Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWizyta w Fuzhou, stolicy prowincji Fujian

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Adam Ryszkowski | 2016-07-26 03:27:09
fujian, fuzhou, wphi szanghaj, promocja handlu

W dniach 19 – 20.07.2016 roku przedstawiciele WPHI Szanghaj odwiedzili miasto Fuzhou, stolicę prowincji Fujian. Program pobytu obejmował m.in. spotkania z przedstawicielami kierownictwa Departamentu Handlu rządu prowincji, CCPIT Fujian (China Council for the Promotion of International Trade – Oddział Fujian), jak i z przedstawicielami Uniwersytetu Rolniczego w tym mieście.

Prowincja Fujian leży na Wschodnim Wybrzeżu ChRL pomiędzy dwoma wiodącymi obszarami aktywności gospodarczej ChRL tj. regionem Delty Rzeki Jangcy (którego wiodącym centrum jest Szanghaj) i regionem Delty Rzeki Perłowej z dominującą rolą miasta Kanton (Guangzhou).

Fujian liczy ponad 38 milionów mieszkańcow. Od 2014 roku decyzją Rady Państwa ChRL zainicjowano w Fujian funkcjonowanie Pilotażowej Strefy Wolnego Handlu, która ma sprzyjać jeszcze szerszym kontaktom tej prowincji ze światem.

Jedną z głównych gałęzi tutejszego przemysłu jest sektor maszynowy, w tym montaż samochodów. Od szeregu lat długie wybrzeże prowincji i głębokie wody Morza Południowochińskiego sprzyjają rozwojowi gospodarki morskiej, w tym rozbudowie usług portowych, jak i produkcji statków. Tradycyjnie od wieków Fujian to także prowincja o wysokim poziomie produkcji rolnej, w tym znanej na całym świecie herbaty Oolong czy grzybów.

Istotnym elementem obrazu gospodarczego tej górzystej prowincji jest przemysł materiałów budowlanych w tym kamienia, eksportowanego również do Polski.

Rozwój gospodarki opiera się coraz bardziej na nowoczesnych technologiach w takich branżach, jak sektor biotechnologiczny, petrochemiczny czy przetwórstwo żywności.

Jedną z tradycyjnych gałęzi przemysłu jest także produkcja odzieży i obuwia.

Najistotniejszą imprezą wystawienniczą w prowincji są coroczne targi inwestycyjne w mieście Xiamen, które było jedną z pierwszych czterech specjalnych stref ekonomicznych zainicjowanych przez władze ChRL na mocy „polityki otwarcia” (koniec lat 70-tych XX wieku). Polska corocznie uczestniczy w tej imprezie.

Regionem partnerskim prowincji Fujian w Polsce jest województwo opolskie. Na GPW notowane są dwa podmioty z tej prowincji w tym z branży części motoryzacyjnych.

Obroty naszego kraju z Fujian zamknęły się w 2015 roku kwotą 1.047.278.224 USD, w tym eksport z Polski wyniósł 39.354.715 USD (dane wg Głównego Urzędu Celnego ChRL). W strukturze eksportu z Polski do Fujian dominują części do maszyn, produkty chemiczne, drewno i wyroby z drewna, urządzenia elektryczne i produkty ze szkła.

Istotnym wydarzeniem w 2015 roku, które będzie miało wpływ na intensyfikację współpracy Fujian – Polska było przedłużenie do tego miasta nitki połączenia kolejowego łączącego dotychczas Łódź z Chengdu (w Syczuanie). W strukturze gospodarczej Fujian istotne znaczenie odgrywają usługi portowe, spedycyjne i transportowe. Fujian jest początkiem południowej nitki „Pasa i Szlaku” która prowadzi poprzez morza południowo – wschodnie Azji do Europy (port Pireus).

W maju 2016 roku WPHI po raz pierwszy zorganizował stoisko na targach Cross Strait Fair for Economy and Trade w Fuzhou, w ramach których zaprezentowano ofertę wybranych produktów spożywczych z naszego kraju. We wspomnianej Strefie Wolnego Handlu działają już sklepy oferujące polskie artykuły spożywcze.

Tematyka rozmów szefa WPHI w Departamencie Handlu to przede wszystkim omówienie rezultatów niedawnej wizyty w Warszawie prezydenta ChRL Xi Jinping. W trakcie forum Nowego Jedwabnego Szlaku podpisane zostało memorandum przez władze woj. opolskiego i jedną z firm z Fujian ws. podjęcia przygotowań do inwestycji w tym regionie Polski. Istotnym elementem wizyty było także omówienie przygotowań do tegorocznej edycji targów inwestycyjnych CIFIT Xiamen (8.09 – 11.09.2016), w ramach ktorych WPHI planuje zaprezentowanie ofert inwestycyjnych z wybranych regionów naszego kraju (województw i miast). Xiamen, ze względu na położenie i liczne związki gospodarcze i kulturowe, odgrywa szczególną rolę we współpracy z Tajwanem.

Z kierownictwem CCPIT Fujian omówiono także możliwości rozszerzenia współpracy w zakresie udziału w imprezach wystawienniczych, szczególnie obecnie, gdy powołane zostało do życia biura CCPIT China w Warszawie. Sporo firm z Fujian uczestniczy w imprezach wystawienniczych organizowanych w naszym kraju np. w branży materiałów budowalnych, artykułów spożywczych czy wyposażenia wnętrz (warszawskie targi „Gift Show”).

Szef WPHI podkreślił, iż istotnym elementem wizyty Prezydenta ChRL było potwierdzenie istotnego znaczenia Polski, jako centrum rozwoju i obsługi handlu Europy Środkowej z Dalekim Wschodem. Zaakcentowano, iż dla pomyślnej realizacji idei „Pasa i Szlaku” konieczne jest stopniowe zmniejszenie znacznej dysproporcji w wymianie handlowej Polski z ChRL. Gospodarze podkreślili, iż do zwiększenia eksportu do ChRL powinna przyczynić się sprzedaż żywności z Polski.

Kierownictwu Departamentu Handlu prowincji Fujian przedstawiono zestaw umów podpisanych w Warszawie w czasie wizyty prezydenta, jak i kierunki inwestycyjne, które mogą być szczególnie interesujące dla strony chińskiej (w tym w odniesieniu do transportu kolejowego i morskiego).