Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Australia i Chiny porozumiały się w sprawie umowy o wolnym handlu

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-18 08:29:43
  chiny, pkb, bezrobocie, inflacja, gospodarka

  Chiny i Australia podpisały w listopadzie 2014 roku list intencyjny w sprawie umowy o wolnym handlu po ponad dekadzie negocjacji. Dla Australii otworzy się wielomiliardowy rynek chiński, a Chińczycy będą mogli inwestować w Australii.

  Umowa ma przełomowy charakter. Chiny są największym partnerem handlowym Australii. W 2013 r. dwustronna wymiana handlowa przekroczyła wartość 150 miliardów dolarów australijskich (130 mld dol.). Umowa otworzyła chińskie rynki australijskim eksporterom produktów rolnych i żywności oraz sektorowi usług, a Chińczykom umożliwia inwestowanie w bogatej w zasoby naturalne Australii.

  List intencyjny podpisali podczas uroczystości w australijskim parlamencie prezydent Chin Xi Jinping i premier Australii Tony Abbott, którym towarzyszyło wielu ministrów z obu krajów.

   

  W ramach umowy 93 proc. australijskiego eksportu do Chin zostanie w ciągu czterech lat zwolnione z cła - zapowiedział premier Abbott. Podkreślił, że jest to najbardziej wszechstronne porozumienie, jakie Państwo Środka zawarło z jakimkolwiek krajem. Zaznaczył, że porozumienie to "przyniesie miliardy oszczędności, stworzy nowe miejsca pracy i poprawi poziom życia". "Australijskie firmy będą mieć bezprecedensowy dostęp do rynku drugiej największej gospodarki świata" - dodał.

  Prezydent Chin w swym wystąpieniu w australijskim parlamencie zobowiązał się do pogłębienia współpracy z Canberrą i potwierdził wolę rozwiązania sporów terytorialnych ze swymi sąsiadami na drodze dyplomatycznej.

  Ponadto, Chiny i Australia zgodziły się pracować wspólnie na rzecz zwalczania zmian klimatycznych poprzez wymianę technologii mających na celu poprawę efektywności wykorzystania węgla.

  Oba kraje będą współpracować w celu osiągnięcia konkretnych efektów zmian klimatycznych poprzez wdrażanie technologii wydajności energetycznej, ulepszone raportowanie danych na temat emisji i inne środki - wynika z komunikatu wydanego przez australijską minister spraw zagranicznych Julie Bishop.

  Źródło: PAP