Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolska i Chiny wyznaczają nowe kierunki współpracy podczas wydarzeń promocyjnych w Ningbo

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maria Ryszkowska | 2015-11-21 13:19:56
16+1, ningbo

Polska, jako kluczowy dla Chin reprezentant grupy 16 państw EŚW oraz ważny partner handlowych, została szczególnie wyróżniona, otrzymując w tym roku zaszczytne miano gościa honorowego pierwszej edycji targów. Do uczestnictwa w ekspozycji zaproszonych zostało 35 polskich firm, które zaprezentowały najlepsze polskie produkty z branży jubilerskiej (bursztyn), spożywczej, kosmetycznej, odzieżowej i artykułów luksusowych.

Jako ważny element „Wytycznych belgradzkich”, władze „Państwa Środka” zainaugurowały pierwszą edycję targów inwestycyjnych, poświęconych pogłębianiu relacji ekonomicznych i handlowych Chin z 16 krajami Europy Środkowo Wschodniej (EŚW). Targi te odbyły się w dniach 9 – 12 czerwca w portowym mieście Ningbo w prowincji Zhejiang. Oprócz zorganizowanej ekspozycji targowej pod nazwą „1st China-CEEC Investment and Trade Expo”, przeprowadzono cały cykl wydarzeń towarzyszących – forów tematycznych, spotkań promocyjnych, podczas których dyskutowano o możliwościach rozwoju współpracy w sferze gospodarki, kultury, edukacji i turystyki. Współorganizatorami i sponsorami imprezy były: Ministerstwo Handlu CHRL oraz władze Prowincji Zhejiang i miasta Ningbo.

Polska, jako kluczowy dla Chin reprezentant grupy 16 państw EŚW oraz ważny partner handlowych, została szczególnie wyróżniona, otrzymując w tym roku zaszczytne miano gościa honorowego pierwszej edycji targów. Do uczestnictwa w ekspozycji zaproszonych zostało 35 polskich firm, które zaprezentowały najlepsze polskie produkty z branży jubilerskiej (bursztyn), spożywczej, kosmetycznej, odzieżowej i artykułów luksusowych. Do Ningbo przybyła również liczna polska delegacja szczebla rządowego jak i regionalnego, przedstawiciele świata polityki i gospodarki: Podsekretarz Stanu Ministerstwa Gospodarki Pan Andrzej Dycha, przedstawiciele placówek dyplomatycznych z Pekinu i Szanghaju (na czele z Ambasadorem Polski w Chinach – Panem Tadeuszem Chomickim), delegacja władz miasta Bydgoszczy (miasta partnerskiego Ningbo) i Białegostoku, jak również władz regionalnych Polski Wschodniej, reprezentacja Polskiej Organizacji Turystycznej (POT), Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Spotkania ze stroną Chińską podczas: Forum Inwestycyjnego, Forum Burmistrzów i Prezydentów, Forum Izb Handlowych krajów EŚW i Chin, Forum Parków Przemysłowych oraz Forum Turystycznego pozwoliły nie tylko zarysować główne pola współpracy, ale także zaowocowały podpisaniem kilku porozumień.

Bez wątpienia podczas wydarzeń w Ningbo Polska zanotowała duży sukces w pogłębianiu relacji ekonomicznych z Chinami, jak też w samej promocji kraju, jego atrakcji turystycznych i kultury. Polski wiceminister spotkał się z czołowymi osobistościami chińskiego życia gospodarczego, na czele z wiceministrem gospodarki Chin panem Zhong Shanem i wicegubernatorem Prowincji Zhejiang - Panem Xiong Jian Pin oraz uczestniczył w Forum Współpracy i Rozwoju CEEC – Chiny.

Pierwsze dwa dni targów potwierdziły duże zainteresowanie polską ofertą ze strony chińskich konsumentów, jak i przedstawicieli chińskich podmiotów – potencjalnych importerów. Nie tylko ze względu na skalę, ale przede wszystkim na jakość i różnorodność oferty – polski pawilon cieszył się największym zainteresowaniem odwiedzających, potwierdzając w praktyce aktywną rolę, jaką pełni nasz kraj wśród państw EŚW we współpracy z Chinami. Organizowane fora tematyczne cieszyły się dużą frekwencją uczestników ze strony chińskiej zarówno chodzi tu o przedstawicieli władz, jak i przedsiębiorców. Wiceminister handlu ChRL podkreślał znaczenie, jakie dla administracji chińskiej odgrywa współpraca z krajami EŚW, zaznaczając, iż realizacja koncepcji „Nowego Jedwabnego Szlaku” powinna sprzyjać intensyfikacji wymiany handlowej i współpracy inwestycyjnej z tym regionem. Także polski wiceminister podkreślił wolę polskiej administracji, co do współpracy w zakresie wdrażania koncepcji „Jeden Pas – Jedna Droga”, wskazując na już funkcjonujące połączenia transportowe z CHRL, jak również chęć ich rozbudowy w linii kolejowej, drogowej i morskiej. Wiceminister Dycha, nawiązał także do współpracy w sferze finansów oraz obecności chińskich instytucji finansowych na rynku polskim. Podczas Forum Burmistrzów i Prezydentów, wiceprezydenci miasta Bydgoszczy oraz Białegostoku mówili o możliwościach współpracy edukacyjnej oraz w ramach parku naukowo-technologicznego. Spotkaniom tematycznym towarzyszyły w szczególności prezentacje ofert inwestycyjnych krajów EŚW oraz sesje rozmów B2B. W oparciu o zapisy „Deklaracji belgradzkich” podpisano również deklaracje o współpracy (China, Ningbo, CEEC Guidelines on City Cooperation) w promocji współpracy gospodarczej i handlowej, rozwoju infrastruktury komunikacyjnej, budowy platform dla współpracy finansowej oraz pogłębiania promocji wymiany kadr.

Podczas Forum Izb Handlowych, w którym uczestniczyli reprezentanci województw Polski Wschodniej, PARP i PAIiIZ, zwrócono uwagę na rolę izb handlowych i agencji wspierających kontakty firm głównie z sektora MŚP dla rozwoju międzynarodowych relacji biznesowych. Przedstawiciele województwa lubelskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego zaznajomili też chińskich przedsiębiorców z warunkami inwestycyjnymi w wybranych regionach Polski.

Ważnym wydarzeniem było także Forum Turystyczne, na którym Polska zaprezentowała się jako atrakcyjny kierunek do wypoczynku i odwiedzin. Przedstawicielki POT przybliżyły polską ofertę ponad 400 uczestnikom spotkania, w tym m.in. przedstawicielom władz administracyjnych prowincji Zhejiang i miasta Ningbo, członkom kierownictwa lokalnej organizacji zajmującej się rozwojem współpracy turystycznej, przedstawicielom biur turystycznych i podmiotom wspierającym rozwój tej branży. Forum wieńczyła podpisana przez POT i Ningbo Municipal Tourism Administration - ramowa umowa o współpracy w obszarze turystyki pomiędzy Polską a Ningbo. Strona chińska zadeklarowała, iż będzie podejmować szereg wysiłków informacyjnych dla promocji Polski jako jednego z najatrakcyjniejszych kierunków dla chińskich turystów z prowincji Zhejiang. Pogłębienie współpracy na tle turystycznym pomiędzy Chinami a państwami 16tki wpisuje się w „wytyczne belgradzkie”, które wyznaczyły rok 2015 za kluczowy dla tej dziedziny gospodarki.

W Ningbo zaprezentowano również elementy polskiej kultury. Wydarzeniom targowym towarzyszył Tydzień Kultury Polskiej, w którego organizację zaangażowani byli zarówno polscy artyści, jak tez Wydział Kultury Ambasady RP w Pekinie. Na ekspozycji znalazły się dzieła krakowskich grafików, kolekcja najpiękniejszych znaczków polskich oraz plakatów prezentujących polską architekturę i wzornictwo przemysłowe. Strona polska zadbała także o oprawę muzyczną. Zorganizowano koncert muzyki rokowej (zespół Roan) oraz jazzowego składu Trio Inventia. Nie zabrakło również prawdziwych przysmaków polskiej kuchni, które odwiedzający mogli poznać dzięki degustacji dań przygotowanych przez założycielkę centrum projektowania myślenia LABLife, a także członka Jury 4 edycji polskiego wydania programu Top Chief – Panią Adrianę Marczewską.

Tegoroczne wydarzenia w Ningbo przyczyniły się do zbliżenia krajów Europy Środkowo – Wschodniej w tym również Polski do Chin. Podpisane porozumienia o współpracy stanowić będą bazę do pogłębiania dalszych relacji gospodarczych, podejmowania inicjatyw na wielu płaszczyznach. Występ Polskich przedsiębiorców i aktywność polskich instytucji szczebla krajowego jak i samorządowego z pewnością przyczyniają się do zwiększania znaczenia Polski i poszerzania wiedzy o naszym kraju na rynku Chińskim. Polska oferta cieszy się coraz większym zainteresowaniem w Chinach, czego przejawem jest chociażby uroczyste otwarcie w Ningbo pawilonu z polską żywnością, który będzie przyczyniał się do umacniania promocji polskich marek na lokalnym rynku.

Polska docenia zgłoszone przez Ningbo inicjatywy dla pobudzenia wymiany handlowej z krajami Europy Środkowo Wschodniej – podkreślił w swym przemówieniu wiceminister Andrzej Dycha, podczas inauguracji pawilonu. Inicjatywy podjęte przez kraje 16tki oraz Chiny podczas czerwcowych wydarzeń promocyjnych to z pewnością przejaw chęci obu stron w kierunku umacniania koncepcji „Jeden Pas, Jedna Droga” oraz podjęcia wspólnych działań w celu rewitalizacji koncepcji „Nowego Jedwabnego Szlaku” podniesionej przez Prezydenta Xi Jinpinga we wrześniu 2013 roku.