Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Chiny ograniczają napływ krajowych turystów do Hongkongu

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-17 16:39:47
  chiny, turystyka, gospodarka

  Tłumy turystów z Chin kontynentalnych coraz bardziej dają się we znaki mieszkańcom Hongkongu, robiąc niemal hurtowe zakupy w tamtejszych sklepach. W tej sytuacji Pekin wprowadził od kwietnia 2015 r. ograniczenia w podróżowaniu do byłej kolonii brytyjskiej.

  Agencja Xinhua poinformowała, że biuro bezpieczeństwa publicznego w Shenzhenie przestaje wydawać mieszkańcom tego miasta przepustki, uprawniające do wielokrotnego wjazdu do sąsiedniego Hongkongu. Wydawane są dokumenty, na podstawie których wjazd do Hongkongu będzie możliwy raz w tygodniu.

  Mieszkańcy i władze Hongkongu narzekają, że Chińczycy z kontynentu kupują ogromne ilości kosmetyków, lekarstw, a także smartfonów i artykułów luksusowych. Wielkim zainteresowaniem turystów z kontynentu cieszą się też hongkońskie odżywki dla dzieci, co wiąże się z wieloma skandalami w CHRL, dotyczącymi bezpieczeństwa żywności, jak i z reputacją Hongkongu jako miejsca, w którym oferowane przez handel towary są wysokiej jakości i na pewno autentyczne.

   

   

  W 2015 roku odbyło się w Hongkongu kilka protestów przeciw ogromnej fali turystów z kontynentu. Dochodziło do kłótni i bójek.

  Według Xinhua rząd w Pekinie uzasadnił ograniczenia w podróżowaniu do Hongkongu coraz większą presją na przejścia między ChRL a specjalnym regionem administracyjnym. Wskazano też na "sprzeczność między liczbą osób odwiedzających Hongkong a potencjałem turystycznym Hongkongu".

  Wielu Chińczyków z kontynentu udających się na zakupy do Hongkongu pracuje dla siatek, organizujących lukratywną sprzedaż pożądanych artykułów w ChRL. Szef władz Hongkongu Leung Chun-ying mówi o "zawodowych przemytnikach". Wskazuje, że w 2014 roku częściej niż raz w tygodniu Hongkong odwiedzało 4,6 miliona Chińczyków z kontynentu, z czego 30 proc. stanowili mieszkańcy Shenzhenu z wielokrotnymi przepustkami.

  Łączna liczba turystów z ChRL w Hongkongu wyniosła w 2014 roku 47,3 miliona - wzrost o 16 proc. w porównaniu z rokiem 2013. Szacuje się, że przypada na nich jedna trzecia sprzedaży detalicznej w Hongkongu, mieście liczącym 7,1 miliona mieszkańców.

  W 1997 roku Hongkong - była brytyjska kolonia - wrócił do macierzy po 155 latach w ramach polityki "jeden kraj, dwa systemy". Polityka ta przyznaje Hongkongowi pewną autonomię, ale najwyższą władzą jest Pekin. (PAP)