.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrezentacja oferty polskiej branży farmaceutycznej na targach w Taizhou - Porozumienie o współpracy izb farmaceutycznych Polski i i Chin podpisane.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Adam Ryszkowski | 2016-11-04 04:31:49
chiny, taizhou, farmacja, medycyna, targi

W dniach 28 – 30 października 2016 roku w centrum wystawienniczym wiodącego parku technologicznego branży medycznej w Chinach jakim jest China Medical City (CMC) w Taizhou (prowincja Jiangsu) odbyła się siódam edycja międzynarodowych targów farmaceutycznych. W wystawie wzięło udział ponad 400 chińksioch i zagranicznych wystawców z branży farmaceutycznej i sprzętu medycznego.

WPHI w Szanghaju, na zaproszenie i we współpracy z władzami CMC Taizhou, przygotował stoisko prezentujące ofertę polskiej branży farmaceutycznej, biofarmaceutycznej i kosmetycznej (piekęgnacja skóry). Z Polski na targi przyjechali przedstawiciele zarządu firmy Polfarmex z Kutna. Warto wspomnieć, iż ten znany producent lekow podpisał w czerwcu 2016, w czasie wizyty Prezydenta ChRL w Polsce, ramowe porozumienie na dostawy do Chin preparatow na schorzenia górnych dróg oddechowych. Ponadto na stoisku swoje produkty pochodzenia solnego prezentowała polsko – chińskas firma INM Salt Cave. Delegacja z Polski wraz z szefem WPHi szanghaj wzięła udział w uroczystej inauguracji targów, na której obecni byli przedstawiciele kierownictwa chińskich resortów zdrowia, technologii i nauki. Przedstawiciele firmy Polfarmex uczestniczyli także w jednym z głównych seminariów na temat współpracy międzynarodowej w branży farmaceutycznej, a Pani Agnieszka Erlach, cxzłonek zarządu Polfarmex przedstawiła zebranym zarówno profil polskiego sektora farmaqceutycznego, jak i wiodące produkty z oferty firmy z Kutna.

Istotnym elementem targow było podpisanie MoU (Memorandum of Understanding) pomiędzy Polską Izbą Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobow Medycznych „Polfarmed”, a jej chinskim odpowiednikiem tj. China Chamber of Commerce for Import and Export of medicines and health Products (CCMHPIE). Z polskiej strony, w imieniu Polfarmed porozumienie podpisał członek zarządu firmy Polfarmex Pan Marek Waśko. Zawarte porozumienie, odnoszące się m.in. do rozszerzenia kontaktów informacyjnbych, wymiany misji handlowych itp. powinno sprzyjać rozszerzeniu współpracy między Polską a Chinami w sektorze farmaceutycznym, biotechnologicznym i produkcji sprzętu medycznego. W rozmowie z przedstawicielami zarządu Izby, jak i reprezentantami wybranych firm podkreślano, iż szereg problemów społecznych, które ma do rozwiązania chińska administracja, a zwiazanych np. z narastającą liczbą chorób cywilizacyjnych w ChRL, starzejącym się społeczeństwem, oczekiwaniami klasy średniej co do podniesienia standardu ochrony zdrowia itp. tworzy olbrzymi rynek zbytu, jak i przynosi dodatkowe możliwości rozszerzenia współpracy handlowej, technologicznej i edukacyjnej. Istotną rolę do odegrania w tej kwestii mają także instytucje wspierające rozwój nowoczesnej produkcji i bazy naukowo – badawczej tj. parki technologiczne. O tej kwestii rozmawiano w czasie wizyty delegacji w siedzibie CMC. Goście z Polski mieli okazję zapoznać się z organizacją i profilem działania CMC. Delegacja kierownictwa Medical City planuje wizytę w Polsce w drugiej połowie listopada bieżącego roku.

Z pewnością branża farmaceutyczna i sprzętu medycznego, która jest jednym z sektorów umieszczonych na liście branżowych programów promocji, powinna być kierunkiem dalszej współpracy RP – ChRL. Odnosi się to także do planów stworzenia w naszym kraju Parku Technologicznego RP – ChRL.

Podczas wspomnianych targów polska oferta budział spore zainteresowanie wśród przedstawicieli chińskiej branży farmaceutycznej. Była to pierwsza ekspozycja naszego kraju na targach w Taizhou. Zapytania dotyczhyły m.in. leków na takie choroby, jak astma czy schorzenia nowotworowe. Nasz kraj jest znany w środowisku farmaceutycznym ze względu na produkcję insuliny (firma Bioton), w poprzednich edycjach targów farmaceutycznych w Szanghaju swoją ofertę prezentowala firma Polpharma.

Impreza w Taizhou, tematyka rozmów, kierunki prezentowane w czasie seminariów i spotkań potwierdzają, iż branża farmaceutyczna i urządzeń medycznych może stać się jednym z kierunków intensywniejszej współpracy Polski z ChRL. Obok wspomnianych już problemów związanych z narastąjącą liczbą chorób cywilizacyjnych, drugim elementem mającym wpływ na zainteresowanie tym sektorem jest priorytetowe podejście chinskiej administracji do kwestii podniesienia poziomu technologicznego chińskiej gospodarki, w tym w zakresie biotechnologii i biofarmacji. Ten cel, zapisany w planie spoleczno – gospodarczego rozwoju kraju na lata 2016 -2020 oznacza szersze możliwości nie tylko dla rozwoju eksportu, ale także współpracy inmwestycyjnej, naukowo-badawczej i edukacji kadr. To także pole do współpracy dla parków technologicznych i innych instytucji wspierających rozwój tego sektora. Dodatkowym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest kwestia postępującej urbganizacji w ChRL, co wiąże się z zagrożeniami dla zdrowia wynikającymi z degradacji środowiska naturalnego. Istotnym kierunkiem współpracy, również w zakresie tzw. koncepcji „smart city” może być kwestia zarządzania jednostkiami nedycznymi.

Targi w Taizhou potwierdziły, iż branża farmaceutyczna i sprzętu medycznego w ChRL to sektor, z którego rozwojem wiąże nadzieje biznesowe szereg firm europejskich. Z pewnością dla branży farmaceutycznej i kosmetycznej istotną trudnością w szybkim wejściu na rynek jest czasochłonna certyfikacja produktów. Chiński rynek m.in. urządzeń medycznych, biotechnologii czy kosmetyków był przedmiotem analiz zleconych przez WPHI Szanghaj. Bliższe informacje, jak w poniższym linku.

https://china.trade.gov.pl/pl/prawny-samouczek/analizy-rynkowe/161112,raporty-branzowe-nt-rynku-chinskiego.html