Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolska – gościem honorowym targów Shanghai SIAL 2016

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2016-05-11 14:38:51
sial, szanghaj, produkty spożywcze, alkohole, słodycze, owoce, mleko

W ubiegłym tygodniu, Polska była gościem honorowym targów Shanghai SIAL 2016. Na powierzchni 125 tysięcy metrów kwadratowych swe towary prezentowało 3000 wystawców, a łączna ilość odwiedzających wyniosła ponad 65 tysięcy.

W dniach 5.05 – 07.05.2016 roku odbyła się w Szanghaju kolejna, siedemnasta już edycja targów artykułów spożywczych SIAL. Tegoroczna impreza miała dla naszego kraju szczególne znaczenie, gdyż Polska była uczestnikiem honorowym targów. Na szanghajski SIAL, który był największą imprezą wśród dotychczasowych edycji, przyjechało ogółem ponad 3000 wystawców (zagranicznych i chińskich), a ekspozycja zajęła łącznie ponad 127 tys. metrów kwadratowych w 11 halach. To największa impreza promująca ofertę artykułów spożywczych w Azji i jedna z najistotniejszych na świecie. W ceremonii otwarcia targów uczestniczyła delegacja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z szefem resortu na czele, Panem Krzysztofem Jurgielem. Obecny był także Ambasador RP w ChRL Pan Mirosław Gajewski i Prezes Agencji Rynku Rolnego Pan Łukasz Hołubowski. Szeroko reprezentowana była oferta artykułów spożywczych z naszego kraju, goście ekspozycji mogli zapoznać się praktycznie ze wszystkimi wiodącymi grupami towarowymi produkowanymi przez polski przemysł rolno-spożywczy, w tym z wyrobami mleczarskimi, słodyczami, ofertą branży mięsnej i drobiarskiej, przetworami owocowo-warzywnymi, słodyczami, produktami przemysłu cukierniczego, alkoholowego, sadownictwa. Ogółem w targach wzięło udział ponad stu eksporterów z Polski, a stoisko narodowe zorganizowała Agencja Rynku Rolnego.

 

W przemówieniu wygłoszonym w trakcie ceremonii otwarcia targów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił znaczenie sektora rolno-spożywczego w strukturze gospodarki naszego kraju, jak i jego rolę we wzroście polskiego eksportu na światowe rynki. Szef resortu rolnictwa podkreślił, iż polskie produkty żywnościowe spełniają wszystkie te wymogi, na które zwraca szczególną uwagę strona chińska – poza walorami smakowymi i jakością, są bezpieczne i pochodzą z nieskażonych terenów. Z pewnością udział Polski w SIAL 2016 jako „Country of Honour” to potwierdzenie coraz większego znaczenia naszego kraju na światowych rynkach, jak i widome zaakcentowanie zainteresowania znacznym zwiększeniem dostaw artykułów spożywczych do ChRL. W ceremonii otwarcia targów wzięli także udział m.in. szefowie resortów rolnictwa z Czech, Rosji czy Białorusi, jak i przedstawiciele instytucji i zrzeszeń ChRL związanych z przemysłem rolno-spożywczym.

 

Minister uroczyście zainaugurował funkcjonowanie polskiego pawilonu, spotkał się także z liczną grupą polskich eksporterów biorących udział w targach. Rozmowy dotyczyły m.in. szerszego wsparcia ze strony administracji promocji eksportu artykułów spożywczych do ChRL. Minister zadeklarował podjęcie przygotowań dla stworzenia funduszu promocji oferty eksportowej skierowanej na rynek chiński.

 

Udział naszego kraju w targach SIAL 2016 to największa impreza promocyjna w bieżącym roku ChRL i najistotniejsze przedsięwzięcie od czasu szanghajskiej Wystawy Światowej Expo 2010. Program prezentacji polskiej oferty żywnościowej, to poza przygotowaniem atrakcyjnych pawilonów targowych (paręset metrów powierzchni, dominująca ekspozycja w programie targów), szereg konferencji prasowych, pokazów sztuki kulinarnej, spotkań B2B (przygotowanych przez WPHI Szanghaj), seminariów i kontaktów z mediami. Szef resortu rolnictwa m.in. wziął udział w konferencji zorganizowanej w ramach promocji jabłek czy programu europejskiego „Flavours of Europe”. Nasz kraj był też współgospodarzem prestiżowej imprezy promocyjnej podsumowującej SIAL 2016 („After SIAL Party”), w ramach której wzięło udział ponad 550 osób. W przygotowaniach i realizacji programu promocyjnego SIAL placówka w Szanghaju współpracowała z Agencją Rynku Rolnego. Przygotowano wspólnie szereg powyższych działań, szanghajski WPHI zaaranżował także szereg indywidualnych spotkań dla Prezesa ARR.

 

W czasie pobytu w Szanghaju Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkał się z szefem Komisji Rolnictwa władz miasta Panem Sun Lei. Strona chińska podkreśliła, iż szybko rozwijająca się aglomeracja Szanghaju, która liczy już ponad 24 miliony ludzi, potrzebuje wiarygodnych źródeł dostaw żywności. Szef Komisji podkreślił także, iż podejmowane przez nasz kraj działania promocyjne, w tym udział na dużą skalę w tegorocznej edycji SIAL sprzyjać powinny zwiększeniu eksportu do ChRL. Władze miasta zauważają sporą aktywność w promocji polskiej oferty artykułów spożywczych, coraz większa liczba Chińczyków zna już polskie artykuły spożywcze, w tym głównie produkty mleczarskie i słodycze. Szef Komisji wspomniał także, iż dla zapewnienia ciągłości dostaw, niektóre firmy z Szanghaju realizują transakcje fuzji i przejęć firm w Europie.

 

Przedsiębiorcy mieli także okazję spotkać się z kierownictwem sieci City Shop (sieć w sporej części importująca artykuły spożywcze z Europy – wizyta, jak szereg innych spotkań, zaaranżowana przez WPHI Szanghaj), jak i z reprezentantami szanghajskiej strefy wolnego handlu i biura ochrony własności intelektualnej. Prezes Agencji wspólnie z szefem WPHI i przedstawicielką referatu rolnego Ambasady RP w Pekinie dokonali prezentacji w ramach sesji „Retail and Hospitality” na terenach targowych SIAL 2016. Prezes ARR spotkał się także z przedstawicielami mediów, w tym z dziennikarką tygodnika China Business News. Wiodąca rola Polski na SIAL 2016 znalazła swoje odzwierciedlenie w lokalnych mediach, pojawiły się bardzo przychylne oceny polskiego udziału w tej imprezie.


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Przewodnik "CZUJNIKI CIŚNIENIA"

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi manometry i inne c...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Pozostałe branże, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Przewodniki "AUTOKLAWY SPOŻYWCZE"

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi autoklawy przemysł...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Doradztwo/consulting/edukacja, Maszyny dla przetwórstwa spożywczego, Maszyny dla rolnictwa i leśnictwa, Aparatura pomiarowa i zegarki, Biotechnologia Zobacz ofertę

Przewodnik "PASTERYZACJA ŻYWNOŚCI"

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami działającymi w branży instalacyjne...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Produkty tytoniowe, Napoje alkoholowe, Pozostałe produkty spożywcze, Kawa, herbata i przyprawy, Słodycze Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert