Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOtwarcie chińskiego rynku dla eksportu świeżych jabłek z Polski

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Adam Ryszkowski | 2016-11-23 06:58:20
jabłka, polskie jabłka, eksport, szanghaj,

Generalny Urząd ds. Nadzoru nad Jakością, Inspekcją i Kwarantanną ChRL (AQSIQ) w dniu 9 listopada 2016 r. poinformował Ambasadę RP w Pekinie, iż polskie świeże jabłka zostały dopuszczone do eksportu na rynek chiński.

Powyższe potwierdza również opublikowanie listy zatwierdzonych polskich sadów i pakowalni na stronie internetowej AQSIQ ( http://dzwjyjgs.aqsiq.gov.cn/zwgk/zwjyjy/jjzwjcp/dwycwz/201611/P020161107541921652124.xlsx ). W bieżącym sezonie, zostały zarejestrowane i objęte stosownymi kontrolami przez polską Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORIN) 453 sady oraz 135 pakowalni. Protokół w sprawie warunków eksportu jabłek z Polski do Chin został podpisany w dniu 20 czerwca 2016 roku. W dalszej kolejności, w październiku 2016 roku został przeprowadzony przez chińskich inspektorów kolejny audyt w celu oceny sposobu wdrożenia przez Polskę wymogów fitosanitarnych ustanowionych w Protokole. Kolejnym etapem było dopuszczenie polskich jabłek do eksportu do Chin, co nastąpiło poprzez opublikowanie listy zatwierdzonych polskich sadów i pakowalni na stronie internetowej AQSIQ (link dostępny powyżej) w dniu 9 listopada 2016 roku. AQSIQ podkreśliło, że na chińskich inspektorach kontrolujących polskie sady duże wrażenie wywarły: wieloletnia tradycja uprawy jabłek w Polsce, standardy technologii uprawy, jak również wykorzystywanie metod integrowanej ochrony i integrowanej produkcji jabłek. W ich ocenie stosowanie takiego systemu wpływa na wysoką jakość uzyskiwanego produktu, w szczególność poprzez zmniejszenie ilości zużytych środków ochrony roślin, a równocześnie wywiera pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

 

Dodatkowo warto wspomnieć, że procesowi certyfikacji i dopuszczenia polskich jabłek do chińskiego rynku towarzyszy trzyletni program promocyjno-informacyjny pt. „Europejskie jabłka dwukolorowe”, w ramach którego min. zostało zorganizowane polskie stoisko podczas Międzynarodowych Targów Owocowo-Warzywnych FVF odbywających się w dniach 30.10. – 1.11.2016 r. w Pekinie. W czasie otwarcia powyższych targów polskie stoisko zostało odwiedzone przez ministsa Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny ChRL (AQSIQ), pana ZHI Shuping, gdzie miał przyjemność skosztowania i poznania unikalnych walorów smakowych polskich jabłek.

 

Wspólne działania i konsekwentne zaangażowanie polskich wystawców w ramach kampanii „Europejskie jabłka dwukolorowe”, sadowników oraz administracji rządowej doprowadziły do wielkiego sukcesu otwarcia chińskiego rynku na polskie jabłka po bardzo krótkim okresie negocjacyjnym – 22 miesięcy. Jest to, jak dotąd, najszybciej przeprowadzony proces negocjacyjny dla dopuszczenia świeżych owoców lub warzyw do chińskiego rynku wśród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

 

W informacji dla stron zainteresowanych warto jest podkreślenia, że firmy zainteresowane rozpoczęciem eksportu polskich jabłek do Chin muszą spełnić wszystkie poniższe wymogi opublikowane na stronie PIORIN:

http://piorin.gov.pl/rotator/zasady-eksportu-jablek-do-chin-aktualizacja-11-pazdziernika-2016,73.html

 

http://piorin.gov.pl/gi-aktualnosci/otwarcie-chinskiego-rynku-dla-eksportu-swiezych-jablek-z-polski,140.html

 

http://dzwjyjgs.aqsiq.gov.cn/zwgk/zwjyjy/jjzwjcp/dwycwz/201611/t20161107_476999.htm

 

W celu uzyskania więcej informacji na temat możliwości eksportowych polskich jabłek do Chin, oraz potencjalnych odbiorców, proszę o kontakt z poniższymi oddziałami WPHI:

- Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pekinie

tel.: +86-10-65321888, e-mail: beijing@trade.gov.pl

- Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Szanghaju

tel.: 86 – 13764735873, e-mail: shanghai@trade.gov.pl