Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUdana promocja Polski na forum w Ningbo / czerwiec 2016/

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Adam Ryszkowski | 2016-07-05 08:17:05
16+1, ningbo, zhejiang, targi, wphi szanghaj,

W dniach 8.06 – 12.06.2016 roku odbył się w Ningbo / prowincja Zhejiang szereg spotkań, sesji i imprez promocyjnych w ramach platformy współpracy krajów Europy Środkowo- Wschodniej i ChRL (tzw. platforma 16 +1). Tegoroczna impreza była udana i ugruntowała pozycję naszego kraju jako wiodącego i aktywnego uczestnika współpracy „16 + 1”.

Polska delegacja, której przewodniczył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Pan Radosław Domagalski – Łabędzki odbyła spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Handlu ChRL, z wiceministrem Zhongshan na czele. Potwierdzono szczególną wagę, jaką nasz kraj przywiązuje do dalszego rozwoju relacji z ChRL, w tym gospodarczych. Priorytety to zwiększenie polskiego eksportu, szersze zaangażowania inwestorów chińskich w Polsce, również w kontekście wdrażania wizji „Pasa i Szlaku”, większa obecność polskich firm również w sferze dystrybucji na rynku chińskim. W czasie sesji ministrów krajów „16 + 1” minister podkreślił, iż Polska jest zainteresowana zaangażowaniem chińskiego kapitału w realizację projektów w zakresie infrastruktury w naszym kraju; mówca podkreślił jednocześnie, iż również polskie firmy planują podjęcie działań inwestycyjnych w ChRL.

 

Wiceszef polskiego resortu rozwoju spotkał się z przedstawicielami szeregu mediów chińskich, w m.in. udzielił wywiadu stacjom telewizyjnym CCTV 4 (telewizyjna centralna), TV prowincji Zhejiang, jak też China Radio International, gazet: China Daily, Ningbo Daily. Radosław Domagalski – Łabędzki wziął także udział w konferencji prasowej wspólnie z ministrem handlu ChRL Gao Hucheng i z szefami delegacji z pozostałych krajów EŚW.

W składzie delegacji towarzyszącej ministrowi byli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, PARP, PAIIZ, Konsulatu Generalnego RP w Szanghaju.

Polska była reprezentowana praktycznie na wszystkich imprezach, które obejmował bogaty program wydarzeń.

 

Polski pawilon na targach artykułów konsumpcyjnych (w hali poświęconej ofercie krajów Centralnej i Wschodniej Europy) był największym obiektem co do powierzchni, a polska reprezentacja firm była najliczniejsza spośród wszystkich krajów 16-stki (37 podmiotów). Warta podkreślenia jest coraz szersza oferta polskich artykułów prezentowana chińskim klientom – w tym roku były to produkty spożywcze (słodycze, soki owocowe, alkohole, makarony, chrupki śniadaniowe, drób), meble, wyroby ze skóry, kosmetyki, biżuteria. Polscy wystawcy brali także udział w sesjach B2B. Ekspozycję odwiedził szef polskiej delegacji, który rozmawiał z eksporterami z naszego kraju o dotychczasowej działalności w ChRL i dalszych planach co do wzrostu sprzedaży do Chin. Poza stoiskami poszczególnych firm pawilon obejmował centrum informacyjne obsługiwane przez przedstawicieli PAIIZ i WPHI Szanghaj.

 

W czasie pobytu w Ningbo minister Radosław Domagalski - Łabędzki uczestniczył także w podpisaniu szeregu porozumień firm i zrzeszeń krajów EŚW z chińskimi partnerami. Jednym z najistotniejszych, również z punktu widzenia włączenia się w realizację wizji „Pasa i Szlaku” było memorandum podpisane przez firmę PAGO Sp. z.o.o na realizację magazynu składowania towarów w niskich temperaturach. Projekt ma być zrealizowany w strefie przemysłowej Ningbo Meishan i sprzyjać będzie m.in. obsłudze dostaw artykułów spożywczych z naszego kraju.

 

W dniu 10.06.2016 roku odbyło się forum gubernatorów prowincji i prezydentów miast ChRL i wybranych regionów EŚW. W pierwszej części sesji jednym z trzech głównych mówców był wiceminister R. Domagalski - Łabędzki. W swoim wystąpieniu minister podkreślił, iż współpraca regionów powinna być istotnym elementem intensyfikacji współpracy Polski z ChRL zarówno w zakresie zwiększenia handlu, rozszerzenia inwestycji, współpracy w turystyce. Istotne znaczenie ma także sektor technologii i innowacyjności. Na forum gubernatorów głos zabrał także wicemarszałek województwa małopolskiego Pan Wojciech Kozak, który przewodniczy misji z tego regionu Polski, która odwiedza Ningbo i region partnerskim, jakim jest prowincja Jiangsu.

 

Podobnie w dniu 10.06.2016 zorganizowanych zostało szereg innych wydarzeń, a to:

 

a/ Spotkanie tzw. mechanizmu ds. inwestycji 16 + 1, czyli posiedzenie przedstawicieli agencji inwestycyjnych EŚW i China Investment Promotion Agency. Prace koordynuje PAIIZ. W godzinach popołudniowych obyła się sesja inwestycyjna z udziałem m.in. przedstawicieli PAIIZ, WPHI Szanghaj, jak i Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Ze strony chińskiej w spotkaniu wzięło udział ponad 400 osób. Poszczególne kraje (w tym Polska) prezentowały swoje oferty i profile inwestycyjne, następnie odbyła się sesja B2B. Przy polskich stolikach informacyjnych najczęstsze pytania dotyczyły możliwości podejmowania działań w Polsce w zakresie rozwoju infrastruktury, energetyce, sektorze IT/ICT, przemysł opakowań, części motoryzacyjnych, podzespołów dla lotnictwa.

 

b/ Spotkanie Rady Biznesu, którego prace koordynuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i forum izb handlowych. W obradach wzięło udział ponad 200 osób, jednym z istotnych punktów programu była prezentacja tendencji w polskiej gospodarce i jej wiodących sektorów.

 

c/ Forum promocji współpracy w zakresie turystyki. Udział z polskiej strony koordynowało biuro Polskiej Organizacji Turystycznej z Pekinu. W imprezie wzięli udział przedstawiciele biur turystycznych (cztery biura) z naszego kraju promujący turystykę przyjazdową do naszego kraju, reprezentowane były także Polskie Linie Lotnicze LOT, którego przedstawiciel promował połączenie Pekin – Warszawa.

 

d/ Forum przedstawicieli wyższych uczelni krajów EŚW, w których wzięli udział m.in. profesorowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej, Wyższej Szkoły Rolniczej, Uniwersytetu z Białegostoku.

W czasie forum zostały podpisane porozumienia o współpracy z Uniwersytetem w Ningbo.

 

e/ Forum agencji zajmujących się certyfikacją i dopuszczeniem do obrotu artykułów spożywczych. W obradach wzięła udział przedstawicielka kierownictwa GIW i Radczyni ds. Rolnych Ambasady RP w Pekinie.

 

f/ Przebywająca w Ningbo delegacja woj. małopolskiego, w której skład wchodzą m.in. przedstawiciele Krakowskiego Parku Technologicznego odwiedziła także halę targową prezentującą ofertę wybranych chińskich podmiotów z takich branż, jak energetyka, alternatywne napędy samochodowe, sprzęt medyczny, sprzęt dla kolei

 

Wymienione powyżej imprezy i wydarzenia z pewnością rozszerzyły wiedzę chińskich instytucji, firm i indywidualnych klientów o ofercie naszego kraju w różnorakich sektorach, były także zauważalnym potwierdzeniem aktywności Polski w Chinach.