Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Większy deficyt budżetowy w celu stymulowania gospodarki

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-18 08:18:17
  chiny, gospodarka, finanse, budżet

  Chiny będą mieć w 2015 r. większy, niż przewidywano, deficyt budżetowy, co ma pobudzić aktywność gospodarczą - poinformował w marcu 2015 r. chiński minister finansów Lou Jiwei.

  Przedstawione w parlamencie przez premiera Li Keqianga dane budżetowe pokazują, że Pekin planował tylko niewielkie zwiększenie deficytu budżetowego o 270 mld juanów (39,6 mld euro) do 2,3 proc. PKB w 2015 r. z 2,1 proc. w roku 2014. 

  Tymczasem minister finansów oświadczył, że faktyczny deficyt budżetowy będzie znacznie wyższy niż ten zakładany. Jak napisał dziennik "Wall Street Journal", minister powołał się na nową ustawę budżetową, która weszła w życie w styczniu 2015 r. i zezwala rządowi centralnemu na odebranie przekazanych w poprzednich latach samorządom i niewydanych przez nie pieniędzy. Te środki nie są uwzględnione w wydatkach Chin na 2015 rok, ponieważ zostały uprzednio alokowane w samorządach - pisze "WSJ".

  Po uwzględnieniu tych środków, podobnie jak nowych rządowych pożyczek na spłacenie starych długów, Chiny odnotują deficyt budżetowy na poziomie 2,7 proc. PKB (1,64 mld juanów, czyli 240,8 mld euro) - wskazał minister Lou.

  Chińskie władze zobowiązały się wykorzystać - jak to ujęły - ekspansywną politykę fiskalną do zamortyzowania spowolnienia gospodarczego. "Polityka fiskalna będzie musiała być ekspansywna", zważywszy na ryzyko spowolnienia chińskiej gospodarki, podczas gdy większe rządowe wydatki "będą odgrywały stosunkowo dużą rolę w przeciwdziałaniu spowolnienia" - powiedział szef resortu finansów.

  "Chiny wydadzą w 2015 roku więcej niż wygląda na pierwszy rzut oka; zwiększą wydatki, żeby pobudzić aktywność gospodarczą. Zabiorą niewydane przez samorządy pieniądze i następnie je wydadzą" - podsumowuje "Wall Street Journal".

  Chiny - przypomina - zmagają się z wieloma trudnościami gospodarczymi, w tym załamaniem rynku nieruchomości, utrzymującym się nadmiernym potencjałem produkcyjnym przemysłu i wzrostem poziomu zadłużenia.

  Dostrzegając rosnące trudności, chińscy przywódcy obniżyli roczny cel wzrostu do 7 proc. PKB w 2015 roku, czyli najniższego poziomu w ciągu 24 lat. Tymczasem, chińskie władze zobowiązały się również do korzystania z bardziej aktywnej polityki fiskalnej w celu stabilizacji wzrostu przy jednoczesnym zachowaniu ostrożnej polityki pieniężnej w obawie, że zbyt duży kredyt jeszcze bardziej pogorszyłby problemy zadłużeniowe Chin.

  Źródło: PAP