Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWizyta prezydenta Chin w Polsce: Poland China Business Forum

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Adam Ryszkowski | 2016-07-05 08:14:43
prezydent chin, xi jinping, ccpit, paiiiz, b2b, nowy jedwabny szlak, projekt pasa i szlaku

- To właśnie dziś stwarzamy nowe możliwości dla współpracy polsko-chińskiej - mówił wiceminister rozwoju Radosław Domagalski, otwierając Poland - China Business Forum w Warszawie, które jest pierwszym gospodarczym wydarzeniem towarzyszącym oficjalnej wizycie prezydenta Chin, Xi Jinpinga w Polsce. Podczas forum podpisano aż 6 umów, które przyczynią się do ożywienia relacji ekonomicznych obu krajów.

Trzydniowa wizyta prezydenta Xi w Polsce jest dowodem na coraz ściślejszą współpracę między Polską a Chinami. Obie strony liczą na to, że przyjazd chińskiej Głowy Państwa będzie punktem zwrotnym w relacjach gospodarczych, które choć dynamicznie się rozwijają, wsparte pozytywnym klimatem politycznym, to dotychczas charakteryzowały się 10-krotną dysproporcją w relacjach handlowych na korzyść Chin.

 

- Moment na wizytę jest najlepszy z możliwych - ocenił wiceminister Domagalski. Polska staje się głównym partnerem politycznym, a także ekonomicznym Chin w regionie Europy Środkowo - Wschodniej. Wedle chińskich danych statystycznych, przytaczanych podczas forum przez szefa Chińskiej Rady Promocji Handlu (CCPIT), Jiang Zengweia, aż jedna czwarta obrotów handlowych Państwa Środka z Europą Środkowo - Wschodnią została wygenerowana w 2015 roku w relacjach z Polską. Dodatkowo, w 2015 roku Polska, jako jedyny kraj z regionu, podpisała akces do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Ma on finansować projekty infrastrukturalne, realizowane w ramach tzw. chińskiego „Planu Marshala”, czyli projektu One Belt One Road, w skrócie OBOR. Będzie on przebiegać również przez Polskę.

Jak zauważył prezes PAIiIZ Bartłomiej Pawlak, OBOR to jeden z największych i najbardziej ambitnych projektów cywilizacyjnych w regionie Eurazji. - To drzwi obrotowe, z których Polscy przedsiębiorcy mogą skorzystać - zaznaczył. Nawiązując do słów wiceministra Domagalskiego, zwrócił uwagę, że początek realizacji chińskiej strategii OBOR zbiega się w czasie z nową strategią dla polskiej gospodarki, opracowywaną przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. - Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i chiński One Belt One Road są w symbiozie - przekonywał Pawlak. Obaj zgodni byli co do tego, że Polska potrzebuje obecnie dobrych inwestycji, aby rozwinąć innowacje i infrastrukturę. Zwłaszcza w tej ostatniej kwestii strona Polska ma duże oczekiwania wobec chińskiego partnera.

O nowym rozdaniu mówi także strona chińska. Szef China Council for the Promotion of International Trade (CCPIT), podkreślał, że w międzynarodowej polityce gospodarczej Państwo Środka zamierza przestawiać się na strategię typu win-win, angażując się w rozwój konsumpcji wewnętrznej oraz importu, zwłaszcza nowych technologii, towarów luksusowych, ale też dobrej jakości żywności, z którą kojarzy się Polskę w Chinach. - Szukamy projektów do inwestowania. Jesteśmy gotowi kupować obiekty. Interesujemy się energetyką i żywności - tłumaczył z kolei Ding Xuedong, członek zarządu inwestycyjnego funduszu China Investment Corporation.

Na współpracę z Chinami liczą zwłaszcza dwa miejsca w Polsce. Pierwszym z nich jest Łódź, która, dzięki bezpośredniemu połączeniu kolejowemu z Chengdu i kolejnym inwestycjom infrastrukturalnym, ma stać się superhubem infrastrukturalnym lądowej części Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli etapu OBOR, przebiegającego przez Europę. Jak przekonywał szef Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Marek Michalik, w Łodzi powstać ma logistyczno - technologiczny park, a na chińskich inwestorów czeka dodatkowo specjalna komórka chińska oraz możliwość objęcia kolejnych chińskich projektów ułatwieniami, jakie daje strefa. OBOR to także droga morska. Chęć na następne zlecenia związane z obsługą chińskiego cargo ma Port Gdańsk, którego szef, Julian Skelnik, planuje realizację portu zewnętrznego dla urzeczywistnienia tych ambitnych planów.

 

Wdrażaniu w życie wspomnianych projektów sprzyjać ma otwarcie w Warszawie pierwszego biura China Council for the Promotion of International Trade (CCPIT). Placówka Chińskiej Rady Promocji Handlu, która rozpoczęła działalność właśnie podczas forum, będzie pierwszym biurem CCPIT w całej Europie Środkowo - Wschodniej. Otwarciu biura towarzyszyło także podpisanie umowy o współpracę między CCPIT a PAIiIZ. - Łączy nas wiele lat współpracy, a teraz także dobrze sformułowany model obustronnych relacji - powiedział wiceminister Domagalski, informując, że porozumienie zakłada powstanie specjalnej grupy roboczej. Co roku będzie ona opracowywać, a później realizować strategię współpracy na rzecz wzmocnienia relacji handlowych i inwestycyjnych obu krajów.

Podczas Poland - China Business Forum podpisano także 5 umów między polskimi i chińskimi stronami. 20 czerwca to data rozpoczęcia współpracy z Jiangsu Lantian Aerospace Industrial Parkl przez dwie lotnicze firmy z Polski: ORKA i Bejera Restrukturyzacje. Wspólnego partnera farmaceutycznego, firmę Tongyuan Pharmaceutical Corporation, zyskały polskie Polfarmex oraz Grupa Maspex. Dodatkowo, Chinatex Corporation nawiązał współpracę z producentem nabiału, firmą Mlekpol.

Kolejne umowy mają zostać podpisane jeszcze w poniedziałek podczas The Silk Road Forum z udziałem prezydentów obu krajów: Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga.

Poland - China Business Forum zorganizowały wspólnie CCPIT i PAIiIZ.

***

Wedle ostatnich danych GUS i NBP (dane z końca 2014 r.), w Polsce działa ponad 880 firm z chińskich kapitałem, a wartość skumulowanych inwestycji chińskich wyniosła 442,8 mln dolarów. Czyni to z Chin 23. kraj pod względem nakładów, inwestujący w Polsce. Obecnie w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych trwają prace nad implementacją 5 projektów chińskich o łącznej wartości 45 mln euro z takich sektorów jak: spożywczy, elektroniczny, OZE, motoryzacja oraz AGD.

 

Źródło: PAIiIZ