Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Rosja zawarła porozumienia z Chinami, by przetrwać sankcje

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-18 08:26:06
  chiny, pkb, bezrobocie, inflacja, gospodarka, rosja

  Rosja i Chiny podpisały w 2014 roku szereg umów, w tym o gazie, które Moskwa uważa za dowód na zmianę kierunku polityki w stronę Azji i które mają jej pomóc poradzić sobie z następstwami zachodnich sankcji nałożonych w związku z kryzysem ukraińskim.

  Porozumienie o dostawach do Chin rosyjskiego gazu przez tzw. trasę wschodnią - gazociąg Siła Syberii - podpisano w październiku 2014 roku Moskwie w obecności szefów rządów Rosji i Chińskiej Republiki Ludowej: Dmitrija Miedwiediewa i Li Keqianga (wym. Li ke-cienga).

  Podpisanie tego porozumienia było warunkiem koniecznym do wejścia w życie kontraktu zawartego przez Moskwę i Pekin w maju. Ten 30-letni megakontrakt o wartości szacowanej na 400 mld dolarów przewiduje dostarczenie Chinom 38 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

   

   

  Poza tym numer jeden rosyjskiego resortu naftowego, kontrolowany przez państwo koncern Rosnieft, i chińska korporacja naftowa CNPC porozumiały się w sprawie umocnienia strategicznego współdziałania.

  Podczas wizyty premiera ChRL w Moskwie podpisano wiele porozumień, w tym z dziedzinie telefonii komórkowej i budowy kolei - poinformowały rosyjskie media. Pdpisano 38 umów.

  Za ważne uznał porozumienia z Chinami premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, który oświadczył, że poziom relacji między Chinami a Rosją jest "bardzo wysoki" i może zostać uznany za "partnerstwo strategiczne".

  "Nadajemy nowy impuls rozwojowi współpracy rosyjsko-chińskiej we wszystkich dziedzinach" - podkreślił ze swej strony Li Keqiang.

  Do wizyty szefa chińskiego rządu dochodzi w czasie, gdy z racji zaangażowania Rosji w kryzys ukraiński doszło do największej od zakończenia zimnej wojny jej konfrontacji z Zachodem - pisze AFP.

  Brak oznak, by UE i USA miały uchylić sankcje nałożone na Rosję za zaanektowanie przez nią Krymu i za wpieranie separatystów, którzy wszczęli walki na wschodniej Ukrainie.

  Źródło: PAP