Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolsko-chińskie porozumienia gospodarcze

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Adam Ryszkowski | 2016-06-23 06:59:16
b2b, xi jinping, wizyta, polska, pas i szlak, nowy jedwabny szlak

Pogłębianie współpracy w obszarze przemysłu, infrastruktury, inwestycji, handlu, energetyki, finansów, a także jej wzmocnienie między polskimi i chińskimi regionami – tych tematów dotyczą nowe porozumienia dwustronne, które podpisał wicepremier Mateusz Morawiecki ze swoimi chińskimi odpowiednikami. To gospodarcze efekty wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce, który odbyła się 19-21 czerwca 2016 r.

W obecności prezydentów obydwu państw, Ministerstwo Rozwoju i Narodowa Komisja Rozwoju i Reform ChRL podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie Wspólnego Sformułowania Założeń Dwustronnego Planu Współpracy. Podpisano też memorandum w sprawie powołania Komitetu Sterującego ws. Współpracy Przemysłowej, który ma przyczynić się do promowania współpracy pomiędzy przemysłem i przedsiębiorstwami obu stron umowy.

Współpracę i wymianę doświadczeń w obszarze aplikacji technologii informacyjno-komunikacyjnych zakłada podpisane „Memorandum o Porozumieniu w zakresie rozwoju obszarów łączności informacji (Informacyjny Jedwabny Szlak)”. Obejmie ona takie dziedziny jak inteligentne miasta, sieci szerokopasmowe czy usługi satelitarne. Promowane będzie tworzenie testowych stref współpracy ekonomicznej informacyjnego szlaku jedwabnego pomiędzy Polską i Chinami oraz wspólne wyznaczanie miast partnerskich do współpracy. Porozumienie ma wspierać rozwój współpracy w takich obszarach jak handel elektroniczny, usługi informacyjne, ułatwianie logistyki i połączeń w zakresie handlowej łączności informacyjnej.

Wzmocnienie współpracy inwestycyjnej dotyczącej infrastruktury logistycznej instytucjami i przedsiębiorstwami przewiduje z kolei memorandum o współpracy, które wicepremier Mateusz Morawiecki podpisał z chińskim ministrem handlu Hucheng Gao.

"Współpraca z Chinami pozwala uwolnić ogromny potencjał rozwojowy. Dlatego wzmacniamy ją, a podpisane wstępne porozumienia wyznaczają kierunki jej rozwoju w wielu obszarach. Wszelkie umowy handlowe, które teraz wypracowujemy mają służyć polskim przedsiębiorcom" - zapewnił wicepremier Morawiecki.

Podkreślił, że przestrzeń do poprawy bilansu handlowego jest ogromna.

"Wszelkie nasze kontakty mają zapewnić polskim firmom szerszy dostęp do tego wielkiego rynku chińskiego” - mówił wicepremier Morawiecki, wskazując, że dziś wartość importu jest dziesięciokrotnie większa niż polski eksport do Chin.
"W jak największym stopniu chcielibyśmy wykorzystać "duży apetyt" Chin do inwestycji w ramach koncepcji nowego Jedwabnego Szlaku, gdzie jest duży potencjał w rozwoju infrastruktury” – zapewnił wicepremier Morawiecki."

Z kolei, wiceminister rozwoju Radosław Domagalski podpisał z prezes zarządu the Export-Import Bank of China (EXIM Bank) Hu Xiaolian, Memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy w obszarze infrastruktury. Umowa daje możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego banku dla projektów infrastrukturalnych w Polsce.

Wicepremier Mateusz Morawiecki uczestniczył w rozmowach plenarnych delegacji obydwu państw, które pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy i przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga odbyły się w Kancelarii Prezydenta. O perspektywach współpracy regionalnej rozmawiał także podczas spotkania z gubernatorami chińskich prowincji oraz polskimi marszałkami województw i prezydentami miast.

 

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Fot. Andrzej Hrechorowicz / KP RP