Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProwincja Jiangsu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maria Ryszkowska | 2015-11-22 02:27:55
jiangsu

charakterystyka regionu

Położenie - Prowincja Jiangsu położona jest w środkowej części wschodniego wybrzeża ChRL. Jej nazwa pochodzi od Jiangning (Nankin) ) i Suzhou. Prowincja Jiangsu graniczy od północy z Szantung, od zachodu z prowincją Anhui, oraz od strony południowej z prowincjami Zhejiang i Szanghaj. Prowincja leży na dolnym biegu pięciu rzek, a mianowicie, rzeki Jangcy, rzeki Huai, rzeki Yi oraz rzeki Su. Rzeka Jangcy przecina południową część prowincji. Poniżej znajduje się mapka Jiangsu z zaznaczeniem miast na prawach prefektury.


1 Nanjing


2 Changzhou

3 Huai'an

4 Lianyungang

5 Nantong

6 Suqian

7 Suzhou

8 Taizhou

9 Wuxi

10 Xuzhou

11 Yancheng

12 Yangzhou

13 Zhenjiang


Mieszkańcy - W Jiangsu na areale 102,6 tysięcy kilometrów kwadratowych, mieszka 77,245 miliona mieszkańców.
Topografia i klimat - Jiangsu cechuje klimat subtropikalny, oceaniczny, monsunowy. Usytuowane jest na terenach nizinnych, z czterema charakterystycznymi porami roku. Klimat jest tu łagodny. Występują obfite opady. W Jiangsu znajduje się ponad 290 jezior oraz rozbudowany system szlaków wodnych. Średnia roczna opadów to 994.5 mm, głębokość spływu wynosi 259.8mm.
Gospodarka – Jiangsu jest jedną z najbardziej rozwiniętych prowincji Chin. Pod względem PKB zajmuje drugie miejsce po prowincji Kanton. W roku 2010 nominalny PKB Jiangsu osiągnął poziom 4,05 biliona RMB, wzrastając w roku ubiegłym o 12,4%. W Jiangsu rozwija się z powodzeniem rolnictwo, przemysł włókienniczy, maszynowy, odzieżowy, spożywczy, chemiczny, budowlany, a także wysokie technologie. Jiangsu jest prowincją bogatą w zasoby wodne, mineralne, rolne i biologiczne. Znajdują się tu tzw. metale ziem rzadkich, węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny, sól, miedź, złoto, żelazo i inne.
Handel – Jiangsu głównie eksportuje tekstylia, maszyny, elektronikę a także produkty wysokich technologii. Do Jiangsu importowane są produkty branży mechanicznej i elektrycznej, produkty wysokich technologii, chemia i surowce. Ogólna wartość handlu zagranicznego osiągnęła w roku 2009 wartość 43,95 miliarda dolarów, z czego export stanowił 26,01 miliarda USD, natomiast import 17,93 miliarda USD.

Obroty z Polską

Rok

Eksport z Polski do Jiangsu   Import z Jiangsu do Polski
2009 152,360,841   1,926,641,977
2010 257,108,699   2,367,427,820
Trend ↑68.75%   ↑22.88%

Inwestycje – W Jiangsu występuje największa koncentracja inwestycji zagranicznych w całych Chinach. Zainwestowało tu około 400 spośród 500 największych przedsiębiorstw na świecie. Prowincja Jiangsu posiada ekonomiczne relacje z 218 państwami i regionami z całego świata. Głównymi inwestorami ze względu na państwa są tu: Hong Kong, Singapur, Japonia, USA, Tajwan, Niemcy. Poniżej przedstawiamy tabele, wskazujące na rozwój inwestycji w Jiangsu w ostatnich latach.Charakterystyczne elementy – Jiangsu posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć powiązań innowacyjnych. Działa tu prężnie szereg stref rozwoju i parków technologicznych. Dla przykładu można podać Suzhou Industrial Park, jeden z największych w Chinach oraz Wuxi National Hi-Tech Development Zone. W ramach parków przemysłowych w Jiangsu utworzyło się szereg innowacyjnych klastrów, między innymi elektroniczne, motoryzacyjne, technologii informacyjnych, inżynierii precyzyjnej, bio-farmaceutyczne itd.
Infrastruktura – Jiangsu jest prowincją bardzo dobrze skomunikowaną. Gęsta sieć linii kolejowych i autostrad pozwala szybko przemieszczać się w ramach prowincji. Wiele miast posiada dogodne połączenia drogowe i kolejowe z Szanghajem. Budowane jest metro, które połączy ważniejsze miasta prowincji. Wiele miast w Jiangsu posiada własne lotniska. Jiangsu można nazwać ośrodkiem kultury i szkolnictwa wyższego. Prowincja posiada wiele uzdrowisk i ośrodków wypoczynkowych.
Atrakcje i miejsca do zwiedzenia – Jiangsu jest rajem dla turystów. Nankin, Suzhou, Yangzhou, Zhenjiang, Xuzhou i Huai'an to słynne historyczne miasta. Nankin, dla przykładu, był stolicą sześciu dynastii. Miasto Suzhou,, z kolei, nazywane jest zgodnie z chińskim przysłowiem rajem na ziemi. W Jiangsu istnieją liczne atrakcje turystyczne, parki leśne oraz ośrodki wypoczynkowe. Pod ochroną państwa i prowincji jest łącznie 461 zabytków. Klasyczne ogrody w Suzhou są wyznaczone przez UNESCO jako światowe dziedzictwo kulturowe. Poniżej przedstawiamy listę wybranych atrakcji turystycznych:
• Lion Garden w Suzhou
• Grand Buddha w Ling Shan, Wuxi
• Pałac Chaotian
• Park Gulin
• Wyspa Jiangxin
• Nocne jarmarki
• Świątynia Qixia w Górach Qixia
• Swallow Rock w Yanziji
• Świątynia Tianning Pagoda
• Sarkofag - Tombs of Southern Tang Emperor
Ciekawostki – W Suzhou zwiedzić można Bramę Panmen, stanowiącą jedyny zachowany w Chinach przykład bramy wodno-lądowej, jaka pojawiała się w dawnych czasach w fortyfikacjach miast. Prowadził do niej oprócz drogi lądowej także szlak wodny. Brama znajduje się na jedynym zachowanym fragmencie murów, pochodzącym z okresu dynastii Ming (1368-1644). Obok fortyfikacji znajduje się zagospodarowany niedawno teren, utrzymany w stylu klasycznego chińskiego ogrodu. Z tego miejsca widać również liczącą ponad tysiąc lat Pagodę Pomyślnego Światła.
Jedno z kluczowych miast prowincji Wuxi początkowo nazywało się Youxi, co znaczy "posiadające cynę". Rezerwy cyny wyczerpały się jednak w epoce Han i od tamtej pory miasto nosi nazwę Wuxi, co oznacza dosłownie "bez cyny". Wielki Kanał w Wuxi jest najstarszym i najdłuższym kanałem na świecie. Budowa kanału rozpoczęła się przed 2400 laty.

WPHiI Szanghaj