Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNowy, Jedwabny Szlak

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Adam Ryszkowski | 2016-06-21 09:16:02
xi jinping, andrzej duda, prezydent, polska, b2b, nowy jedwabny szlak, projekt pasa i szlaku

- Już dziś Polska jest dla Chin bramą do Europy. Goszcząc w Polsce prezydenta Chin, pokazujemy otwarcie polityczne na współpracę gospodarczą między naszymi krajami. Wierzę, że wpłynie to na wypełnienie tych licznych umów, które właśnie podpisaliśmy – zaznaczył prezydent RP Andrzej Duda otwierając Forum Jedwabnego Szlaku 2016. Wydarzenie z udziałem prezydenta Xi Jinpinga odbyło się 20 czerwca 2016 r. w Warszawie.

- Dzisiejsze forum należy rozpatrywać także w formacie współpracy 16+1 oraz Chin z całą Europą – zaznaczył prezydent Duda. – To wy, drodzy państwo dyskutujecie jak wykorzystać olbrzymi potencjał współpracy między oboma krajami, w zakresie relacji regionalnych, biznesowych i w ramach nowego Jedwabnego Szlaku – zwrócił się do gości forum prezydent, zaznaczając, że dla polskiego rządu najważniejsza jest współpraca, która wpływa na jakość życia obywateli.

 

Premier Beata Szydło podkreśliła z kolei, że polsko-chińskie relacje gospodarcze nigdy nie były tak intensywne jak obecnie. – Polska, dzięki położeniu i portom morskim jest naturalnym partnerem dla Chin. Wierzę, że to spotkanie wyzwoli nową energię do kolejnych, wzajemnie korzystnych projektów - oceniła.

Również prezydent Xi Jinping akcentował dobre dwustronne relacje ekonomiczne: - Polska już od 11 lat pozostaje największym partnerem handlowym Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił prezydent. - Chiny i Polska stają na wschodnim i zachodnim końcu nowego euroazjatyckiego mostu, znajdując się w kluczowym okresie ulepszenia i modernizacji gospodarki - mówił prezydent Chin. Xi Jinping zaznaczał, że Chiny nadal będą wkładać wysiłek w dalszą budowę nowego Jedwabnego Szlaku, a współpraca polsko-chińska może stać się modelową w ramach Szlaku.

 

Prezydent Duda wskazywał na wysoki potencjał w zakresie współpracy ekonomicznej między Polską a Chinami. - Podjęliśmy decyzję o uruchomieniu nowego konsulatu w Chengdu, skąd biegnie kolej do Łodzi – poinformował prezydent Duda, zaznaczając jednocześnie, że wzmocnienie polskiego eksportu do Chin zależy od otwarcia kolejnych połączeń lotniczych, morskich i drogowych.

W podobnym tonie wypowiadał się wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - Chciałbym, aby otwarcie Polski na handel z Chinami spotkało się z otwarciem Chin na polskich inwestorów. Istnieje głęboki dysparytet w obrotach towarowych. To duże pole do pracy dla polskich przedsiębiorców, ale również czekamy na chińskich importerów – mówił wicepremier.

Minister Morawiecki wskazał również na spójność między chińską strategią budowy nowych szlaków handlowych a rządowym „Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. - Jesteśmy na tej samej fali rozwoju, jesteśmy wobec siebie komplementarni, więc możemy tworzyć strategii typu win-win – zaznaczył wicepremier.

 

Po oficjalnej części Forum odbyło się uroczyste podpisanie umów o współpracy Polski z Chinami: trzech umów ze strony Ministerstwa Rozwoju i Technologii, PAIiIZ oraz Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) z Exim Bankiem, BGK z China Development Bank, KGHM z China Minmetals Corporation, BGK z Industrial and Commercial Bank of China, P4 z firmą Huawei oraz Uniwersytetu Warszawskiego z Huawei, Województwa Opolskiego z Hongbo, NCBiR z Dressta oraz PISM z CIIS.

W ramach forum, w dniach 20-21 czerwca odbywa się również dwudniowa sesja dyskusji w gronie ekspertów na tematy związane z szeroko pojętą polsko-chińską współpracą gospodarczą. Pierwszy panel dyskusyjny moderowany był przez prezesa PAIiIZ Bartłomieja Pawlaka. – Mam nadzieję, że Jedwabny Szlak zainspiruje nas wszystkich do tworzenia nowych szans współpracy między oboma krajami – powiedział prezes Pawlak podsumowując Forum Jedwabnego Szlaku.

Organizatorami Forum byli: Development Research Centre of the State Council (DRC), Centre For International Relations and Sustainable Development, United Nations Development Programme oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. (PAIiIZ)

 

Źródło: PAIiIZ


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Centrum likwidacji szkód powypadkowych

Miałeś wypadek albo stłuczkę i nie wiesz co zrobić? Nic straconego! Nasz zespół zajmie się Twoim ...
Polska - Pilzno 2021-10-21 Dodał: Omega Trucks Transport i logistyka, Pozostały sprzęt transportowy, Części i akcesoria samochodowe Zobacz ofertę

Okna PCV

Okna Toruń Wybór okien do domu jest wyjątkowo istotny nie tylko ze względu na wygląd i ...
Polska - TORUŃ 2021-10-14 Dodał: Łukasz Bogucki Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Film, Turystyka, sport i rekreacja, Transport i logistyka Zobacz ofertę

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie stron internetowych – czynności on site i off site Pozycjonowanie witryn ...
Polska - Toruń 2021-10-14 Dodał: Jolanta Borkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert