Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Chiny zacieśniły współpracę gospodarczą z Rosją

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-18 08:20:34
  chiny, rosja, gospodarka

  Chiny zwiększą współpracę z Rosją m.in. chodzi o rozbudowę infrastruktury w Azji - ogłosił w marcu 2015 r. szef chińskiego MSZ Wang Yi. Zapewnił, że te stosunki gospodarcze "nie są skierowane przeciw osobom trzecim".

  "Wydarzenia międzynarodowe nie mają wpływu na te relacje z Rosją" - oświadczył Wang na konferencji prasowej w kuluarach dorocznej sesji parlamentu ChRL, Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Przedstawił ambitne plany nowej współpracy między potężnymi sąsiadami w czasie, gdy Rosja jest objęta zachodnimi sankcjami w związku z kryzysem na wschodzie Ukrainy.

  Wang zapowiedział, że Moskwa i Pekin podpiszą porozumienie, by Rosja uczestniczyła w tworzeniu "Nowego Jedwabnego Szlaku". Celem tego flagowego chińskiego projektu budowy kolei, autostrad, portów i innych elementów infrastruktury w Azji Środkowej i Południowej jest ożywienie handlu na kontynencie.

   

   

  Jak dodał szef chińskiej dyplomacji, oba kraje "będą ciężko pracować", by zwiększyć wymianę handlową. W najbliższych czasie Pekin i Moskwa zintensyfikują współpracę w budowie szybkich kolei, chińsko-rosyjskich samolotów komercyjnych, rurociągów, a także w finansach i energii jądrowej.

  "Chiny i Rosją utrzymują dobrą tradycję wzajemnego wspierania się" - podkreślił Wang, oceniając, że stosunki miedzy krajami są "dojrzałe i stabilne".

  Sankcje gospodarcze nałożone przez Zachód na Rosję w związku z aneksją Krymu i konfliktem na wschodzie Ukrainy sprawiły, że Moskwa była zmuszona szukać nowych rynków i partnerów handlowych. Pekin jest jednym z największych beneficjentów tej sytuacji i w 2014 roku podpisał korzystne umowy na dostawy rosyjskiego gazu.

  Źródło: PAP