Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRynek dronów w Chinach

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Użytkownik | 2016-03-15 03:19:06
drony, przemysł lotniczy, wphi, pekin

Według raportu Analysis International, firmy konsultingowej z Pekinu, wartość rynku cywilnych dronów w Chinach ma wzrosnąć z obecnych 3,95 miliarda juanów do 11,9 bilionów w 2018 roku.

Zdaniem chińskich analityków obecna tendencja wzrostowa spowodowana jest głównie rosnącym popytem na drony służące do szerokopojętej rozrywki, przeważnie do fotografii powietrznej. Szacuje się jednak, że głównym źródłem dalszego wzrostu będzie z kolei rynek przemysłowy.

 

Jean Xiao, analityk z IDC - firmy zajmującej się badaniami rynkowymi - uważa, że pomimo chiński rynek dronów ma duży potencjał wzrostu, to obecnie nie jest dojrzały i wciąż znajduje się we wczesnej fazie rozwoju. Jean Xiao ocenia, iż sprzedaż dronów o przeznaczeniu konsumenckim wzrośnie z 390 tysięcy jednostek w tym roku do 3 milionów w 2019. Jego zdaniem przy rozwoju technologii oraz wsparciu rządowym, w przyszłości drony mogą być wykorzystywane w badaniach górniczych, zarządzaniu ruchem ulicznym, rolnictwie oraz nadzorowaniu obszarów o wysokim ryzyku wystąpienia klęsk żywiołowych.

 

Zdaniem chińskich analityków niektóre problemy związane z rozwojem tego rynku wciąż pozostają nierozwiązane. Według badacza z Analysis International, She Shuanglin, wciąż nie ma skutecznych narzędzi zarządzania i nadzoru rynku dronów, w tym kontroli jakości produktów, technologii i wydawania atestów. Mimo że znaczna większość sprzedaży w branży pochodzi z eksportu, jakość dronów jest bardzo różna. She Shuanglin sugeruje, iż rząd jak najszybciej powinien wprowadzić standarty jakości w branży.

 

Największy chiński producent dronów - DJI, zaprezentował niedawno dwa nowe modele jednostek cywilnego zastosowania na Consumer Elctronic Show w Las Vegas. Wachlarz produktów firmy poszerzył się o Phantoma 3-4K - nowy model z serii Phantom 3, który umożliwia zapis obrazu wideo w bardzo wysokiej rozdzielczości. Drugą premierą był Inspire Pro, także wyposażony w kamerę wideo. Ponadto firma DJI w listopadzie ubiegłego roku wypuściła swojego pierwszego drona o przeznaczeniu rolniczym - MG-1, który może być wykorzystany do prowadzenia natrysków pestycydami.

 

Zgodnie z informacjami gazety China Daily, założona w 2006 DJI posiada aktualnie około 70% udziału w światowym rynku cywilnych dronów. Wyniki sprzedaży firmy w 2014 roku osiągneły poziom 400 tys. jednostek. Forbes w swoim raporcie szacuje, że firma zanotowała przychody na poziomie 500 milionów dolarów, a jej zyski wyniosły 120 milionów dolarów. Większość zamówień pochodzi jednak spoza Chin. Sprzedaż krajowa stanowi około 10% transakcji firmy. Miesiąc temu Lufthansa zawarła z DJI umowę dotyczącą wykorzystania dronów do sprawdzania powierzchni samolotów oraz do patrolowania farm wiatrowych.

 

Ehang Inc - inny chiński producent dronów - zaprezentował na Consumer Electronics Show pierwszego drona, który może przewozić człowieka. Pojazd Dron firmy Ehang może wykonać 23-minutowy lot tuż ponad poziomem morza z prędkością 100km/h po ładowaniu trwającym jedynie 2 godziny. Przedstawiciele firmy wyrazili nadzieję, że w przyszłości drony staną się alternatywnym środkiem transportu dla osób dojeżdżających do pracy, co wpłynie na zmniejszenia natężenia ruchu drogowego.

 

Źródło i zdjęcie: China Daily