Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuChiński rząd podkreśla gotowość do większej otwartości na inwestycje zagraniczne.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Artur Siejka | 2017-01-25 13:48:50
chiny, pekin, wphi, inwestycje, konferencja

Przedstawiciel WPHI w Pekinie, razem z reprezentantami ponad 30 krajów, wziął udział w corocznej konferencji, w czasie której przedstawiciele chińskiego rządu podsumowali i ocenili współpracę z zagranicznymi inwestorami. Konferencja pt. „2017 Chinese and Foreign Investment Promotion Agencies Conference” była zorganizowana przez China Investment Promotion Agency w dniu 10 stycznia 2017 roku w Pekinie.

Główny mówca ze strony chińskiej, wiceminister handlu Pan Wang Shouwen, wskazywał w swoim przemówieniu na ryzyko i wyzwania, jakie stoją przed gospodarką światową związane ze spadkiem prędkości globalnego wzrostu gospodarczego i osłabienia rynku pieniężnego. Według danych z 2015 i 2016 roku globalne transgraniczne inwestycje spadły o 10-15%. Rząd chiński zaznacza, że przy globalnym transgranicznym spadku inwestycji Chiny są w stanie utrzymać stałe tempo wzrostu inwestycji zagranicznych, zauważa też, że nie należy to do łatwych zadań. Według oszacowań łączna wartość bezpośrenich inwestycji zagranicznych (BIZ) w 2016 roku na świecie oscylowała pomiędzy 1,5–1,6 biliona USD, tym samym ich wartość zmalała od 15,6% w porównaniu do poprzeniego roku. Łączna suma BIZ do Chin w okresie styczeń-listopad 2016 wyniosła 731,8 mld yuanów (107 mld USD). Tym samym wartość inwestycji do Chin wzrosła o 3,9% w porówaniu do analogicznego okresu 2015.

WANG Shouwen zaznaczył, że głównym fundamentem polityki chińskiego rządu jest kontynuowanie rozwoju przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności gospodarczej. Z uwagi na to, że sąsiadujące z Chinami państwa stwarzają coraz korzystniejsze warunki dla zagranicznego kapitału, chiński rząd podejmuje kroki w celu przyciągnięcia inwestycji zagranicznych i przyciągnięcia inwesycji do kluczowych sekorów. Komitet Centralny KPCh i Rada Państwa wydały "Opinię na Temat Budowy Nowego Systemu Gospodarki Otwartej" (po chiń. 关于构建开放型经济新体制的若干意见), dokument opisujący pozytywne wykorzystanie zagranicznych inwestycji i tworzenie dobrego środowiska inwestycyjnego.

Środkami mającymi na celu rozszerzenie otwartego i pozytywnego wykorzystania kapitału zagranicznego są: szersze otwarcie Chin na zagraniczny kapitał, co rozumiane jest przez znaczne rozluźnienie ograniczeń dostępu zagranicznych inwestycji w sektorze usług produkcyjnych i górniczych, wsparcie zagranicznych zgodnie z prawem na zasadzie franczyzy, wsparcie zagranicznych centrów badawczo-rozwojowych i instytutów badawczych, stworzenie sprawiedliwego otoczenia konkurencyjnego w Chinach oraz poprawa klimatu inwestycyjnego.

Rząd chiński zaznacza, że wprowadził wiele ułatwień dla lokowania zagranicznego kapitału w Chinach, na przykład: zredukowanie poziomu biurokracji, zwiększenie przejrzystości w regulacji, zapewnienie ochrony praw własności intelektualnej, ułatwienie ekspertom zagranicznym otrzymanie wizy pracowniczej w Chinach, stworzenie środowiska sprawiedliwej konkurencji, poprawę komunikacji z zagranicznymi inwestorami. Chiny pozostają jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków na świecie według wydanego przez Bank Światowy w 2016 roku opracowania "Doing Business Report", w globalnym rankingu wśród 190 państw zajmują 78 miejsce. Chiny są obecnie drugą co do wielkości, dynamicznie rozwijającą się gospodarką na świecie, zamierzającą wspierać zagraniczne inwestycje, głównie w sektorze usług i produkcji.

Na konferencji poświęconej współpracy inwestycyjnej Chin z zagranicą wzięli udział przedstawiciele reprezentujący ponad 30 państw i regionów takich jak: Niemcy, Egipt, RPA, Korea Południowa, Tajlandia, Meksyk. Oprócz przedstawicieli ds. Promocji Inwestycji w konferencji wzięli także udział Chińsko-Brytyjska Rada Biznesu oraz Chińsko-Amerykańska Izba Handlowa. W konferencji uczestniczyły także znane chińskie firmy, takie jak Lenovo czy China Minmetals.

W jednym z paneli tematycznych, na które konferencja została podzielona po części głównej przedstawiciel WPHI w Pekinie zaprezentował potencjał inwestycyjny Polski. Przedstawiciel wydziału przedstawił zalety Polski jako miejsca do realizacji inwestycji zagranicznych i ułatwienia dla zagranicznych inwestorów. Przedstawiciel WPHI w Pekinie przedstawił także dotychczasowe inwestycje zagraniczne w Polsce – w tym przykłady firm chińskich.

WPHI w Pekinie zaprasza także do zapoznania się z materiałami Izby Handlowej Unii Europejskiej w Chinach, które oceniają otwartość Chin na inwestcyje zagraniczne: "European Business in China – Position Paper i „Business Confidence Survey 2016”. Coroczny raport "European Business in China – Position Paper" zawiera ocenę określonych działań chińskiego rządu w tym zakresie i propozycje okreslonych działań w tym zakresie, a „Business Confidence Survey 2016” sporządzany jest na podstawie sondaży przeprowadzonych wśród europejskich inwestorów w Chinach.

Więcej informacji o „Business Confidence Survey 2016” znajduje się na tej stronie:

www.china.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/207012,-business-confidence-survey-2016-czyli-jak-europejskie-firmy-oceniaja-warunki-prowadzenia-biznesu-w-chinach-.html

Raporty i opracowania Izby Handlowej Unii Europejskiej w Chinach dostępne są w j. angielskich na tej stronie:

http://www.europeanchamber.com.cn/en/european-chamber-publications

Zdjęcia: Ministerstwo Handlu ChRL, China Investment Promotion Agency