Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZmiany dotyczące Stref Wolnego Handlu w Chinach

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Artur Siejka | 2017-07-18 11:06:14
ftz, strefy, wolny, handel, wphi, pekin, chiny

16 lipca 2017 roku Rada Państwowa ChRL opublikowała nową listę rodzajów działalności gospodarczej, których nie mogą prowadzić firmy zagraniczne w Strefach Wolnego Handlu w Chinach (Free Trade Zones, w skrócie FTZ). W aktualizowanym spisie, nazywanym fachowo listą negatywną (negative list for FTZs), usunięto 27 restrykcji, które dotychczas były egzekwowane.

Nowe zmiany w prawie Stref Wolnego Handlu w Chinach

Poprzez nowe zmiany Chiny zobowiązały się oferować więcej swobody na rynku zagranicznym firmom prowadzącym w tych strefach przedsięwzięcia biznesowe w obszarach produkcji, transportu, informacji, górnictwa, badań naukowych i działalności związanej z kulturą.

Wśród beneficjentów nowej listy w ponad 20 gałęziach przemysłu są zagraniczni producenci sprzętu do transportu kolejowego i cywilnych satelitów, którzy nie będą już zobowiązani do rozpoczęcia wspólnego przedsięwzięcia z chińskimi partnerami w ramach joint venture.

Wcześniej ograniczone sektory, takie jak górnictwo, wydobywanie metali szlachetnych i litowych, a także usługi dostępu do Internetu, usługi oceny ratingowej oraz budowa dużych parków tematycznych są obecnie otwarte na kapitał zagraniczny.

Złagodzone zostały również uregulowania dotyczące usług bankowych, które w przeszłości zakazały bankom zagranicznym obejmowania gwarancji chińskich obligacji rządowych.
Tłumaczenie na j. angielski aktualnej negatywnej listy dla FTZs znajduje się w załączeniu pod tekstem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O Strefach Wolnego Handlu w Chinach
Gdy w 2013 r. w Szanghaju uruchomiono pierwszą Strefę Wolnego Handlu, miała ona wzorem Hongkongu być podstawą do przeprowadzania nowych reform w zakresie handlu, inwestycji, finansów i administracji publicznej. W kolejnych trzech latach utworzono w Chinach 10 innych stref wolego handlu. Każda z tych stref ma inne zadania i dlatego specjalizuje się w innych gałęziach przemysłu. Dla przykładu strefy w Chongqingu i Sichuanie mają na celu rozwój współpracy gospodarczej z gorzej rozwiniętymi regionami Zachodnich Chin, natomiast strefy w Tianjinie i Hubei stawiają na rozwój wysokich technologii.

Po kilku latach od uruchomienia stref obecne są różne opinie na ich temat. Wydaje się, że do tej pory FTZ nie przekonały do siebie zagranicznej wspólnoty biznesowej. Zgodnie z raportem opublikowanym w 2015 r. przez Amerykańską Izbę Handlową 73% przedstawicieli firm, które prowadzą działalność w strefie w Szanghaju, nie odnotowało konkretnych korzyści dla swoich firm. w FTZ w Szanghaju działa ponad 120 amerykańskich przedsiębiorstw.
Pliki do pobrania

FTZ Negative List 20170605
pdf | 516.37 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Eastchem Ltd, supplier of chemical raw materials, Potassium carbonate K2CO3, Potassium sulphate K...

Firma Eastchem Sp. z o. o. powstała w 2004r. w Zawierciu, spółka Eastchem jest bezpośrednim impor...
Polska - Zawiercie (miasto) 2020-11-24 Dodał: Pozostałe wyroby chemiczne, Wyroby chemiczne w formach podstawowych, Przemysł chemiczny i kosmetyczny Zobacz ofertę

Produkcja podzespołów i elementów miedzianych

Przedsiębiorstwo ELECTRIS świadczy usługi w zakresie produkcji elementów i części z miedzi dla m....
Polska - Maków Podhalański 2020-11-23 Dodał: Magdalena Sikora Transport i logistyka, Energia i surowce odnawialne, Produkcja i przetwórstwo metali, Górnictwo i przemysł wydobywczy Zobacz ofertę

Pellet - EnPlus A1 (6/8mm)

Wood pellets - wholesale
Polska - WROCŁAW 2020-11-23 Dodał: Albert Kerno Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert