Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRozmowy w Ningbo o intensyfikacji wspolpracy handlowo-inwestycyjnej i regionalnej.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maria Ryszkowska | 2015-10-21 08:34:35
aktualności

W dniu 11 września 2015 roku delegacja Agencji Rozwoju Przemysłu (wiceprezes ARP Marcin Zieliński, Andrzej Karabon, Maciej Ślęzak, Sylwester Sigiel ) oraz WPHI Szanghaj ( I Radca Andrzej Pieczonka) spotkali się z przedstawicielami Komisji ds. Handlu miasta Ningbo.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

W dniu 11 września 2015 roku delegacja Agencji Rozwoju Przemysłu  (wiceprezes ARP Marcin Zieliński, Andrzej Karabon, Maciej Ślęzak, Sylwester Sigiel ) oraz WPHI Szanghaj ( I Radca Andrzej Pieczonka) spotkali się z przedstawicielami Komisji ds. Handlu miasta Ningbo. Ze strony chińskiej w spotkaniu wzięli udział: dyrektor Komisji  Xu Jianhua, Karol Tyrała z Biura Promocji Inwestycji Międzynarodowych miasta Ningbo oraz członkowie wydziału ds. Inwestycji Zagranicznych przynależącego do Komisji ds. Handlu miasta Ningbo.

Podczas spotkania omówiono szczegóły współpracy dwustronnej w zakresie logistyki, fuzji i przejęć a także specjalnych stref ekonomicznych. Strona polska promowała nowe możliwości inwestycyjne w Polsce dla miasta Ningbo. Delegacja ARP przedstawiła także zalety inwestowania w polskich Specjalnych Strefach Ekonomicznych (Euro-Park Wisłosan, Euro-Park Mielec) oraz zaprezentowała oferty w kategorii greenfield i brownfield.

Miasto Ningbo ma strategiczne znaczenie, nie tylko w prowincji Zhejiang, w kwestii inwestycji oraz importu z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to czwarty co do wielkości port kontenerowy na świecie. Kontenery docierające do Ningbo drogą morską są następnie rozprowadzane na terytorium ChRL drogą kolejową aż do prowincji Xinjiang. W czasie dyskusji omawiano takze kierunki wspolpracy, jakie daje realizacja koncepcji "One Belt - One Road". 

Podczas spotkania podkreślono szczególne znaczenie Polski w ramach współpracy Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami (16+1). Partnerstwo z Polską odgrywa także kluczowa rolę w kwestii współpracy inwestycyjno-handlowej i regionalnej. Należy wspomnieć, że Ningbo jest miastem partnerskim Bydgoszczy.

Na koniec wrzesnia przygotowana jest wizyta przedstawicieli Komisji ds. Handlu z Ningbo w wybranych krajach  Europy Srodkowej  w tym w Polsce. Program pobytu w naszym kraju przewiduje sesje informacyjne i spotkania match-makingowe chińskich inwestorów z polskimi firmami w Lodzi i Bydgoszczy, zaprezentowana zostanie takze oferta miasta dla polskich eksporterow.

Ponadto, dużą rolę w poszerzaniu współpracy z chińskimi partnerami będzie miał coroczny szczyt Chiny – EŚW, który odbędzie się w drugiej połowie listopada 2015 roku w Pekinie.

Delegacja z Poski odbyła takze spotkanie w Centrum Towarów Importowych w Ningbo. Chińscy partnerzy przedstawili korzyści jakie dają inwestycje w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Ningbo (Ningbo Free Trade Zone). Omówiono możliwości współpracy dwustronnej oraz wspomniano bardzo udaną polską misję gospodarczą do Ningbo w dniach 7-12 czerwca 2015 roku. Podczas targów handlowo-inwestycyjnych Chiny – Europa Środkowa w czerwcu Polska została wyróżniona tytułem „country of honour”, o czym szeroko WPHI informowalo.