Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Chiny zainwestują 40 mld dol. w szlaki komunikacyjne do państw Azji

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-18 09:34:58
  chiny, polska, inwestycje, firmy, azja

  Chiny utworzą wart 40 mld dolarów Fundusz Jedwabnego Szlaku dla sfinansowania rozbudowy ich połączeń komunikacyjnych z państwami Azji - poinformował pod koniec 2014 roku chiński prezydent Xi Jinping.

  Celem funduszu jest "usunięcie wąskich gardeł" w azjatyckich korytarzach transportowych - zadeklarował Xi w trakcie zorganizowanego w Pekinie spotkania z prezydentami Bangladeszu, Birmy, Kambodży, Laosu, Mongolii, Pakistanu i Tadżykistanu. Jak zaznaczył w zrelacjonowanej przez oficjalną agencję Xinhua wypowiedzi, Fundusz Jedwabnego Szlaku będzie miał charakter otwarty, a aktywny udział inwestorów z państw Azji i innych kontynentów w realizowanych przez niego projektach zostanie przyjęty z uznaniem.

  Agencja Bloomberg podała, że środki funduszu mają pochodzić z potężnych rezerw walutowych Chin, a Pekin zamierza przeznaczyć dalsze 100 mld dolarów na powiązane z zagranicznymi projektami komunikacyjnymi inwestycje w sferze własnej infrastruktury.

  Spotkanie prezydentów odbyło się przed zwołanym również do Pekinu szczytem Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC).

  Xi Jinping, jednocześnie generalny sekretarz Komunistycznej Partii Chin, od roku propaguje ideę "nowego Szlaku Jedwabnego", który wzorem swego pierwowzoru sprzed stuleci łączyłby Chiny z Europą - ale nie tylko lądem przez Azję Środkową, lecz również morzem przez Cieśninę Malakka, Ocean Indyjski i Kanał Sueski.

  Źródło: PAP