Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Rekordowe inwestycje Chin w Unii Europejskiej

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-18 09:18:30
  chiny, inwestycje, biznes

  Rok 2014 był rekordowy pod względem chińskich bezpośrednich inwestycji w krajach UE - sięgnęły 18 mld dolarów, podczas gdy przez poprzednie cztery lata ich wartość wynosiła przeciętnie rocznie 12 mld dol. - poinformował w połowie lutego 2015 r. "Financial Times".

  Brytyjski dziennik powołał się na wyniki zestawienia sporządzonego na zamówienie kancelarii Baker&McKenzie przez firmę Rhodium. Wynika z niego, że najwięcej chińskich inwestycji przyciągnęła w 2014 roku Wielka Brytania - 5,1 mld dolarów. Inwestorów z Chin interesował szczególnie brytyjski rynek nieruchomości. Zainwestowali w ten sektor ok. 2,6 mld dolarów, kupując m.in. powierzchnie biurowe w Londynie.

   

  Włochy były drugim kierunkiem chińskich inwestycji, które wyniosły tam 3,5 mld dolarów. Znaczna część tej sumy przypada na kupno przez chińską State Grid Corp. udziałów w koncernie CDP Reti (dystrybucja gazu) za 2,8 mld dolarów.

  Na trzecim miejscu znalazła się Holandia, gdzie kapitał chiński inwestował w sektor rolno-spożywczy. Czwarta pod względem inwestycji z Chin była Portugalia - w trzy tamtejsze firmy ubezpieczeniowe Chińczycy zainwestowali 1,3 mld dolarów. Piąte miejsce zajęły Niemcy.

  Łącznie w 2014 roku przeprowadzono 153 transakcje z udziałem chińskich firm - podał brytyjski dziennik.

  Jak przypomniał "FT", w ostatnich latach inwestorzy z Chin interesowali się głównie aktywami prywatyzowanymi w krajach leżących na peryferiach UE. "Ten trend wzbudził obawy o to, że kraje europejskie zbyt tanio wyprzedają aktywa" - zauważył dziennik. W tym kontekście wskazuje na wstrzymanie przez nowy rząd Grecji części programu prywatyzacji.

  Według "FT" od roku 2000 Wielka Brytania przyjęła najwięcej inwestycji chińskich - 16 mld dol. W Niemczech Chińczycy zainwestowali od 2000 roku 8,4 mld dolarów, we Francji - 8 mld dol., w Portugalii - 6,7 mld dol., a we Włoszech - 5,6 mld dol. (PAP)