Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBaza transportowa Delty Rzeki Jangcy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maria Ryszkowska | 2015-11-26 07:19:49
delta rzeki jangcy, transport

Wśród najważniejszych uczestników wymiany towarowej Delty należy wyróżnić m.in. miasta Szanghaj, Ningbo, Nankin, Suzhou. Ze względu na swoje położenie geograficzne w okolicy ujścia rzeki Jangcy, Szanghaj i Ningbo są zdecydowanymi liderami wymiany handlowej.

Wymiana handlowa Chin w ostatnich latach dynamicznie wzrasta. Nie bez powodu szczególnej roli nabierają więc główne ośrodki miejskie w Delcie Rzeki Jangcy. Państwo Środka od lat stawia na modernizację dróg, połączeń kolejowych, infrastruktury lotniczej i portowej, rozwijając jednocześnie sieć transportową i logistyczną nie tylko pomiędzy głównymi miastami Chin, ale i służącą wymianie międzynarodowej. Od 1990 r. do 2012 r. natężenie ruchu towarowego wzrosło ponad czterokrotnie. Ruch w transporcie wodnym wzrósł w tym czasie aż ośmiokrotnie, natomiast w ruchu transportu drogowego odnotowano wzrost pięciokrotny. Można też mówić o prawdziwym sukcesie transportu lotniczego, który wzrósł ponad 26 razy. Od 1990 r. liczba możliwych przyłączy cumowniczych w portach wzrosła ze 122 do 1245 tj. ponad 10 krotnie. W ciągu 22 lat (do 2012 r.) przepustowość kargo portów morskich wzrosła z 14 mln ton do 73,5 mln ton, z czego transport towarów zagranicznych wyniósł 36 mln ton.

Wśród najważniejszych uczestników wymiany towarowej Delty należy wyróżnić m.in. miasta Szanghaj, Ningbo, Nankin, Suzhou. Ze względu na swoje położenie geograficzne w okolicy ujścia rzeki Jangcy, Szanghaj i Ningbo są zdecydowanymi liderami wymiany handlowej.

Szanghaj dysponuje światowej klasy siecią transportową lotniczą, drogową, kolejową i żeglugową, obsługując codziennie setki połączeń krajowych i międzynarodowych. Miasto posiada dwa międzynarodowe lotniska i 4 dworce kolejowe oraz port, będąc tym samym doskonałym ośrodkiem logistycznym. Szanghaj posiada także dobrze rozwiniętą sieć połączeń z pozostałymi ważnymi ośrodkami w kraju. Port w Szanghaju ulokowany jest wzdłuż liczącej 18 tyś km linii brzegowej i stanowi dla większości zagranicznych firm pierwszy przystanek na drodze morskiego transportu w głąb kraju. Roczny wolumen wymiany handlowej Szanghaju wynosi jedną czwartą całości handlu zagranicznego Chin. W 2010 r. przepustowość portu w Szanghaju wyniosła ok. 29 mln ton. Co miesiąc ponad 2000 kontenerowców opuszcza port w drodze do Ameryki Północnej i Europy, odwiedzając także główne ośrodki w regionie Morza Śródziemnego, Zatoki Perskiej, Morza Czerwonego, Morza Czarnego, Afryki, Australii, Azji Południowo-Wschodniej, północno-wschodniej Azji i innych regionów. Obsługę portu zapewnia krajowy lider Shanghai International Port (Group) Co, Ltd., który świadczy pełny pakiet usług logistycznych, w tym obsługę terminala załadowującego i przeładowującego kontenery. Miasto posiada 3 główne terminale kontenerowe Wusongkou, Waigaoqiao i Yangshan, obsługiwane przez Shanghai Container Terminals Co., Ltd (Wusongkou); Shanghai Pudong International Container Terminals Limited, SIPG Zhendong Container Terminal Branch, Shanghai East Container Terminal Co., Ltd, Shanghai Mingdong Container Terminals Limited (Waigaoqiao); Yangshan Deepwater Port, Shanghai Shengdong International Container Terminal Co., Ltd Shanghai Guandong International Container Terminal Co., Ltd Container Terminals (Yangshan). Terminale te pełnią kluczową rolę dla lokalnych centrów dystrybucji.

Ningbo to największy obok Szanghaju port przeładunkowy ChRL. Wolumen obsługi towarowej w porcie Ningbo-Zhoushan w 2012 r. wyniósł 740 mln ton, zajmując pod tym kątem pierwsze miejsce na świecie. Port ten obsługuje 239 morskich linii kontenerowych, zapewniających połączenie towarowe prowincji Zhejiang z ponad 600 portami oraz 100 państwami i regionami na całym świecie. Roczna przepustowość towarowa portu wzrasta średnio o 16%. Miasto posiada dobre połączenia drogowe z innymi ośrodkami handlu. Od początku lat 80 wybudowano tu 16 mostów, zaś kolejnych 27 pozostaje w budowie. Znajduje się tu także długi na 36 km, najdłuższy trans-oceaniczny most na świecie, przecinający Zatokę Hangzhou oraz zapewniający bezpośrednie połączenie Ningbo z Szanghajem. Niezwykle dynamicznie rozwija się handel zagraniczny w Ningbo. Całkowita wartość wymiany handlowej w 2013 r. wyniosła 211,9 mld dolarów, co oznacza 7,3% wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Nankin (znajduje się ok. 300 km na zachód od morza i Szanghaju) dysponuje zarówno dobrymi połączeniami kolejowymi jak i drogowymi w głąb kraju. Lotnisko w Nankinie służy także jako jeden z najważniejszych portów lotniczych w Chinach, zapewniając połączenia z Tokio, Osaką, Hong Kongiem, Seulem, Frankfurtem, czy Bangkokiem.
Charakteryzując sieć transportową Delty nie sposób pominąć faktu, iż najsilniej rozwijają się ośrodki leżące w ramach terytorium Prowincji Jiangsu. Dynamicznie działa sieć lotnicza oferowana także przez miasta Changzhou, Wuxi i Nantong. W południowej części prowincji funkcjonuje korytarz szybkiej kolei pomiędzy Szanghajem i Nankinem (270 km pokonuje się w 80 min). Do najważniejszych szlaków kolejowych zaliczyć należy Jinghu Railway (łączący Pekin z Szanghajem), Xinchang Railway i Longhai Railway, które łączą większość miast powincji. Sieć dróg ekspresowych i autostrad w Jiangsu jest jedną z najlepiej rozwiniętych w kraju. Drogi ekspresowe występują pomiędzy głównymi ośrodkami miejskimi, takimi jak: Szanghaj, Nankin Suzhou, Nantong, Yancheng, Lianyungang i rozpraszają się w kierunku pozostałych prowincji kraju. Dzięki wybudowaniu mostów Sutong Bridge i Jiangyin Bridge, możliwe stało się efektywne połączenie północnych i południowych miast prowincji, geograficznie podzielonych rzeką Jangcy. Intensywnie rozwijają się także porty w Nantongu, czy Lianyungang. Port w Nantongu miał w 2013 r. przepustowość kargo 205 mln ton, co stanowiło ponad 10% wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Kluczowe znaczenie mają również porty w prowincji Zhejiang, takie jak: Ningbo, Jiaxing, Taizhou i Wenzhou. W 2013 r. port w Taizhou osiągnął przepustowość 56 mln ton – tj. około 5% więcej w stosunku do roku poprzedniego.
Chiny zakładają dalszy intensywny rozwój połączeń drogowych i wodnych w regionie Delty do końca 2020 r., kiedy to obszar ten powinien zgodnie z założeniami rządowymi liczyć ok. 300 tyś km autostrad oraz 4200 połączeń wodnych. Do 2020 r. w Szanghaju ma zostać także otwarte międzynarodowe centrum wysyłki i ustalony oficjalny system transportu kontenerowego z portami w miastach Suzhou i Ningbo.
Rozbudowa sieci transportowej skupia się nie tylko wokół chińskich miast. Chiny zagęszczają również ilość połączeń z innymi regionami i państwami świata. W ciągu zaledwie kilku ostatnich lat zainicjowano i utworzono połączenia pomiędzy Chinami a Polską i pozostałymi krajami Europy. Od maja 2012 r. funkcjonuje połączenie lotnicze Warszawa-Pekin, którego inicjatywa powstała podczas spotkania Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Wicepremiera Chin – Li Keqiang’a w 2011 r. Loty są realizowane obecnie trzy razy w tygodniu. Z kolei w maju 2013 r. z inicjatywy firmy YHF Intermodal Logistics oraz łódzkiej firmy Hatrans nastąpiło uroczyste otwarcie kolejowego połączenia pomiędzy miastem Chengdu (Syczuan) a Łodzią (Olechów). Pierwszy transport liczący 41 wagonów wypełnionych kontenerami (gównie elektroniką) dotarł z Chin do Polski już na początku 2013 r., pokonując trasę 10 tyś. km w 15 dni. Transport odbył się przez terytoria Chin, Kazachstanu, Rosji i Białorusi. Obecnie jego częstotliwość ustalona jest na raz w tygodniu. Zainteresowanie transportem kontenerów z Chin do Europy przez Polskę jest coraz większe. Mimo, iż kolejowy środek transportu jest droższy od morskiego, gwarantuje dostarczenie towaru w okresie ponad dwa razy krótszym. W dniu 1 października 2013 r. zainaugurowano kolejne połączenie kolejowe z Chinami na trasie Suzhou – Warszawa. Operatorami są: austriacka firma Far East Land Bridge oraz PKP Cargo Logistics Group. Transport odbywa się na 2 trasach – północnej przez Rosję i Białoruś oraz południowej przez Kazachstan, Rosję i Białoruś. Czas przejazdu na ww. trasie wynosi w chwili obecnej 13 dni. Ważnym dla międzynarodowego handlu jest również transport morski. W 2010 r. uruchomiono cotygodniowe połączenie kontenerowe Maersk Taikung, który przemierza trasę na odcinku z Szanghaju do gdańskiego terminala DCT (Deepwater Container Terminal), odwiedzając na swej drodze najważniejsze porty świata, m.in. w Hong Hongu, Tanjung Pelepas w Malezji, oraz kilka portów Europy, w tym w Hawrze, Zeebrugge, Geteborg, Rotterdamie.
Rozwój sektora transportu w Chinach, wpływa na natężenie usług oferowanych przez firmy logistyczne. Od 2011 r. zaobserwowano wzrost aktywności przedsiębiorców w tej branży o 12.3%. Postęp technologiczny, przemysłowy i ekonomiczny, powoduje, iż w ofercie firm można zauważyć coraz bardziej kompleksowe podejście do klienta, co staje się w tej chwili wyzwaniem dla pozostałych uczestników w rynku. Z pewnością na duży sukces liczyć mogą firmy oferujące wysoki zakres usług oraz posiadające szeroki zasięg terytorialny działalności, zgodny z potrzebami handlowymi Państwa Środka.