Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRekultywacja chińskiej ziemi szansą dla polskich firm z branży ochrony środowiska

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Użytkownik | 2016-06-08 05:19:01
ochrona środowiska, rekultywacja gleby

Zanieczyszczenie gleby staje powoli jednym z najważniejszych wyzwań środowiskowych Chin. Rada Państwa wydała niedawno tzw. Action Plan odnośnie poprawy jakości gleby, co zostało połączone z działaniami na rzecz poprawy jakości upraw i stworzeniem tym samym czystego i zdrowego otoczenia dla lokalnych mieszkańców. Władze Chin na realizację programu przeznaczyć mają 411 mld USD.

Rekultywacja chińskiej ziemi szansą dla polskich firm z branży ochrony środowiska

 

Zanieczyszczenie gleby staje powoli jednym z najważniejszych wyzwań środowiskowych Chin. Rada Państwa wydała niedawno tzw. Action Plan odnośnie poprawy jakości gleby, co zostało połączone z działaniami na rzecz poprawy jakości upraw i stworzeniem tym samym czystego i zdrowego otoczenia dla lokalnych mieszkańców. Władze Chin na realizację programu przeznaczyć mają 411 mld USD. Eksperci już przewidują stworzenie nowego rynku wartego bilion juanów i powstanie ok. 2 mln nowych miejsc pracy.

Ogłoszony plan ma wedle harmonogramu zatrzymać postępującą dewastację gleby do 2020 r. a następnie stworzyć podwaliny pod jej pełne nadzorowanie w ujęciu środowiskowym do 2030 r. Celem tych działań jest stworzenie czystego ekosystemu do 2050 r.

Wedle ostatnich badań z 2014 r. ponad 16% chińskiej ziemi uprawnej przekracza normy zanieczyszczeń, co z kolei bezpośrednio przekłada się na jakość żywności spożywanej przez obywateli Chin, a w konsekwencji na rosnącą ilość tzw. chorób cywilizacyjnych.

Chińskie firmy z branży środowiskowej z zainteresowaniem spoglądają na otwierający się nowy rynek, jednak barierą wejścia jest przede wszystkim brak odpowiednich technologii i doświadczenia. Warto nadmienić, iż w 2010 r. w całych Chinach zarejestrowanych było tylko 10 (dziesięć) firm zajmujących się rekultywacją gleby. O tym, iż kwestia gleby jest nie tylko problemem, ale i biznesową szansą świadczy natomiast fakt, iż na początku 2016 r. było takich firm już 1000 i mimo, iż liczba ta w europejskich warunkach może robić wrażenie, to w porównaniu z liczbą firm np. z branży energetyki solarnej w Chinach nadal jest znikomą. Rekultywacja gleby odpowiada za ok. 1% rynku ochrony środowiska w Chinach. Kierunek rozwoju jest więc tylko jeden.

W najbliższych latach szykują się więc bardzo duże możliwości dla polskich firm mających doświadczenie i możliwości techniczne w dziedzinie rekultywacji gleby. Warto, aby firmy z tej branży patrzyły odważnie na rynek chiński i aktywnie poszukiwały na nim swoich szans, nie tylko samodzielnie, ale także przy pomocy WPHI.

Współpraca międzynarodowa w dziedzinie ochrony środowiska jest prawdopodobnie łatwiejsza niż w innych, bardziej rynkowo zorientowanych branżach, bowiem władze centralne Chin podchodzą do kwestii ochrona środowiska bardzo poważanie, w władze poszczególnych regionów mają obowiązek wykazania się działaniami (i sukcesami) w tej dziedzinie. Lokalne władze chętnie więc wspierają wszelkie formy współpracy międzynarodowej, między firmami chińskimi a zagranicznymi.

Jako przykład aktywności chińskich władz, niech posłuży końcówka maja 2016 . Chiny i USA podpisały wówczas aż 6 programów partnerskich w dziedzinie ochrony środowiska. Zróżnicowane tematycznie programy dotyczą m.in. przekształcania zużytego oleju w pełnowartościowe biopaliwo lotnicze, co zredukuje emisje zanieczyszczeń o 50% do 80%, ochrony żółwi morskich i odnowy ich naturalnych siedlisk oraz wprowadzenia w Chinach monitoringu zanieczyszczenia powietrza.

Poniżej do pobrania znajduje się tłumaczenie na j. polski raportu Ministerstwa Ochrony Środowiska oraz Ministerstwa Gruntów i Zasobów Naturalnych ChRL z 2014 roku opisującego stan zanieczyszczenia gleb w Chinach. Raport przedstawia ogólną sytuację w badanym temacie, wymienia największe polutanty oraz rodzaje terenów, gdzie odnotowuje się największe zanieczyszczenie gleb.

 

Pliki do pobrania

Stan zanieczyszczenia gleb w Chinach - raport Ministerstwo Ochrony Środowiska oraz Ministerstwa Gruntów i Zasobów Naturalnych ChRL
pdf | 242.92 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

ZRYWAK DWURAMIENNY

Zrywak dwuramienny typu ZRK, przeznaczony jest do wyrywania korzeni lub karp. Wydajność pracy ...
Polska - Gostynin 2019-08-27 Dodał: Arkadiusz Michalski Handel, Ochrona środowiska, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny dla rolnictwa i leśnictwa, Maszyny ogólnego przeznaczenia Zobacz ofertę

Świadectwa Charakterystyki Energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest dokumentem, który określa zapotrzebowanie n...
Polska - Gdańsk 2020-06-16 Dodał: Michał Szczepański Architektura, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Bilans zapotrzebowania na energię – obliczanie zapotrzebowania na ciepło OZC

Bilans zapotrzebowania na energię OZC (inaczej Obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło) przeprowad...
Polska - Gdańsk 2020-06-16 Dodał: Michał Szczepański Architektura, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert