Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPostęp technologiczny priorytetem w rozwoju chińskiej gospodarki

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maria Ryszkowska | 2015-11-27 03:21:01
technologia, gospodarka, postęp, innowacje

W ciągu ostatnich kilku lat region Azji i Pacyfiku przeszedł proces wielu głębokich zmian. Był to okres szybkiego rozwoju gospodarczego szeregu państw Azji Południowo-Wschodniej. W globalnych relacjach rośnie znaczenie krajów położonych w tej części świata. Szczególnie zauważalne i poważne zmiany nastąpiły w największej gospodarce tego regionu tj. Chińskiej Republice Ludowej. Dzięki niezwykłemu wzrostowi w wyjątkowo krótkim czasie stała się ona drugą największą gospodarką świata.

W ciągu ostatnich kilku lat region Azji i Pacyfiku przeszedł proces wielu głębokich zmian. Był to okres szybkiego rozwoju gospodarczego szeregu państw Azji Południowo-Wschodniej. W globalnych relacjach rośnie znaczenie krajów położonych w tej części świata. Szczególnie zauważalne i poważne zmiany nastąpiły w największej gospodarce tego regionu tj. Chińskiej Republice Ludowej. Dzięki niezwykłemu wzrostowi w wyjątkowo krótkim czasie stała się ona drugą największą gospodarką świata. „Chiński cud gospodarczy” był możliwy dzięki wprowadzeniu, pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia przez chińskiego przywódcę Deng Xiaopinga, „polityki otwarcia”, w efekcie której nastąpił m.in. intensywny napływ kapitału zagranicznego. Wykorzystanie szeroko dostępnych czynników takich, jak m.in. tania siła robocza, spowodowały, iż Chiny stały się „fabryką świata” i jednym z dominujących światowych eksporterów. Ta polityka doprowadziła także do powstania centrów wytwórczości na południu Chin w Delcie Rzeki Perłowej (z dominującą rolą prowincji Kanton), na wschodnim wybrzeżu kraju w Delcie Rzeki Jangcy (z kluczowym znaczeniem Szanghaju oraz prowincji Jiangsu i Zhejiang), a także w rejonie pasa Beihai na północy kraju, gdzie pierwszoplanowe znaczenie mają Pekin i Tianjin. Nieprzerwany, trwający ponad trzydzieści lat, wzrost gospodarczy ChRL opierał się jednak na wspomnianym wykorzystaniu prostych rezerw i w większości na produkcji „na zlecenie” firm zachodnich. Globalny kryzys finansowy w 2008 roku w sporym stopniu ukazał władzom chińskim, iż utrzymywanie eksportu jako w praktyce jedynego źródła napędzającego gospodarkę kraju jest polityką krótkowzroczną i nie gwarantuje odpowiednio stabilnych perspektyw i fundamentów rozwojowych. Z powyższych względów, co zaznaczono szczególnie w planie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju na lata 2011 - 2015, obok eksportu, o dynamice chińskiej gospodarki ma także decydować wzrost konsumpcji wewnętrznej i znaczne podwyższenie zaawansowania technologicznego chińskich firm. Istotne jest też tworzenie chińskich, rozpoznawalnych w świecie marek. Chiny szukają również, szczególnie w Europie i w USA, a więc regionach zmagających się w ostatnich latach z trudnościami gospodarczymi, możliwości uzyskania dostępu do nowoczesnych technologii, kanałów dystrybucji, skutecznych metod zarządzania, stąd w polityce inwestycyjnej chińskich podmiotów istotnym elementem są transakcje typu „fuzje i przejęcia”. Wspomniany plan na lata 2011 - 2015 zakładał alokację poważnych środków budżetowych na sferę badawczo-rozwojową. Wyselekcjonowano siedem sfer, priorytetowych z punktu widzenia osiągnięcia istotnego postępu technologicznego. Są to: alternatywne źródła energii, biotechnologia, nowe materiały, IT/ICT, ekologia/ochrona środowiska, alternatywne, przyjazne dla środowiska pojazdy, produkcja najnowocześniejszego wyposażenia dla telekomunikacji i przemysłu lotniczego/pojazdów kosmicznych.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat Chiny podjęły szereg działań mających na celu sprzyjanie rozwojowi "rodzimych innowacji" i zmniejszeniu zależności od Zachodu (w szczególności Stanów Zjednoczonych i krajów Unii Europejskiej) w dziedzinie zaawansowanych technologii. Rząd skoncentrował się na zwiększeniu wydatków na sektor zamówień publicznych i funduszy kierowanych na badania i rozwój („research and development”/R&D). Zgodnie ze wspomnianym planem na badania i rozwój ma być skierowane w 2015 roku ponad 2,2% wartości Produktu Krajowego Brutto. W planowanym okresie na wsparcie rozwoju takich branż, jak ekologia, IT/ICT i sektor R&D skierowana zostanie kwota ponad 600 miliardów USD.

Dotychczasowa realizacja planu i podejmowane przez administrację chińską działania potwierdzają konsekwentne wdrażanie założeń i osiąganie celów przyjętych na lata 2011 - 2015.

W 2012 roku łączne wydatki Chin na badania i rozwój osiągnęły kwotę 164 miliardów USD, czyli prawie 2% Produktu Krajowego Brutto (PKB). W tym samym roku, USA wydały 447 miliardów USD, co stanowiło 2,8% PKB. Od szeregu miesięcy uwidacznia się w chińskiej gospodarce istotne spowolnienie tempa przyrostu PKB. Rząd określił obecne uwarunkowania społeczno-gospodarcze terminem „New Normal” co m.in. oznacza, iż kraj przechodzi z fazy intensywnego tempa przyrostu PKB do okresu bardziej zrównoważonego wzrostu, kładąc większy nacisk na aspekt jakościowy rozwoju ekonomiki niż na bicie rekordów dwucyfrowego wzrostu. Na obecnym etapie transformacji chińskiej gospodarki znaczenie nowoczesnych technologii jest jeszcze istotniejsze niż dotychczas.

 

W załączeniu pełna treść artykułu.

Pliki do pobrania

pelnatrescartykulut.-1
pdf | 348.29 KB
Pobierz