Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDlaczego przyjeżdżając do Chin w interesach należy aplikować o wizę biznesową?

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maria Ryszkowska | 2015-11-22 01:27:42
wizy

Bez wątpienia, Chiny są obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków podróży biznesowych. Przygotowania do wyjazdu do Chin wymagają dopełnienia kilku formalności, a jedną z nich jest aplikowanie o wizę wjazdową.

Bez wątpienia, Chiny są obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków podróży biznesowych. Przygotowania do wyjazdu do Chin wymagają dopełnienia kilku formalności, a jedną z nich jest aplikowanie o wizę wjazdową. Jadąc do Chin w celach biznesowych/służbowych należy aplikować o odpowiednią wizę. Wiza biznesowa, jest wydawana dla osób, które odwiedzają Państwo Środka z następujących powodów:

- udział w wykładach,

- uczestnictwo w targach,

- w celu odbycia stażu

- wizytacja chińskiej firmy

Generalnie, każda podróż do Chin, której celem jest działalność związana z biznesem, powinna odbywać się na wizie M, czyli wizie biznesowej.

 

Do uzyskania wizy M należy przede wszystkim przedstawić zaproszenie od chińskiej firmy, organizatora targów lub szkolenia.

 

Istnieje kilka rodzajów wiz biznesowych - jednokrotnego (ważna przez okres 3-6 miesięcy), dwukrotnego (ważny przez okres 6 miesięcy) lub wielokrotnego wjazdu (ważna na okres 6 miesięcy lub 12 miesięcy). Wizy wielokrotnego wjazdu mogą być również ważne na 24 miesięcy, ale wymagają dodatkowych dokumentów (m.in. dokumenty potwierdzające prowadzenie inwestycji w Chinach lub współpracy z chińskiej firmą).

 

Polscy przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze, że wjazd i pobyt na terytorium Specjalnych Regionów Administracyjnych ChRL: Hongkongu i Makau oraz na terytorium Tajwanu są regulowane odrębnie. Obecnie obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt w tych miejscach nieprzekraczający 90 dni bez względu na cel.

 

Proces ubiegania się o wizę biznesową trwa z reguły około tygodnia. Wnioski należy składać do Wydziału Konsularnego Ambasady ChRL w Warszawie lub do Konsulatu Generalnego ChRL w Gdańsku (obowiązuje ich właściwość terytorialna). Za dodatkową opłatą można przyspieszyć rozpatrywanie złożonego wniosku.

 

UWAGA

 

WPHI Szanghaj odradza udawanie się do Chin w celach służbowych korzystając z wiz turystycznych. Ogólnie rzecz biorąc, turystyczne wizy są wydawane wyłącznie w celu turystyczno-rekreacyjnym, podczas gdy wiza biznesowa umożliwia legalne prowadzenie działań biznesowych. Wbrew pozorom ma to istotne znaczenie w przypadku zaistnienia problemów i pociąga za sobą konkretne konsekwencje. Władze chińskie co jakiś czas kontrolują wystawiających się na targach obcokrajowców i w przypadku stwierdzenia wykorzystywania wizy turystycznej niezgodnie z jej przeznaczeniem, jej posiadaczowi grożą konsekwencje od pouczenia, przez karę finansową po nakaz opuszczenia Chin. Dodatkowo, w razie jakichkolwiek problemów powstałych w trakcie targów (kradzieże) czy podczas negocjacji z chińskim partnerem (oszustwa, wyłudzenia – WPHI Szanghaj miało też i takie zgłoszenia) posiadacz wizy turystycznej może mieć sporo kłopotów z uzyskaniem pomocy od organów państwowych w ChRL, w tym policji. Warto o tym pamiętać przygotowując się do podróży służbowej do Chin.