Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  „Business Confidence Survey 2016”, czyli jak europejskie firmy oceniają warunki prowadzenia biznesu w Chinach.

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Użytkownik | 2016-08-17 05:55:38
  wphi, pekin, biznes, warunki, dochodowość, inwestycje, przedsiębiorstwa

  Według tegorocznego sondażu Izby Handlowej Unii Europejskiej w Chinach (EU Chamber of Commerce in China) zat.: „Business Confidence Survey 2016” więcej niż połowa respondentów, będących członkami izby, oceniła, że warunki i dochodowość prowadzenia działalności gospodarczej w Chinach pogorszyły się w porównaniu z rokiem ubiegłym.

  Tendencja spadkowa w tym sondażu utrzymuje się rok rocznie, co również powiązane jest z percepcją braku wzajemności w warunkach, z jakich chińskie koncerny korzystają na jednolitym rynku europejskim:

  - utrzymywaniem nierynkowych polityk;

  - brakiem działań na rzecz zniesienia barier w dostępie do rynku, co przekłada się również na ograniczenia w możliwości dywersyfikacji produktowej i struktury inwestycji;

  - ograniczeniami w możliwości dokonywania strategicznych przejęć na rynku chińskim;

  - niepewnością wynikającą z niejednoznacznego brzmienia rozszerzanych regulacji z zakresu bezpieczeństwa narodowego i powolnego i ograniczonego Internetu,

  - strukturalnym kryzysem nadprodukcji m. in. w sektorach stali,

  - chemicznym i petrochemicznym, samochodowym, a także logistycznym, IT i ITC;

  - wysokim poziomem wewnętrznego zadłużenia publicznego;

  - okolicznością, że duża część z przedsiębiorców będących respondentami ankiety rozpoczęła aktywność w Chinach ok. lub ponad dziesięć lat temu, w okresie ocenianym z perspektywy czasu jako złoty czas na inwestycje w Chinach.

  Negatywne percepcja są szczególnie silne w sektorze IT i ITC, przemyśle maszynowym (dodatkowe bariery w dostępie do rynku) i chemicznym i petrochemicznym.

  Europejskie inwestycje w Chinach w dalszym ciągu oceniane są jako ZADOWALAJĄCO DOCHODOWE, ponad połowa respondentów osiągnęła w 2015 r. dochód wyższych niż w 2014 r. Najwyższy wzrost dochodu odnotowano w sektorach media i publikacje, farmaceutycznym i żywności.

  Raport zawiera aż 64 tablic przedstawiających oceny firm dotyczące różnych dziedzin związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Chinach, w tym oceny polityki gospodarczej rządu chińskiego, poziomu dochodu w różnych branżach, otwartości różnych miast i regionów na zagraniczne inwestycje, czy wpływu zanieczyszczenia powietrza w Szanghaju i Pekinu na prowadzenie biznesu.

  Raport dostępny jest na stronie internetowej:
  http://www.europeanchamber.com.cn/…/publications-business-c…

  Izba Handlowa Unii Europejskiej w Chinach powstała w 2000 r. i zrzesza obecnie ponad 1600 członków.
  Strona internetowa: http://www.europeanchamber.com.cn

  na podstawie: Konsulat Generalny RP w Chengdu
  zdjęcia i tablice: Izba Handlowa Unii Europejskiej w Chinach