Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu„New Normal” – jako odpowiedź na zachodzące zmiany w chińskiej gospodarce

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maria Ryszkowska | 2015-11-22 01:12:58
new normal

Koncepcja „New Normal” to z jednej strony przewidywana od dłuższego czasu zapowiedź utrwalających się zmian spowolnienia gospodarczego z poziomu „dynamicznego” do „średniego”, z drugiej zaś nowy termin przyjęty w chińskiej polityce oznaczający, że chińscy rządzący zaczynają dostrzegać potrzebę przejścia z modelu charakteryzującego się wysokim wzrostem wskaźników o znaczeniu ilościowym do modelu o znaczeniu jakościowym i wydajnościowym.

W chińskim dyskursie politycznym pojawił się ostatnio termin „New Normal”. Określenie to pierwotnie zostało użyte w Kalifornii przez Mahomeda El-Eriana, szefa jednego z największych na świecie funduszy inwestycyjnych, w odniesieniu do sytuacji ekonomicznej na świecie, po wybuchu kryzysu walutowego w 2007 r. Podczas corocznego szczytu gospodarczego APEC w 2014 r., ze sformułowania „New Normal” skorzystał prezydent Chin – Xi Jinping, charakteryzując przemiany i wyzwania przed jakimi stoi dziś chińska gospodarka. Terminem tym posłużył się także premier Li Keqiang w styczniowym przemówieniu z 2015 r., stwierdzając: „chińska gospodarka wchodzi na poziom nowej normalności bądź też umiarkowanego lub wysokiego wzrostu. Poprzednio Chiny doświadczały bardzo wysokiego wzrostu, jednak podobnie jak pociąg, rozpędziły się i teraz podążać będą stałą prędkością”.

W IV kwartale 2014 r. Chiny osiągnęły najniższy w ciągu ostatnich 24 lat poziom wzrostu PKB, wynoszący 7,4%. Mimo, że dla wielu gospodarek taki wynik jest uznawany na sukces, eksperci i obserwatorzy rynku chińskiego rokują, że rok 2015 może okazać się przełomowy dla drugiej gospodarki świata, stanowiący punkt wchodzenia w recesję i fazę schłodzenia gospodarczego. Przewidywania Międzynarodowego Funduszu Walutowego na 2015 rok również pozostają sceptyczne, wskazując na spadek z 7,1% do 6,8% PKB.

Chiny wyczuwają niepokój globalnych rynków finansowych, stąd też uspokajające wystąpienie Li Keqiang podczas Forum Gospodarczego w Davos w styczniu 2015 r. Odpowiadając na pytania dziennikarzy Premier Chin zapewnił, że chińska gospodarka nie wchodzi w kryzys i nie będzie żadnego „twardego lądowania”. Chiny rozpoczynają natomiast reformy strukturalne, które mają pozwolić państwu na utrzymanie stabilnego i zrównoważonego wzrostu. Można zatem spodziewać się w najbliższych latach przejścia od dynamicznie rozwijającej się gospodarki opartej na przemyśle ciężkim oraz produkcji i niskich kosztach eksportu, do bardziej dojrzałej gospodarki, bazującej na konsumpcji wewnętrznej, wysokiej jakości dobrach i usługach.

Zdaniem prof. JIN Bei z Chińskiej Akademii Nauk Socjologicznych oraz redaktora naczelnego China Economist, cechą charakterystyczną „New Normal” ma być w Chinach prowadzenie zaawansowanych reform w wielu dziedzinach. Kompleksowa reforma prawa oraz wsparcie i mobilizacja w zakresie rozwoju innowacji stanowią główny, długoterminowy cel dla chińskiej administracji gospodarczej.

Chiny wciąż będą dążyły do utrzymania stałej polityki makroekonomicznej, zostanie jednak przeprowadzona reforma rynku kapitałowego i dostępu do rynku dla prywatnych banków. Ważnym aspektem zarządzania finansowego będzie aktywna polityka fiskalna i rozważna polityka monetarna. Władze w Pekinie już zapowiedziały dalsze otwarcie gospodarki, prowadzenie działań wspierających konsolidację i modernizację gałęzi przemysłu, rolnictwa oraz położenie nacisku na wsparcie innowacyjności, nowych technologii. Padła również deklaracja, iż firmy prywatne i zagraniczne będą mogły oczekiwać większego otwarcia w chińskiej gospodarce. Kluczowe stanie się rozszerzenie w dostępnie do rynku w sektorze usług, dalsze otwarcie sektora produkcji oraz powielanie doświadczeń zdobytych w związku z wprowadzeniem w Chinach (Szanghaju) Pilotażowej Strefy Wolnego Handlu.

Koncepcja „New Normal” to z jednej strony przewidywana od dłuższego czasu zapowiedź utrwalających się zmian spowolnienia gospodarczego z poziomu „dynamicznego” do „średniego”, z drugiej zaś nowy termin przyjęty w chińskiej polityce oznaczający, że chińscy rządzący zaczynają dostrzegać potrzebę przejścia z modelu charakteryzującego się wysokim wzrostem wskaźników o znaczeniu ilościowym do modelu o znaczeniu jakościowym i wydajnościowym.