Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  W Chinach zniesiono limity cen na większość leków

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-18 10:28:27
  chin, leki, gospodarka

  Od 1 czerwca 2015 r. w Chinach zniesiono limity cen na większość leków. Władze chcą, by konkurencja odgrywała większa rolę w kształtowaniu cen na tym drugim największym na świecie rynku farmaceutycznym.

  Zniesiono ustalane przez rząd ceny na większość lekarstw w celu polepszenia mechanizmów zakupu leków, kontroli kosztów ubezpieczenia zdrowotnego. "Chcemy, by ceny handlowe leków były ustalane przez konkurencję rynkową" - napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Komisji Rozwoju Krajowego i Reform (NDRC).

   

   

  Chiny są - jak zauważa agencja Reutera - magnesem dla producentów leków, sprzętu medycznego i usług szpitalnych; do 2018 roku wydatki na medycynę mogą sięgać tam do 185 miliardów dolarów.

  Eksperci uważają jednak, że decyzja NDRC nie będzie aż tak znacząca, ponieważ około trzech czwartych leków w Chinach sprzedawanych jest poprzez szpitale, a nie w handlu detalicznym.

  Chińskie władze zniosły limity cenowe niektórych leków w kwietniu 2014 roku po tym, jak zostały skrytykowane za to, że kontrola cen spowodowała braki wielu podstawowych medykamentów dla wielu milionów pacjentów cierpiących na nadczynność tarczycy i inne choroby.

  Źródło: PAP