutto. Przemysł miasta opiera się na pięciu wiodących filarach tj. branża elektryczna i elektroniczna, przemysł motoryzacyjny, petrochemiczny, stalowniczy i maszynowy. Wraz z postępującym wzrostem kosztów pracy w Szanghaju, rozwijają się branże o sporym udziale zaawansowanych technologii, takie jak biotechnologia czy przemysł farmaceutyczny.
Handel - W roku 2007 ogólna wartość handlu zagranicznego osiągnęła 282,97 miliarda USD. W tym samy roku Szanghaj osiągnął dodatni bilans w handlu zagranicznym w wysokości 4,88 miliarda USD. 68,5 procent eksportu Szanghaju to elektronika. 39,2% eksportu to produkty należące do do branży tzw. wysokich technologii. 2/3 wartości całkowitego eksportu z Szanghaju pochodzi z przedsiębiorstw zagranicznych, które zainwestowały w tym mieście. Miasto przyciąga wielu dostawców dóbr i usług bardzo dynamicznie rozwijającym się rynkiem konsumpcyjnym. Ze względu na jeden z najwyższych w ChRL poziomów dochodu, szczególnie szybko rośnie sprzedaż artykułów spożywczych, artykułów gospdoarstwa domowego, odzieży i sprzętu elektronicznego. Cechą charakterystyczną handlu detalicznego jest szybki rozwój sieci supermarketów, zarówno chińskich, jak i zagranicznych (Carrefour, Metro, Tesco, Walmart).
Inwestycje zagraniczne - Zakontraktowana wartość inwestycji zagranicznych wyniosła na koniec 2007 roku 14,87 miliarda USD. Łączna wartość inwestycji zagranicznych w Szanghaju do końca roku 2007 wyniosła 129,41 miliarda USD. W tym okresie w Szanghaju swoje siedziby miało blisko 600 międzynarodowych przedsiębiorstw. 244 z tej liczby posiadało status centrum badawczo rowojowego. Głównymi inwestorami w Szanghaju są przedsiębiorcy z Hongkongu, Japonii, Niemiec, USA i Tajwanu. W 2007 roku na terenie Szanghaju funkcjonowało 80 parków przemysłowych. W przeciwieństwie do innych dużych aglomeracji chińskich, w Szanghaju większość kapitału inwestycyjnego napływa od pewnego czasu do sfery usług (prawie 70% ogólnej wartości inwestycji).
Parki technologiczne, obszary wolnego handlu – Obecnie miasto posiada ponad 80 parków przemysłowych, spośród których siedem posiada status tzw. centralnych obszarow rozwoju. Zaczyna dominować branżowy, specjalistyczny profil parków dla przykładu w jednym z wiodących obszarów rozwoju – Minhang Economic and technological Development Zone – koncentrują się przede wszystkim takie branże jak przemysł maszynowy, chemiczny, farmaceutyczny i przetwórstwo żywności, a w Zhanjiang Hi – Tech Park, ktory powstał w 1992 roku, dominuje przemysł IT, biotechnologie i rozwój oprogramowania. Coraz istotniejszą rolę, również dla firm zamierzających rozeznać możliwości sprzedaży swoich towarów na tutjeszym rynku, zaczynają odgrywać obszary wolnego handlu (strefy bezcłowe), takie jak Shanghai Waigaoqiao Free Trade Zone.
Charakterystyczne elementy – Szanghaj będzie w roku 2010 organizatorem światowej wystawy EXPO 2010, ktora zainaugurowana zostanie 1 maja 2010 roku. Wystawę ma odwiedzić około 70 milionów ludzi. Nasz kraj intensywnie przygotowuje się do tego istotnego wydarzenia, projekt polskiego pawilonu uznany został ze jeden z najatrakcyjniejszych pomysłów architektonicznych. Innym charakterystycznym elementem jest fakt, iż w ostatnich latach Szanghaj wyrasta na centrum finansowe Azji. Jednym z celów władz Szanghaju jest przyciągnięcie do miasta większej liczby zagranicznych fachowców z sektora finansowego. Realizacji tego celu służą zmiany wprowadzane w lokalnym systemie podatkowym i prawnym. Pracownicy zagranicznych firm z branży finansowej mogą liczyć na 20-procentowy rabat podatkowy i jednorazową zapomogę mieszkaniową w wysokości 29 tysięcy dolarów. Istotnym kierunkiem aktywności branży usługowej Szanghaju jest również organizacja szeregu targów i wystaw, szczegółową listę imprez targowych zamieszczono również na stronie internetowej WPHI.
Współpraca z Polską – Eksport towarów i usług z Szanghaju do Polski wyniósł w 2008 roku 1.019.115.221 USD. Natomiast import z Polski do Szanghaju wyniósł w roku 2008 332.140.793 USD. Około połowa eksportu z Szanghaju do Polski obejmuje maszyny i części do maszyn. Ważną część eksportu stanowi także wyposażenie elektryczne oraz odzież z dzianiny i innych tkanin. Z Polski do Szanghaju importuje się przede wszystkim miedź i wyroby z miedzi oraz meble, pościel, materace, a także wyposażenie elektryczne oraz maszyny i częsci do maszyn. Współpraca Szanghaju z naszym krajem szybko się rozwija. Uwaga ta dotyczy zarówno kontaktów przedstawicieli administracji, jak też zrzeszeń i organizacji przedsiębiorców.
Infrastruktura - Szanghaj ma świetnie zorganizowany system publicznego transportu. Publiczny transport w mieście, oparty na autobusach, trolejbusach, taksówkach i liniach metra, ciągle się rozwija. Obecnie (stan na rok 2009 r.) istnieje ponad 1000 linii autobusowych, a tutejsze metro ma 8 linii (oznaczone liczbami 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 i 9). Ponadto planuje się wybudowanie do roku 2010 r. nowych 4 linii metra oraz rozbudowę istniejących. Szanghaj obsługują dwa porty lotnicze: Hongqiao i międzynarodowy port lotniczy Pudong. Do tego lotniska można dotrzeć linią kolei magnetycznej Maglev, zbudowaną przez niemiecką firmę Transrapid International. Miasto przecinają 4 linie kolejowe: relacji Szanghaj - Nankin (linia Jing Hu), Szanghaj - Pekin, Szanghaj - Hangzhou (linia Hu Hang) i z Xiaoshan do Ningbo (linia Xiao Yong). Dwie główne stacje kolejowe to Szanghaj dworzec centralny oraz Szanghaj dworzec południowy. W roku 2010 planowana jest budowa nowoczesnej super szybkiej kolei, która umożliwi dojazd z Szanghaju do miasta Suzhou w ciągu 20 minut. Szanghaj jest także ważnym węzłem komunikacji drogowej. W mieście jest wiele autostrad i dróg szybkiego ruchu. Często poprowadzone one zostały specjalnymi wielopoziomowymi rozwiązaniami. Brzegi rzeki Huangpu spięte są licznymi mostami i tunelami. W Szanghaju funkcjonuje ponad 60 uniwersytetów i szkół wyższych. Najważniejsze z nich to: założony w 1905 roku Uniwersytet Fudan, założony w 1896 roku Uniwersytet Jiao Tong, Uniwersytet Szanghajski, Uniwersytet Donghua.
Atrakcje i miejsca do zwiedzenia
Poniżej przedstawiamy listę głównych atrakcji turystycznych Szanghaju
• Bund (jedna z atrakcji turystycznych oraz obszar, na którym znajduje się ponad pięćdziesiąt budynków reprezentujących różne style architektoniczne. Można tu między innymi zobaczyć budynki w stylu romańskim, gotyckim, renesansowym, barokowym oraz neoklasycznym)
• Muzeum Szanghaju
• Wielki Teatr
• świątynia Longhua (zbudowana w okresie Trzech Królestw)
• ogród Yuyuan
• świątynia Jade Budda
• świątynia Jing An
• katedra Xujiahui (największa świątynia chrześcijańska w mieście)
• katedra Dongjiadu
• katedra She Shan
• kościół wschodnioprawosławny
• meczet Xiaodaoyuan
• meczet Songjiang
• synagoga Ohel Rachel
Cechą charakterystyczną zabudowy miasta jest mieszanka stylów architektonicznych. Odwiedzający Szanghaj goście mogą podziwiać stuletnie budynki w śródziemnomorskim stylu w dzielnicy francuskiej, po czym przenieść się na Bund, zakole rzeki zabudowane w stylu brytyjskim. W oddali, na wschodnim brzegu rzeki widać nowoczesne budynki centrum finansowego dzielnicy Pudong. Parę kroków od Bundu znajduje się natomiast stare miasto chińskie, zgodne z wyobrażeniami Europejczyków o prawdziwie orientalnym styulu architektury. Szybki rozwój miasta wraz z odnawianą spuścizną architektoniczną poprzednich dziesięcioleci powodują, iż Szanghaj staje się ponownie „Paryżem Orientu”. Po mieście najszybciej poruszać się metrem.
Ciekawostki – W Szanghaju znajduje się cały szereg drapaczy chmur. W tej chwili najwyższy wieżowiec w Szanghaju to Shanghai World Financial Center o wysokości 492 metrów. Jest to najwieksza budowla w Chinach. Szanghaj ponadto często kojarzony jest z wieżą telewizyjną Oriental Pearl, znajdująca się w dzielnicy Pudong. Wieża ta ma 468 metrów i jest trzecim pod względem wysokości obiektem tego typu na świecie. Inny budynek, Wieża Jin Mao, która mieści się niedaleko Oriental Pearl Tower, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wieżowców w ChRL.
Poprzedni prezydent ChRL Jiang Zemin jest absolwentem założonego w 1896 Szanghajskigo Uniwersytetu Jiao Tong
W Szanghaju znajduje się tor Formuły 1, gdzie począwszy od 2004 roku rozgrywany jest wyścig o Grand Prix Chin.
Linia kolejowa Maglev, łącząca lotnisko Pudong z centrum Szanghaju rozwija prędkość przekraczającą 430 km na godzinę. Odcinek 30 kilometrów z lotniska Pudong do linii metra numer 2 (stacja Longyang) w Szanghaju można w ten sposób przejechać w 7 minut i dwadzieścia sekund.
Szanghaj posiada dwa lotniska – Shanghai Pudong International Airport i Hongqiao Intenrational Airport. Pierwszy z nich służy głównie obsłudze połączeń międzynarodowych, podczas, gdy starszy z nich, Hongqiao – służy głównie pasażerom podróżującym po Chinach (ruch krajowy). Czas lotu z Szanghaju do wybranych miast chińskich:
Pekin / 2 godz. 20 min, Kanton (Guangzhou) / 2 godz. 25 min, Chengdu / 3 godz. 20 min., Dalian / 1 godz. 45 min., Hong Kong / 2 godz. 20 min,

WPHI KG RP Szanghaj