Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKonsumpcja oraz sektor usług motorami wzrostu chińskiej gospodarki

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Patryk Popczyk | 2016-06-07 08:05:43
gospodarka, dane

Zgodnie z opublikowanymi danymi za kwiecień br., wzrost gospodarczy w Chinach, od początku roku, oparty jest głównie na popycie wewnętrznym.

Zdaniem cytowanego w artykule eksperta konsumpcja odpowiadała za 84,7% wzrostu gospodarczego w I kw br. Jest to wzrost o 22 p.p. w odniesieniu do ostatniego kwartału 2015 r.

Ważna jest również przytoczona informacja o liczbie nowo utworzonych firm w okresie styczeń – kwiecień br., która przekroczyła 1,57 mln, stanowi to wzrost o 27,5% w stosunku do tego samego okresu zeszłego roku. Należy nadmienić, że 80% z nich należy do sektora usług.

Co więcej, z dostępnych danych wynika, że liczba patentów wzrosła o 63% przez pierwsze cztery miesiące tego roku, a sprzedaż detaliczna online wzrosła o 25,6%, było to o 15,3 p.p. szybciej, niż całkowita sprzedaż detaliczna dóbr konsumpcyjnych.

Z powyższych informacji wynika, że chińska gospodarka nadal wykazuje stabilny wzrost gospodarczy. Najważniejszą informacją, z punktu widzenia eksportera, stanowi stopniowy wzrost popytu wewnętrznego, który powinien przełożyć się na większe zapotrzebowanie na produkty importowane.

 

Źródło: http://news.xinhuanet.com/english/2016-05/16/c_135363567.htm

 

 

Zdjęcie: Michał Tarnowski