Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuShenzhen nowym hubem technologicznym

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Patryk Popczyk | 2016-06-07 08:36:09
shenzhen, it

Shenzhen, z roku na rok, staje się coraz ważniejszym miejscem dla firm technologicznych w Chinach.

Shenzhen od dawna było miastem, w którym władze testowały nowe rozwiązania. Po otwarciu Chin na świat przez Deng Xiaopinga utworzono tam pierwszą strefę wolnego handlu. Dzisiejsze aglomeracja z 11 milionową populacją, której początki rozwoju wiążą się z tanią produkcją odzieży, elektroniki i zabawek dla dużych zachodnich koncernów, powoli przeistacza się w miasto bardzo przyjazne dla firm technologicznych. Dzieje się tak ze względu na to, że duże firmy, który zainwestowały tylko ze względu na dostęp do taniej siły roboczej przenoszą się bardziej na zachód kraju lub za granicę. Dlatego, władze miasta, położyły duży nacisk na wzrost produkcji o większej wartości dodanej.

Firmy technologiczne ściągają do miasta ze względu na dostęp do sieci dostawców, linii transportowych, bliskości Hong Kongu (system finansowy) oraz lepszych warunków życia. Firmy te powstają głównie w następujących sektorach: IT, biotechnologia, zielona energia i produkcja nowych materiałów.

PKB Shenzhen wzrosło o 8,9% w zeszłym roku, w porównaniu do 6,9% dla całych Chin. PKB per capita wzrósł do 158 tys RMB (24,334 $), jest to wielkość porównywalna z PKB per capita Portugalii. Jednocześnie, aby zapewnić dostęp do odpowiednio wykształconych i przygotowanych ludzi, władze miasta przeznaczyły 4,4 mld RMB (676 mln $) na zatrudnienie zagranicznych ekspertów (naukowców, wykładowców), aby wzmocnić innowacyjność i przedsiębiorczość.

 

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/business/2016-06/06/content_25618691.htm

 

 

Zdjęcie: Michał Tarnowski