Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSzybki rozwój współpracy regionalnej Polska – ChRL

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Adam Ryszkowski | 2016-07-18 05:07:29
pas i szlak, nowy jedwabny szlak, chiny-polska, współpraca regionalna

Kontakty polsko – chińskie realizowane są w czterech istotnych platformach, tj. na poziomie stosunków dwustronych, w ramach formuły „16 + 1” (a więc współpraca krajów Europy Centralnej z Państwem Środka), jako kraj członkowski Unii Europejskiej (w ramach wspólnej polityki UE względem Chin) i w obszarze kontaktów regionalnych.

Niedawna wizyta Prezydenta ChRL w Warszawie obejmowała m.in. organizację forum regionów Polska – Chiny. Spotkanie to zgromadziło przedstawicieli szeregu chińskich prowincji i miast. Obecny był m.in. burmistrz miasta Ningbo, która to aglomeracja jest znana coraz liczniejszej liczbie polskich przedsiębiorców m.in. z corocznych targów artykułów konsumpcyjnych organizowanych w czerwcu. Bliższe informacje o przebiegu niedawnego forum można uzyskać wykorzystując poniższy link do strony Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

http://www.parp.gov.pl/iv-forum-regionalne-polska-chiny

Jak powiedział Pan Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych podczas przemówienia inaugurującego czwartą edycję forum, współpraca regionalna to obecnie jeden z filarów stosunków Polski z Chinami. Ocenia się, iż około 40 miast i regionów z obydwu krajów nawiązało ze sobą współpracę. Szczególnym przykładem są np. kontakty pomiędzy miastami Łódź i Chengdu, których symbolem jest towarowe połączenie kolejowe łączące obydwa miasta.

Również w ostatnich tygodniach region konsularny obsługiwany przez WPHI Szanghaj odwiedziły delegacje trzech istotnych województw naszego kraju. Gościliśmy przedstawicieli województwa pomorskiego, które współpracuje z Szanghajem. Delegacja z wicemarszałkiem J. Byczkowskim na czele odwiedziła w maju b.r. m.in. Szanghaj, swój region partnerski. Z gospodarczego punktu widzenia szczególnie istotnym elementem pobytu było forum przygootwane wspólnie z Federacją Przemysłu i Handlu Szanghaju, w ramach którego zaprezentowana została oferta handlowa i inwestycyjna województwa pomorskiego. W składzie delegacji byli m.in. przedstawiciele zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, lotniska w Gdańsku czy Agencji Invest in Pomerania.

W czerwcu swój region partnerski tj. prowincję Jiangsu, odwiedziła delegacja województwa małopolskiego. Misji przewodniczył wicemarszałek województwa Pan W. Kozak. Delegacja, w skład której wchodzili m.in. przedstawiciele kierownictwa Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Krakowskiego Parku Technologicznego, Małopolskiej Izby Regionalnej jak też wyższych uczelni regionu, obyła spotkania m.in. z wicegubernatorem prowincji Jiangsu, przedstawicielami kierownictwa Jiangsu Association of Science and Technology, wybranych placówek akademickich Nankinu czy Radą Promocji Handlu Międzynarodowego.

Kolejnym istotnym elementem promocji regionów naszego kraju w ChRL była wizyta przedstawicieli województwa wielkopolskiego w Szanghaju, którzy promowali tę część Polski jako ważnego partnera pod kątem rozwoju usług transportowych. Wicemarszałek województwa, Pan W. Jankowiak odbył szereg rozmów i spotkań z przedstawicielami zrzeszeń gospodarczych Szanghaju, był też gościem polskiego stoiska na targach branży spedycji i transportu.

W związku z intensyfikacją współpracy regionów i miast, Placówka zamierza nadać stoisku organizowanemu przez nas w ramach targów inwestycyjnych CIFIT w Xiamen (8.09 – 11.09.2016 roku / prowincja Fuijan) charakter promocji wybranych polskich regionów. Zamierzamy zaprezentować ich oferty inwestycyjne / projekty przedsięwzięć, które mogłyby stać się kolejnym elementem rozszerzenia współpracy inwestycyjnej naszego kraju z Państwem Środka. Przedstawicieli zainteresowanych województw i miast prosimy o kontakt z WPHI Szanghaj korzystając z maila: shanghai@trade.gov.pl