Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBadanie towarów i kwarantanna

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-18 11:07:35
chiny, certyfikaty, licencje

W ramach zobowiązań podjętych przez Chiny wobec Światowej Organizacji Handlu (WTO) obowiązują zasady tej organizacji dotyczące badań towarów będących przedmiotem wymiany handlowej z zagranicą.

Katalog towarów podlegających badaniom i kwarantannie obejmuje listę 4113 różnych towarów podzielonych na 21 kategorii. Katalog ten określa również zakres badań i kwarantanny, jakim powinny podlegać poszczególne towary.

Techniczne normy (standardy) przeprowadzania badań i inspekcji obejmują chińskie standardy, standardy międzynarodowe i standardy krajów wysokorozwiniętych. W Chinach występują normy: krajowe, branżowe (w przypadku braku norm krajowych), zakładowe (w przypadku braku norm branżowych i krajowych).

Kryteria badań określają centralne władze sanitarne (AQSIQ General Administration of Quality Supervision, Inspection and Quarantine). Przeprowadzane są zgodnie z obowiązującymi normami krajowymi, branżowymi i innymi obowiązującymi przepisami.

 

 

W przypadku braku ww. norm badanie towaru jest przeprowadzane w zgodności z kontraktem, w oparciu o wcześniej pobrane próbki (wzory) towaru.

Jeżeli normy jakościowe są mniej wymagające w stosunku do wymagań kontraktowych, zastosowanie mają wymagania określone w kontrakcie.

W przypadku, gdy normy dotyczące badań nie są określone i nie ma ich w zwartym kontrakcie (lub są niejasne), stosuje się standardy międzynarodowe lub AQSIQ.

Agentami uprawnionymi do przeprowadzania badań i kontroli towarów eksportowanych oraz towarów importowane są firmy, które: posiadają licencję do prowadzenia działalności gospodarczej (Corporate Business Licence), są zarejestrowane w State Administration for Industry and Commerce (SAIC), są zarejestrowane w lokalnych władzach sanitarnych i posiadają świadectwo „Agent Registration Certificate”.

Agenci odpowiadają za kontakty z władzami sanitarnymi, ustalają terminy przeprowadzania badań, koordynują prace instytucji zaangażowanych w proces przeprowadzania badań oraz dokonują opłat w imieniu swoich klientów.